Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йоанна Елми представя дебютния си роман "Направени от вина" на "Аполония"

Йоанна Елми
Снимка: Боряна Пандова

Тази вечер в 20 часа в Художествената галерия в Созопол ще бъде представен първият роман на младата писателка Йоанна Елми "Направени от вина". Той излезе от печат още миналата година, но сега е включен в рамките на празниците на изкуствата "Аполония 2025". 

"Смело, талантливо и остро писане с ум, талант и сърце. Един от най-силните дебюти, с които съм се срещал в последните години. Незаобиколим." 

Думите са не на друг, а на големият български писател Георги Господинов. За тях авторката Йоана Елми казва:

"Благодарна съм за доверието и за думите. Мисля, че е доста голяма отговорност за един млад автор да чуе такива думи."

А ласкавите отзиви идват от много страни. За романа, писателката Антония Апостолова казва, че това е история на израстването в едно семейство, чиято динамика е домашното насилие, но голямото постижение на Елми  е да тушира черно-белите краски и да ни пренесе в сивата зона на здрача, където да представи по един силно нюансиран, сложен и противоречив начин героите. Да надрасне синдрома на Пепеляшка и морала от приказките. Да демонстрира емпатия едновременно и към жертвите, и към насилниците  –  защото именно  в този процес, пренасян през поколенията, участниците често са едновременно и двете.

''Надявам се времето, опита и немалката отговорност на един такъв ранен успех да ми изиграят добра роля в процеса, но дали това ще се получи предстои да видим", казва Елми, която вече работи по втория си роман. 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Карни

Филмовият фестивал в Торонто започна с шега за Тръмп

50-то издание на Международния филмов фестивал в Торонто започна с реч на канадския премиер Марк Карни, в която той припомни, че суверенитетът и идентичността на страната са застрашени, визирайки заплахите на американския президент Доналд Тръмп , предаде Агенция Франс прес. "Още когато канадците чуха тези заплахи, те призоваха своя вътрешен Джон..

публикувано на 05.09.25 в 14:10

Технологиите на бъдещето оживяват в Берлин

В Берлин започва най-голямото европейско изложение, което демонстрира научните постижения в създаването на потребителска електроника и технологии – IFA 2025. От 5 до 9 септември посетителите имат възможност да се запознаят с новите разработки в сферата на изкуствения интелект, добавената реалност и умния дом , съобщава технологичното издание The Verge...

публикувано на 05.09.25 в 14:00

"Клас 90" на режисьора Бойко Боянов ще бъде представен на "Аполония"

Тази вечер от 20 часа в лятното кино на Созопол в рамките на Празниците на изкуствата "Аполония" ще се прожектира българският филм "Клас 90" на режисьора Бойко Боянов. Той е и съсценарист заедно със Станислав Тодоров – Роги.  Филмът е трагикомедия, в която се разказва за съученици, които се събират 33 години след завършването на средното си..

публикувано на 05.09.25 в 14:00

"Аполония" представя дебютния роман на Радина Червенова

"Преди ме е нямало" се нарича романът, с който телевизионната водеща Радина Червенова прави своя дебют в литературата.Той ще бъде представен тази вечер в Художествената галерия на Созопол от 19 ч. в рамките на "Аполония".  Като задълбочен, много личен и въздействащ описва романът "Преди ме е нямало" журналистът Георги Тошев. Казва, че когато е..

публикувано на 04.09.25 в 15:08
Лима

Гробници на две различни цивилизации са открити в Лима

Гробници на над 2000 години, принадлежали на две различни цивилизации, са намерени в Лима, съобщи Агенция ЕФЕ. Работници са ги открили, докато са прокарвали газопровод в квартала Сантяго де Сурко.  Ръководителят на разкопките в Лима, Хесус Бахамонде, разясни пред агенцията, че гробниците, намерени само на 20 сантиметра под пътната настилка, са на..

публикувано на 04.09.25 в 14:00