Единственият до момента от България, поканен да стане член на Европейската асоциация за театър (ЕАТ) е Театрално-музикалният център „Димитър Димов” в Кърджали. Илияна Типова разговаря с директора на ТМЦ Гълъб Бочуков за бъдещото членство:
Гълъб Бочуков: Получихме висока оценка от президента на организацията Серж Рангони след като гледа танцовия спектакъл „Ах, Тамара”, при гостуването ни на сцената на театър „Българска армия, съобщи директорът на ТМЦ Гълъб Бочуков.
Поканата за членство беше персонална към нашия театър. След консултации с Министерство на културата решихме, че можем да се възползваме, защото е изключително значима, особено за театър от нашия ранг, допълни той. Първата, опознавателна за нас, среща с ЕАТ беше в края на миналата година в Братислава. В началото на лятото предстои да участваме в следващата, която ще се проведе в Дрезден и ще започнем конкретните обсъждания за членството ни, поясни директорът. Интересът към нашия театър е голям. Предполагам, че той е засилен заради региона, в който работим, заради това, че Центъра разполага с три състава – драматичен, куклен и музикален „Кадрие Лятифова”. Това е единствената трупа у нас, която изнася представления и на турски език. Малко са трупите, които си позволяват да правят спектакли в този не лек жанр – танцов театър, какъвто е „Ах, Тамара” под режисурата на Татяна Соколова и по музиката на Георги Арнаудов. Първата причина е сложността да извадиш на сцената толкова много актьори, които без думи, само с езика на тялото, на танца, на музиката да разкажат историята. Втората е, че подобни представления не са от най-печелившите. Има обаче едно огромно предимство – липсата на езикова бариера. Публиката е свободна да възприема изцяло внушението и емоцията посвоему, допълни Бочуков. Доволни сме, че идеята ни беше одобрена и финансирана по проекта „Пловдив – Европейска столица на културата – 2019”, което ни даде възможност да я осъществим. Най-вероятно през есента, преди самото ни включване като член в ЕАТ, президентът на организацията Серж Рангони ще гостува в Кърджали, за да се запознае с базата, с нашия град, с колегите, поясни директорът на ТМЦ. Надяваме се да получим подкрепата на ръководството на Община Кърджали, да обединим усилията си, защото най-вероятно ще ни се случи да посрещнем представителите на европейските театри тук. Всеки от членовете на асоциацията е домакин на някоя от рутинните срещи, където се обсъждат тенденциите в съвременния театър, допълни Бочуков. Всеки един театър, който е член на Европейската асоциация за театър по някое време става домакин на срещите. Затова ми се иска някак си да обединим усилия с местната и държавна власт, защото предполагам, ако всичко върви по план ще се наложи и ние да бъдем домакини на колеги, представители от европейските театри.
Илияна Типова: Това означава ли, че в Кърджали ще имаме възможност да гледаме чуждестранни постановки, а също и чуждестранни режисьори да работят с нашите актьори?
Гълъб Бочуков: Разбира се. То това е смисълът на това членство – обмяна на колеги, т.е. обучения, съвместни проекти, гостувания. Едно от първите неща е запознаването, а то става с разменни спектакли, с гостуване съответно те на наша и ние на тяхна сцена.
Чуйте цялото интервю в прикрепения звуков файл.Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..
Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..
От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията. „Желаех да стана..
Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478