Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връщат ли се турците в България?


Кърджали е на второ място в България след София по ръст на населението на областта. Това сочат данните на  Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“. Като основна причина за това се счита големият брой  български граждани, който се завръщат от Турция по родните си места. Като се отчете броят на ражданията в областта, които намаляват, най-вероятно става въпрос за механичен прираст, а не за реално увеличение на жителите на област Кърджали. Действително ли е така и как Кърджали успя да изпревари много по-развити икономически райони с чувствително по-високи доходи като Варна, Пловдив, Бургас и Стара Загора? Екип от млади учени  работят от няколко месеца в района, за да открият отговора на този въпрос. Проектът им се нарича "Завръщащи се. Истории и житейски траектории на турците в България" и се финансира от фонд "Научни изследвания" към Министерството на образованието. Ръководител на проекта е главен асистент Димитър Божков от Софийския университет, с него работят Ивайло Марков от Българската академия на науките, Надежда Жечкова и Славка Каракушева от философския факултет при Софийския университет. След поредното си пътуване и разговори с хора от община Ардино Ивайло, Славка и Надежда гостуваха на Радио Кърджали. И така - Връщат ли се турците обратно по родните си места.

"Екипът по проекта работи в района на Кърджали и Ардино вече втора година. Посетили сме освен град Кърджали и град Ардино, село Брезен, село Млечино, Светулка, Бял извор. И това ни дава широк спектър от впечатления по темата, по която работим. Определено се връщат хората, с различна интензивност, за различен времеви отрязък и определено повлияват на локалната общност тук, което, струва ми се, е от изключителна важност както за нас като учени, така и за обществото". 

"Има много пенсионери, които се връщат наистина, които след пенсиониране тук се връщат в родния си дом или пък купуват земя, в случай, че са си продали имуществото си когато са мигрирали в посока Турция. Но те не са единствените, има хора, които се връщат в трудоспособна възраст и започват работа в различни фабрики, предприятия в региона. Или хора, които са пенсионери и се връщат, но си намират работа в България". 

".....при една голяма част от тях е въпрос на носталгия. Въпрос на загубени в резултат на миграцията натам, изселванията натам, социални връзки и социални контакти с приятели и роднини от детството им. така че при една голяма част от тях съществува тази идея, че те се връщат в родния си дом, в родния си град, в родното си място, където са живели младостта си". 

Чуйте целия разговор с младите учени в прикрепения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Политологът проф. Евгений Дайнов: ДПС-ДПС не може да преминава през кризи

Вторият вот  на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..

публикувано на 17.04.25 в 13:31

Звук от Балканите: Хор „Ваня Монева“ с два триумфални концерта в Атина

На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..

публикувано на 17.04.25 в 12:11

Ресми Мурад: Няма смисъл да бъдем смокиновия лист на това правителство

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие.  Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Свещеноиконом Николай Величков

Не се поздравявайте с честит празник на Разпети петък, това е най-тъжният ден

Започна Страстната седмица, която приключва с „празника над празниците“, както го наричат отците. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..

публикувано на 15.04.25 в 00:58

Росица Генчева: Без роса не може да има и цветя

Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..

публикувано на 13.04.25 в 17:39

В неделя с Радка Петкова, на Цветница!

Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено.  Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..

публикувано на 13.04.25 в 17:11

Ро̀са Соколова: Да добротворим, тогава и небето ще е по-благосклонно!

Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия.  Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След..

публикувано на 13.04.25 в 16:51