Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връщат ли се турците в България?


Кърджали е на второ място в България след София по ръст на населението на областта. Това сочат данните на  Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“. Като основна причина за това се счита големият брой  български граждани, който се завръщат от Турция по родните си места. Като се отчете броят на ражданията в областта, които намаляват, най-вероятно става въпрос за механичен прираст, а не за реално увеличение на жителите на област Кърджали. Действително ли е така и как Кърджали успя да изпревари много по-развити икономически райони с чувствително по-високи доходи като Варна, Пловдив, Бургас и Стара Загора? Екип от млади учени  работят от няколко месеца в района, за да открият отговора на този въпрос. Проектът им се нарича "Завръщащи се. Истории и житейски траектории на турците в България" и се финансира от фонд "Научни изследвания" към Министерството на образованието. Ръководител на проекта е главен асистент Димитър Божков от Софийския университет, с него работят Ивайло Марков от Българската академия на науките, Надежда Жечкова и Славка Каракушева от философския факултет при Софийския университет. След поредното си пътуване и разговори с хора от община Ардино Ивайло, Славка и Надежда гостуваха на Радио Кърджали. И така - Връщат ли се турците обратно по родните си места.

"Екипът по проекта работи в района на Кърджали и Ардино вече втора година. Посетили сме освен град Кърджали и град Ардино, село Брезен, село Млечино, Светулка, Бял извор. И това ни дава широк спектър от впечатления по темата, по която работим. Определено се връщат хората, с различна интензивност, за различен времеви отрязък и определено повлияват на локалната общност тук, което, струва ми се, е от изключителна важност както за нас като учени, така и за обществото". 

"Има много пенсионери, които се връщат наистина, които след пенсиониране тук се връщат в родния си дом или пък купуват земя, в случай, че са си продали имуществото си когато са мигрирали в посока Турция. Но те не са единствените, има хора, които се връщат в трудоспособна възраст и започват работа в различни фабрики, предприятия в региона. Или хора, които са пенсионери и се връщат, но си намират работа в България". 

".....при една голяма част от тях е въпрос на носталгия. Въпрос на загубени в резултат на миграцията натам, изселванията натам, социални връзки и социални контакти с приятели и роднини от детството им. така че при една голяма част от тях съществува тази идея, че те се връщат в родния си дом, в родния си град, в родното си място, където са живели младостта си". 

Чуйте целия разговор с младите учени в прикрепения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пъстър празник в Кърджали за 1-ви май

Изключителен празник създадоха за поредна година в Кърджали областната структура на БСП и любители на българския фолклор по повод Международния ден на труда и на международната работническа солидарност - 1 май. В празничния ден в Градската градина се стече пъстро множество, стотици - малки и големи - танцьори, певци, хора, които обичат българската..

публикувано на 01.05.24 в 16:41

Деца рисуват благотворително икони за новостроящ се храм

Икони, рисувани от деца, показва дни преди Възкресение Христово Регионална библиотека „Христо Смирненски”- Хасково. Изложбата под надслов „Имаш само това, което си дал” включва близо 40 рисунки на възпитаници на местната арт школа „Пастело” с ръководители Даниел Русев и Калина Чакалова. Сложната и необичайна за детско творчество тема..

публикувано на 30.04.24 в 14:31

Цветен "Вкусен следобед" с Росица Пейчева!

Във втората част на предаването ще разкажем за пътя на една млада майка, Ирина Пеева към здравословните храни. Как се прави вкусна супичка, когато имаш болен син или с която Ежко Бежко лекувал животните с гората . Защо Великден е именно велик ден и защо променя коренно борбата срещу смъртта и срещу греха . Това ще ни каже художникът Хари..

публикувано на 28.04.24 в 18:25
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56