Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свещени места събират хиляди вярващи

2
Снимка: Дарина Стоянова

Има едно място в община Момчилград, което вечерта на 5-и срещу 6-и май събира стотици вярващи хора от различни религии, вярващи в чудодейната сила на водата. В живописна местност сред широколистна гора по широк скален венец се стича изобилно вода. В подножието му е изградена чешма с няколко чучура и малък басейн. Съществува поверие, че срещу Гергьовден водата придобива лечебни свойства и изцерява заекване и болни очи. И това се случва само тази вечер. Тайнството се случва в полунощ. В този момент започва мюсюлманският празник Хъдърлез. 
Векове наред, всяка вечер хората от Източните Родопи са се качвали на връх Дамбалъ. По древна езическа традиция, те дочаквали изгрева на слънцето, за да се облеят и отпият от целебната вода на тукашния извор. Нито християнството, нито ислямът са повлияли върху древните обреди, пише изследователят и журналист Георги Кулов в книгата си "Хора на истината". И допълва: "Надеждата за здраве е обсебила това място. И днес има хора, които търсят изцеление за себе си и своите деца в лековитата вода."
Какво значи за мюсюлманите алевии Дамбалъ, попитах изследователя на източнородопския алевизъм и сам алиан Мухарем Алиосман:


"Първоизворът на тукашния воден ритуал и наименованието Дамбалъ можем да потърсим още по-надълбоко - в корените на тракийската цивилизация,  към която в древността са принадлежали Родопите", пише още Кулов и четем: "Това би помогнало да разгадаем религиозната и космогоничната символика, закодирана в този първобитен и елементарен на пръв поглед ритуал от религиозните вярвания и практики на българските алиани. За да получа по-изчерпателна информация се допитах до Соня Костадинова от отдел Етнография в Регионалния исторически музей в Кърджали. Чуйте подробностите:


Дамбалъ не е единственото място, обединяващо хора от различни етноси и  религии. Надеждата за изцеление води хиляди вярващи в обвитата в загадъчност Странджа планина. Вярата, че водата, която извира в подножието на скала на древното култово място Индипасха лекува болести, събира всяка година стотици хора от цяла България. Говори се, че най-лековита става седмица след Великден, на Томина неделя. А, тази година и на двете светилища водата придоби целебни свойства в рамките на два поредни дни.
До преди няколко години само избрани хора намираха предполагаемото древно тракийско скално оброчище. Сега има указателни табели. 
"Индипасха се намира в землището на село Сливарово", разказва етнологът Горан Стефанов, който е работил години в музея в Малко Търново. Той допълва, че това е "едно от малкото странджански села, което все още съществува като живо макар, да е на път да изчезне. В него живеят трима човека заедно с кметицата." А местността, в която се намира Индипасха се нарича "Селището". 
За връзката между Дамбалъ и оброчището в тайнствената Странджа планина, за вярванията в лечебната сила на водата и още подробности, разказва Горан Стефанов:


Ако се върнем обаче в Родопа планина и прочутото с кисело мляко чак в Китай село Момчиловци, ще научим и за друго място с целебна вода. В малката църква под връх "Св. Илия" в нощта срещу Гергьовден и на самия празник, "заключеният" в храма чудодеен извор придобива най-лековити свойства. И тук хора от близо и далеч, християни и мюсюлмани, идват с надеждата, че водата ще ги пречисти и ще им помогне да се избавят от болести и злини, а чудесата, случили се в параклиса на аязмото доказват лечебната сила на водата и на вярата. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53