Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български журналисти отбелязват година от атентата в Страсбург



Близо 13 са атентатите в Европа за последните 3 години. В началото на тази година в Париж беше представено изследване на тероризма в Европейския съюз, публикувано по инициатива на испанската европейска депутатка Майке Пагасауртундуа. Изследването включва списък на 753 души, станали жертва на терористични атентати на територията на Европейския съюз в периода 2000 - 2018 г. То е наречено "Бяла и черна книга на тероризма в Европа" и включва в списъка на жертвите на тероризма и гражданите на ЕС, които са били убити при прояви на тероризъм извън границите на съюза в същия времеви период, било то туристи, работници, хуманитарни служители, журналисти, членове на въоръжените сили. Това са общо 1115 души.

Испания е най-засегната от тероризма в период 2000 - 2018 г.  268 жертви, следвана от Франция 263 жертви. Ако към това се добавят и французите, убити извън пределите на ЕС, това прави 379 френски жертви.

Испания и Франция са също така двете страни от ЕС, в които са били извършени най-мащабните атентати в съюза през последните 18 години - този от 11 март 2004 г. в Мадрид където има 191 жертви,  извършен от радикални ислямисти, и този от 13 ноември 2015 г. в Париж с 121 жертви, за който отговорност пое Ислямска държава.

На 11 декември се навършва една година от атентата на Коледния базар във френския град Страсбург. Когато атентатора Шериф Шекат уби петима и рани 14 души. В епицентъра на кървавото нападение се озоваха и 23 български журналисти.

Забравя ли се такова нещо, година след това и как продължава живота си днес Соня Мачорска от Видин, един от колегите в групата, която преживя всичко това сама, отделена от българската група.

"За първи път в живота си, в онези страшни часове, не посмях да снимам… Само разсъждавах по възможно най-рационалния начин, как да се добера до хотела при абсолютно спрян всякакъв вид транспорт!… Сама сред стотиците непознати хора, в чиито очи виждах съпричастност и дисциплина… 

Всичко започна от зимната пързалка в центъра на Страсбург… Не успях да направя хубава снимка, пробах няколко пъти, после правих видео – залисах се. Отделих се от другите, но знаех мястото за срещата преди вечеря – коледната елха, знаех и часа… Забързах нататък, но имаше много хора, обиколих 2-3 пъти, после застанах на едно място, за да ме видят… Но не се случи… Опитах по карта да стигна до другото място, не успях. Хората от павилионите на Коледния базар бяха от други градове, не можеха да ме упътят… Разбрах, че съм останала сама."  Така описва спомените си Соня Мачорска в сайта за който работи.

Стефка Анастасова-Чавдарова от Смолян казва, че тази дата е била повратна точка в живота ѝ. Днес како се сетя за дата 11 декември, сякаш ме обзема страх, казва журналистът от Смолян.

Година след преживяния кървав атентат други български колеги журналисти отбелязват тази дата с постове в социалните мрежи. Биляна Славчева от Радио Благоевград пише:
Точно там-пред Коледната елха в Коледен Страсбург, точно на този ден, буквално след няколко часа, се случи нещо наистина ужасяващо-зловещо деяние на един умопомрачен индивид, което ще отнеме живота на много хора!
Не, не съм гадагелка и не предсказкам бъдещо нещастие, а припомням за себе си и за Оцелелите колеги журналисти това разтърсващо събитие, случило се на днешния 11 декември, 2018 г., малко след 20 ч., в центъра на Коледен Страсбург!
Година след зловещия атентат е време да си спомним за преживяното с благодарност на съдбата и на всички светци, че ни запазиха, че оцеляхме, за да разказваме днес, да си спомняме и да оценяме, това, което имаме!

Биляна Славчева от Радио Благоевград

Лалка Радкова, също от Радио Благоевград се върна към този ден и написа в личния си профил в фейсбук:

"Връщайки се десетки пъти към тази човешка трагедия откривам много знаци, които си мисля, че не са случайни. Преди да излетим от аерогара София късметчето ми в чая беше „Новина“.
В невероятно красивата катедрала „Нотр Дам“-
символът и гордостта на Страсбург, запалих свещица, която оставих на един от многото свещници. Върнах се и я преместих пред Света Богородица. Единственото, което си купих от Страсбург бе от катедралата „Нотр Дам“ – малкото красиво ангелче. В катедралата Нотр Дам в Страсбург
Пристигнахме в Страсбург на 10-ти и отидохме още същата вечер на коледния базар, който е един от най-красивите в Европа. А не на 11-ти, както обсъждахме.
На 11 декември 10 минути след като влязохме в ресторанта, дойде сервитьорката, която съобщи, че на първия етаж има прострелян в главата млад човек от убиец, който е наблизо! Момчето не след дълго почина. Терористът е бягал по същия мост над буйната река, по който лежерно и с усмивки преминахме минути преди това!
Когато на 13-ти вечерта кацнахме в София - моя приятелка, която живее във Франция ми изпрати линк от френска телевизия, която предаваше на живо убийството на терориста. А както се оказа малко по-късно – на 1 км от хотела, в който бяхме настанени!
Животът е непредсказуем и само, когато човек преживее такава драма в чужда страна, само тогава си дава сметка в колко прекрасна и спокойна държава живеем. Въпреки мрънкането ни и многото неуредици, от които се възмущаваме всеки ден, живеем в един оазис на спокойствието.
И това е нашата България!
“ Това написа в личния си профил в социалните мрежи журналиста Лалка Радкова от радио Благоевград

Колегата Божидар Чолаков от Радио Кърджали, също не е забравил тази дата. Той е видял една от жертвите на терориста в заведението което са били българската група. Той написа в личния си профил във фейсбук: 

"Точно преди година на тази дата, 11 декември, съдбата ме отведе в другия край на Европа. Някъде из улиците на Страсбург, тогава се разминах със смъртта, преобразена в човешки образ... Казват, че всеки си има ангел пазител. В този момент моя е бил плътно до мен. В този миг не осъзнавах какво се случва... Беше като снимачна площадка за екшън филм. Всеки може да го приеме различно... късмет, някаква сила, ангел пазител или Божия намеса."


Така българските журналисти, които се нарекоха „оцелелите“ си спомниха за терористичния акт на Коледния базар в Страсбург. Повратен миг в живота на всички 23-ма, които волно или неволно и след години може би ще се връщат в спомените си към тази дата 11 декември. 

Чуйте още в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милко Бошнаков и неговата мисия в народната музика

Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..

публикувано на 22.02.25 в 16:55
Кукери от с. Мезек

В Мезек възраждат древна традиция на празник посветен на кукерството

На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..

публикувано на 22.02.25 в 15:55

Кукеровден в Ивайловград – традиция, веселие и гостоприемство

В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..

публикувано на 22.02.25 в 15:05

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15