Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Мезек възраждат древна традиция на празник посветен на кукерството

Кукери от с. Мезек
Снимка: НЧ Изгрев, с. Мезек

На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек.

„Празникът не се е провеждал от началото на 90-те години, но през 2016 г. възстановихме традицията. Тогава, след 25 години прекъсване, се реши да върнем обичая в съвременния вид, като вместо обикалянето на къщите, всички ритуали се провеждат на площада в селото“, споделя Мария Христонева.

Празникът се е състоял в обикаляне на домовете, като кукерите извършвали различни полезни дейности вместо селяните. Освен обичая с кукерите, съществува и традиция да се избира цар с мъжка рожба, като по време на празника се извършва заораване на нивите му и засаждане на житни култури.

„Нашите самодейци започнаха да правят маски още през 2016 г., а през годините добавяме нови части към костюмите. Вярваме, че запазваме автентичността на кукерските костюми, които са изработени от кожи, украсени с цветни прежди. Лицата на кукерите са се чернили със сажди, а костюмите се допълват с калъчки и обърнати якета“, разказва Христонева.

Всеки може да се включи в празника, като самодейците от селото са отворени за нови участници. Групата се събира всяка година, като нейните членове включват както малки деца, така и възрастни хора, всички участващи в ритуалите.

„Гостите от съседните села и общини са винаги добре дошли. Присъствието им се увеличава всяка година, което е и целта ни – да разпространим традицията и да привлечем повече хора. Много гости идват от Свиленград и други съседни населени места“, споделя секретарят на читалището.

След основните ритуали, празникът продължава с фолклорна програма. Танцовите и певческите изпълнения на местни самодейци са основна част от празника. Тази година ще участват и гайдарите от гайдарския състав „Красимир Панчев“ от Стара Загора, които ще допълнят празничната атмосфера с народни мелодии.

„Не можем да си представим празника без гайда. Това е част от духа на събитието, добавя Мария Христонева.

Празникът "Кукери - бабушери" ще се проведе на 2 март в село Мезек, като програмата започва в 11:00 ч. на площада. Всеки, който желае да се наслади на традицията и да се включи в празника, е добре дошъл.

„Заповядайте да отпразнуваме заедно възраждането на нашия празник. Очакваме ви на площада в неделя, 2 март, и ще се радваме да се включите в кукерското хоро и да се насладите на фолклорната програма и на тези древни традиции, които и днес продължават да съществуват благодарение на местните жители на село Мезек.“, покани всички Мария Христонева.

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook
По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07