Регионалният исторически музей в Смолян е създаден през 1935 година, но в днешната си сграда, която е построена специално за нуждите на музея с просторни експозиционни зали и фоайета за временни изложби се намира от 1982 година, когато се строи новия център на Смолян, с много други обществени сгради. Част от новия център са художествената галерия, сградата на община Смолян, Областната управа и Родопски драматичен театър "Николай Хайтов".
От 2002 година Регионалния исторически музей носи името на учителя и музеен деец от Устово Стою Шишков.
Фондът с музейни експонати наброява близо 150 хиляди и включва предмети от археологията, историята, бита и културата на родопчани, ордени и медали - колекцията е една от най-богатите в страната, представящи наградната система на България.
Посещението в Регионалния исторически музей град Смолян е най-бързият начин да се запознаете с хилядолетната история на Средните Родопи, запазена и пренесена през вековете и съхранена за бъдещето.
В музей "Стою Шишков" са се опитали да привлекат любопитството и на най-малките посетители, като са обособили специален кът за тях. В музейната изложба „Горски приказки разказват Родопите“ децата могат да се запознаят с различни видове животни, които се срещат в този регион, като кафява мечка, дива котка, глухар, сърна, кълвач и други горски обитатели, като посетителите могат да ги видят в техните реални размери. Обособяването на постоянната музейна изложба на животинския свят на Средните Родопи е благодарение на Регионалната инспекция по околна среда и водите Смолян (РИОСВ - Смолян).
„Изложбата първоначално стартира с едно дарение на РИОСВ – Смолян, която ни предостави четири препарирани мечки, две в зряла възраст, две по-малки мечета, дива котка, женски глухар, който е вписан в червената книга. Така започнахме да мислим как да ги представим на по-малките ни посетители по начин, по който да ги заинтригува. Затова направихме една специална къщичка под формата на шишарка, която нарекохме „Тайните на шишарката“, като малчуганите могат да влязат вътре и да видят изображенията на различните животни. Във формата на пано сме направили едни материали със снимка и текст за различните видове шишарки как изглеждат, например шишарката на калабрийски бор, смърч, а от задната страна, като се завърти може да се прочете нещо интересно за тях. Имаме и пъзел с кубчета на които е изобразено животно, като при подреждането им могат да участват повече от едно дете.“ Разказва уредника Анна Булгурова.
Статистиката показва, че посетителите в музея в последните три години се увеличават. Като през 2019 година желаещите да разгледат музея "Стою Шишков" са над 13 хиляди. В последните няколко години от музея отчитат ръст на семейните посещения, не липсват и чуждестранни туристи от Турция, Великобритания, Русия, Гърция, Унгария и Италия.
Голям е броят на унгарци и това не е случайно. Защото община Смолян е побратимена с унгарската община Кишпещ и не само това, в Смолян се намира Къщата-музей на класик на унгарската литература, поет, преводач, художник, един от първите носители на Международна Ботевска награда и на орден "Кирил и Методий" Ласло Наги. Той е превел над десет хиляди стиха от българската народна поезия и от български поети. В негова чест в началото на 1980-те години в Смолян е открита Къща-музей "Ласло Наги", която се помещаваща в Гьорджевата къща - сграда от ХIX век, обявена за паметник на родопската архитектура.
Ласло Наги пристига през 1949 г. със стипендия в България. Остава и твори две години, завладян от българската природа и поезия. По-нататък често посещава България със съпругата си, поетесата Маргит Сечи. Ласло Наги е почетен гражданин на град Смолян.
Постоянната експозиция в къщата-музей включва най-важните елементи от изобразителното и поетичното наследство на Ласло Наги. Както в поезията, така и в живописното и графичното му творчество изпъква мотивът на коня, като символ на изчезващия свят на селото, на природата, на естествените общности и на свободата.
Ето ви две предложения за следваща дестинация. Регионален исторически музей "Стою Шишков" работи всеки ден от 9 до 18 ч. и Къщата-музей "Ласло Наги", която е отворена за посетители от вторник до събота от 10 до 18 ч.
Посетете ги и ще преоткриете един различен Смолян.
Може да чуете репортажа в прикачения звуков файл.
Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..
Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено. Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..
Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия. Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След..
Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..
Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди". Голяма част от..
Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..
В епизод 48 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя, след дълга обиколка из долината на Лоара, последния департамент в регион Център Вал дьо Лоар, а именно Лоар е Шер. Ще чуете: Откъде идва името на департамента? Коя песен допринася за известността на департамента във Франция? Кои са..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478