Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мостът за село Лисиците - път към миналото

18
Въженият мост за с. Лисиците
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Въженият мост над язовир Студен Кладенец е единствената връзка на петнайсетината жители на родопското село Лисиците с цивилизацията.  До него се стига по черен път от село Широко поле.  Мостът е построен през 1975 година и е известен като най-дългия въжен мост в България. Дължината между колоните е 260 метра, а ширината му е около метър. Според непотвърдени писмени сведения е построен от инж. Петър Видински.


До преди години местен човек се е грижил за това да се подменят дъските и по него да могат да преминават пешеходци. Малкото останали жители, които са останали в Лисиците помнят и последния инцидент, когато въжетата на моста се късат и той пада във водите на Студен кладенец. За тази история ни разказва Валентин Петров, който живее в Кърджали, но има къща в съседната махала Соколско и минава често по моста.

“През 2000 година, точно на Нова година се беше скъсал. Тогава един човек от селото пада в язовира. После ни прекарваха с лодка на другия бряг на язовира, за си хващаме влака или автобуса към Кърджали. Много туристи го посещават, този мост. От тук нагоре има и път към едни ниши.“ Разказва Валентин Петров.


Валентин реши да ни заведе до неговата махала Соколско, която е на около километър от Лисиците, в която живеят двама-трима души. Вървейки, той ми разказва за това диво място от което се вижда Кърджали, а в самото село сякаш живота е спрял някъде в XIX век. Разказвайки ми, за това как Валентин се е озовал на това място, идвайки като зет от Трявна, стигаме началото на село Лисиците и срещаме първия му жител. След кратък разговор с него продължава нашия път и навлизаме в селото, пред нас се открива красива гледка към язовир Студен кладенец, а отсреща се издигат стръмните скали на средновековната крепост Моняк. Минаваме по тесни сокаци между стари, обезлюдени къщи, някои от които съборени от тежестта на времето или с паднал покриви и дувари. Това село не е като другите български села в които може да се види каруца или автомобил. Тук всеки жител на Лисиците си има лодка.


Там, над къщите на махала Соколско където Върбица се влива в Арда може да се видят по отвесните скали издълбани от човешка ръка скални елипсовидни и трапецовидни ниши. Те са разположени в три реда, на различно разстояние една от друга и наброяват приблизително 50.

Така с бърза крачка стигнахме до къщата на Валентин, малко преди да ни свари силния дъжд. Този път от Кърджали до Лисиците моя събеседник изминава почти всяка седмица, като използва автобус до Широко поле или влак, който има спирка на по-малко от километър до моста на Лисиците. Село в което все още има живот, но като в едно отминало време. Село в което животните са повече от хората. Селото станало известно с въжения си мост,  който привлича туристи, за да се насладят на природната красота, спокойствието, песента на птичките и тишината, която понякога е нарушена от звука на моторна лодка. 

Чуйте репортажа в прикачения звуков файл. 


махала Соколско


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

публикувано на 10.07.25 в 10:41
Кирил и Христо Георгиеви

Йовковец ще представлява учениците от Южен централен район в Националния ученически парламент

Христо Георгиев от Средно училище „Йордан Йовков“ бе избран да представлява учениците от Южен централен район в Управителния съвет на Националния ученически парламент. Той и ученик от Смолян спечелиха изборите за нашия регион и ще бъдат двамата представители от Южен централен район в управлението на организацията.  „Желаех да стана..

публикувано на 06.07.25 в 19:13

„С песните на Георги Чилингиров" – паметта и гласът на Родопа

Село Полковник Серафимово отново стана център на родопската песен. В рамките на седмото издание на фолклорния фестивал „С песните на Георги Чилингиров“, десетки изпълнители и състави от региона се събраха, за да почетат делото на един от най-значимите гласове на Родопите. Сред тях бе и фолклорната група към читалище „Кирил Маджаров“ – Смолян, водена от..

публикувано на 05.07.25 в 17:00