Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мостът за село Лисиците - път към миналото

18
Въженият мост за с. Лисиците
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Въженият мост над язовир Студен Кладенец е единствената връзка на петнайсетината жители на родопското село Лисиците с цивилизацията.  До него се стига по черен път от село Широко поле.  Мостът е построен през 1975 година и е известен като най-дългия въжен мост в България. Дължината между колоните е 260 метра, а ширината му е около метър. Според непотвърдени писмени сведения е построен от инж. Петър Видински.


До преди години местен човек се е грижил за това да се подменят дъските и по него да могат да преминават пешеходци. Малкото останали жители, които са останали в Лисиците помнят и последния инцидент, когато въжетата на моста се късат и той пада във водите на Студен кладенец. За тази история ни разказва Валентин Петров, който живее в Кърджали, но има къща в съседната махала Соколско и минава често по моста.

“През 2000 година, точно на Нова година се беше скъсал. Тогава един човек от селото пада в язовира. После ни прекарваха с лодка на другия бряг на язовира, за си хващаме влака или автобуса към Кърджали. Много туристи го посещават, този мост. От тук нагоре има и път към едни ниши.“ Разказва Валентин Петров.


Валентин реши да ни заведе до неговата махала Соколско, която е на около километър от Лисиците, в която живеят двама-трима души. Вървейки, той ми разказва за това диво място от което се вижда Кърджали, а в самото село сякаш живота е спрял някъде в XIX век. Разказвайки ми, за това как Валентин се е озовал на това място, идвайки като зет от Трявна, стигаме началото на село Лисиците и срещаме първия му жител. След кратък разговор с него продължава нашия път и навлизаме в селото, пред нас се открива красива гледка към язовир Студен кладенец, а отсреща се издигат стръмните скали на средновековната крепост Моняк. Минаваме по тесни сокаци между стари, обезлюдени къщи, някои от които съборени от тежестта на времето или с паднал покриви и дувари. Това село не е като другите български села в които може да се види каруца или автомобил. Тук всеки жител на Лисиците си има лодка.


Там, над къщите на махала Соколско където Върбица се влива в Арда може да се видят по отвесните скали издълбани от човешка ръка скални елипсовидни и трапецовидни ниши. Те са разположени в три реда, на различно разстояние една от друга и наброяват приблизително 50.

Така с бърза крачка стигнахме до къщата на Валентин, малко преди да ни свари силния дъжд. Този път от Кърджали до Лисиците моя събеседник изминава почти всяка седмица, като използва автобус до Широко поле или влак, който има спирка на по-малко от километър до моста на Лисиците. Село в което все още има живот, но като в едно отминало време. Село в което животните са повече от хората. Селото станало известно с въжения си мост,  който привлича туристи, за да се насладят на природната красота, спокойствието, песента на птичките и тишината, която понякога е нарушена от звука на моторна лодка. 

Чуйте репортажа в прикачения звуков файл. 


махала Соколско


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младежи демонстрираха знания по граждански права и институции

Гимназисти от няколко училища в Кърджали се състезаваха по трудната тема за гражданските права и комуникацията с институциите в рамките на проект „Кърджали за теб – участвай, променяй, бъди активен гражданин!“, съобщи в ефира на Радио Кърджали Росица Средкова, председател на Управителния съвет на Сдружение „Инициатива за развитие „Кърджали..

публикувано на 27.06.24 в 23:11

Културни дейци ни канят да преживеем "С талант и любов към изкуството"

На 28 юни от 20.30 часа в пространството пред Дома на културата ще се проведе четвъртия заключителен концерт на съставите под надслов "С талант и любов към изкуството". Марияна Ликова, директор на културния интститут: "Ние всяка година сме изправени пред едно  такова предизвикателство и с нетърпение даже към нашите  изпълнители, възпитаници..

публикувано на 27.06.24 в 15:11

Възраждат за нов живот киносалон в Малка Арда

В банското село Малка Арда доброволци възстановиха киносалона в читалище "Христо Ботев -1958". Инициатор на кампанията е Кристина Патева и група млади хора с корени от Малка Арда. Ремонтните дейности продължават почти година. “За репетиции самодейците от читалището са използвали зала в детската градина, но след този ремонт те отново ще се върнат в..

публикувано на 25.06.24 в 10:45

В Старцево се проведе първи Еньовденски събор

В навечерието на Еньовден в Старцево отбелязаха първи Еньовденски събор. Еньовден е един необикновен празник. На този ден обичаят повелява да наберем свежи билки, защото според народните поверия тогава имат най-голяма сила. След набирането на билките, се сплитат венци, които момите пускат по течаща вода. За събора в местността "Равното" над Старцево..

публикувано на 24.06.24 в 15:50
Фолклорна група от с. Егрек, Крумовградско

Изчезващото фолклорно наследство на Егрек

Родопите впечатляват със своята природа, култура и фолклор. Всяко едно село пази своя фолклор благодарение на самодейните групи към местното читалище. Водени от любовта към народното пеене и традиции хората от крумовградското село Егрек са съхранили песните на своите деди, а те днес предават на малкото останали млади хора. Младите, както на всякъде..

публикувано на 24.06.24 в 14:03

Танцьори от СУ “Васил Левски“ – Крумовград със „Златен Орфей“ от "Евро фолк - Черно море 2024"

Учениците от група „Танцово изкуство“ по Национална програма  „Заедно в изкуствата и в спорта“ към СУ “Васил Левски“ – гр. Крумовград с художествен ръководител Даниела Бояджиева за пореден път представиха достойно училището и града с участието си в XX Международен фолклорен фестивал "Евро фолк - Черно море 2024", който се проведе в гр. Китен в периода..

публикувано на 24.06.24 в 13:03

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването , ще си говорим за вкусът умами, който обединява всички вкусове и се дължи на ферментацията на протеините. Мдааа, веднага ми стана туршиено и пробиотично. Всъщност, аналог на нашето кисело зеле е кимчито, корейско ястие, което азиатците похапват всеки ден. Иначе умами вкус имат всички отлежали сирена, сушени..

публикувано на 23.06.24 в 18:07