„Севджан Рамадан с грамота за отличнопредставяне на Роженския събор“, „Севджан Рамадан покори Копривщица“, „Концерт на музикална школа “Станимака“ и Севджан Рамадан в Асеновград“, това са малка част от заглавията на местната преса за младата народна певица Севджан Рамадан от Асеновград.
Нейният път в областта на фолклора започва през 2004 година в школата „Детска песен – Надежда Хвойнева“, с главен художествен ръководител Стойчо Каранлъков.
След това продължава да се занимава с народно пеене в СУ „Свети свети Кирил и Методий“ в Пловдив.
“Първата ми преподавателка в училището Вичка Николова, с нея започнвахме да концертираме. Дори ходихме в чужбина. След четири години в „Свети свети Кирил и Методий“, завърших училище със златен медал , с Кирил и Методиевска награда. След това реших да кандидатствам в Музикалната академия, това се случи през 2007 година, разказва Севджан Рамадан.
В Академията за танцово и изобразително изкуство в Пловдив Севджан се запознава с проф. д-р Светла Станилова.
„Благодарна съм на всички преподаватели от Музикалната академия, но за мен специално място ще има преподавателят ми по народно пеене професор Станилова. Много ми помогна за постановка, орнаментика, стилово изпълнение на изпита, разказва народната певица Севджан Рамадан.
Младата певица си спомня детството, когато е ходила при дядо си баба си в село Три могили, където често пеели с дядо си турски песни. Асеновградчанката изпълнява и турски фолклор. Чувства и двата стила близки до сърцето си, но казва, че с чувства родопчанка.
След Музикалната академия Севджан Рамадан става преподавател в първомайското село Искра, където трупа трудов опит и увереност в продължение на четири години за бъдещото създаване на собствена музикална школа. Тази нейна мечта се реализира в края на 2012, началото на 2013 година, когато в читалище „Родолюбие“ в Асеновград създава музикална школа „Станимака“. Школата стартира с три деца. До днес през школата са преминали над 120 деца. Изнасят самостоятелни концерти пред асеновградска публика и не само. Участват в благотворителни концерти. Децата от школата участват успешно в много национални конкурси, а някои от тях са тръгнали професионално да се занимават с български фолклор.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..
Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи. А той, мостът, е..
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478