Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стела Тодорова: Имах късмет да работя със Стефана Василева, забележителен учен и ерудит

| обновено на 19.10.20 в 17:09

Наближава 21 октомври - Деня на Кърджали. Обикновено тогава се обявяват почетните граждани, но тази година няма да има наградени. Затова ви предлагам да си спомним за удостоения със званието през 2009 г. Това е Стефана Василева - една жена, която години наред обикаля надлъж и шир Източните Родопи като доброволен природозащитник. Спасява от унищожение десетки ценни растения, описва 16 нови находища на видове, включени впоследствие в Червената книга на България. Основава отдел "Природонаучен" в историческия музей в Кърджали, където е оставила фонд между 450 и 500 херберизирани растения и над 3000 геоложки експоната. Умира през 2013 г. в София. Стела Тодорова, бивш уредник в отдел "Природа" в музея в Кърджали, работила дълги години със Стефана Василева, си спомня за нея с респект и благодарност:
Стела Тодорова: Стефана Василева беше ерудит, перфекционист, макар и серт жена. Завършила е специалност "Естествена история" в Софийския университет, една несъществуваща вече специалност, която й е дала задълбочени познания в много сфери. Беше преподавател по химия и биология в Учителския институт. Тя основа през 1981 г. постоянна изложба с хербарии на растения и минерали и ме покани да работя там. Оттогава до смъртта й сме имали контакти, не сме прекъсвали връзката.  През 1983 г. с много ходене и настояване Василева създаде отдел "Природа" към Историческия музей. Тогава започнахме да систематизираме нещата. В отдела имаше два подотдела: жива природа - фауна и флора, другияя -минерали и скали.Стефана Василева е прошарила целите Източни Родопи. Благодарение на нея са регистрирани 16 нови находища на растения, включени в Червената книга на България. Тя има огромна заслуга за документирането на ареалите на редки растителни видове. В музея остави фонд между 450 и 500 херберизирани растения. Отделно и над 2500-3000 геоложки експоната, на базата на които се създаде и експозицията на музея.
Цялото интервю на Валентина Иванова със Стела Тодорова можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Средства за ремонт на покрива на Керимовата къща ще събира Коледната изложба на художниците в Кърджали

Тази година традиционната Коледна изложба на Дружеството на художниците в Кърджали ще бъде с благотворителна кауза. Картините, които ще бъдат изложени в експозицията, ще могат да бъдат закупени, а събраните средства ще бъдат вложени в ремонт на покрива на Керимовата къща. Проблемът с покрива на тази уникална като архитектура..

публикувано на 02.12.24 в 16:09
с. Петково

"Бела съм, бела, юначе" или как си помагат хората в село Петково

Как са си помагали родопчани в село Петково и продължават да си помагат и днес разказва Георги Кулов, историк, но и франгаджийски зет от 1980 година. От него ще научите и  какво означава "франгажии" и защо зетьовете и снахите са приобщени в родовете. "Солидарността им е пословична и трябва да кажем, че тя е свързана с поминъка, който упражняват -..

публикувано на 02.12.24 в 12:45
По време на бариста шампионата с авторския кафе коктейл

Бариста Иван Парнаров: Кафето трябва да се приготвя със знание

Силно участие със запомнящ се кафе коктейл, но без класиране в призовата тройка, записа Иван Парнаров от Кърджали на провелия се в София Бариста шампионат, организиран от една от най-популярните марки италианско кафе, които се предлагат в България. Кърджалийският бариста не успя да вземе титлата заради наказателни точки за просрочено време за..

публикувано на 30.11.24 в 16:00
Снимка Фейсбек

В ход е разработването на проект за бъдещето на територията на рудник „Ада тепе“

След септември 2026 година рудник „Ада тепе“ приключва работата си. От  "Дънди Прешъс Металс Крумовград" заявиха, че  като отговорен работодател и социално-ангажирана компания, вече работят по варианти за закриването и рекултивацията на своя рудник. На провелото се обществено обсъждане, което е в изпълнение на поетия ангажимент за открито и..

публикувано на 29.11.24 в 08:54

Коледна работилница отваря врати в Музея в Кърджали

За поредна година Регионалният исторически музей в Кърджали организира Коледна работилница за деца. Тя ще се проведе от 2-ри до 5-ти декември и има благотворителен характер. На 6 декември във фоайето на музея на първия етаж ще бъде разположен благотворителен базар, който ще бъде открит в 17 ч. и ще остане отворен до Нова година. Събраните средства..

публикувано на 28.11.24 в 16:47

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52