Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От септември Синя зона и в Смолян

„Синя зона“ ще заработи от септември в Смолян. Платеното паркиране ще обхване само централната градска част около административните сгради и пешеходната зона по бул. България. Платените паркоместа ще са около 400.

Смолян е последния областен град в който се въвежда платеното паркиране. С въвеждането на Синята зона общинската администрация цели да се въведе ред при паркирането и да улиците да се освободят от автомобили, които не са в движение.

В платените зони влизат ул. „Арх. Петър Петров“, паркингът на комплекс „Евридика“, паркингът зад Родопски драматичен театър, локалното платно на бул. „България“ от кръговото кръстовище до сградата на пощата и паркоместата пред хотел „Смолян“, паркинга пред сградата на „Първа инвестиционна банка“ и улиците „Кап. Петко войвода“, „Здравец“ и „Карлък“.

Синята зона ще работи от 8.30 до 17.30 часа. На нарушителите ще бъдат поставяни скоби.

За функционирането на общинското предприятие Смолян са взаимствали от Кърджали, където Синята зона функционира от март 2022 година. 

През летните месеци се поставят информационните табели и се очертават паркоместата, съобщава зам. кмета на Смолян Марин Захариев.

Плащането за паркиране ще се извършва чрез SMS и на автомат за паркиране. На гражданите ще се предлагат и абонаментни карти. В предприятието ще работя пет души персонал, които  ще обслужват зоните.

Чуйте още в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимката е илюстративна

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали. „На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане,..

публикувано на 17.05.25 в 22:45
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07