Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят изложба на традиционно персийско и иранско изкуство преди и след спектакъла "Шахнаме"

Спектакълът "Шахнаме: сказание за Зал" започва от Кърджали своето национално турне. Това каза за Радио Кърджали Елена Панайотова, режисьор на спектакъла. Представлението ще гостува в 9 града на страната.

Спектакълът е носител на редица награди и номинации, сред които "Аскеер“ 2022 и ИКАР 2022 за авторска музика. Поставен е за първи път на българска сцена от Елена Панайотова и е вдъхновен от древния персийски епос "Шахнаме" или "Книга на царете".

Авторът на иранската национална поема "Шахнаме" или "Книга на царете" – Фердоуси, е един от най-именитите поети на Персия, известен като персийския Омир.

"Това е изключително известен персийски епос, който е по-голям от "Одисея" и "Илиада" взети заедно. Той е под закрилата на ЮНЕСКО за нематериално наследство на човечеството." Каза Елена Панайотова.

В основата му е една от най-красивите любовни истории от древен Иран за принц Зал, отхвърлен от баща си и отгледан от митичната птица Симург. По-късно е реабилитиран, но се влюбва в индийска принцеса и е принуден да се бори за любовта си, преодолявайки редица политически препятствия.

"Шахнаме" е спектакъл, разказан с великолепни актьори, танци и музика на живо, спектакъл, който повдига актуални теми за любовта, истината, властта и отговорността да управляваш, за изчезващия свят на човечността.

Участват актьорите Добрин Досев, Велислав Павлов, Севар Иванов, Жана Рашева, Васил Ряхов, Ралица Стоянова, Росен Михайлов, както и студентите по актьорско майсторство от НБУ Веси Методиева, Габриела Ганчева, Йоана Сиракова, Мария Игнатова, Никол Милевска, Михаил Иванов, Никола Куцев, Тони Николов, Павел Събев.

"В годините на пандемията и в годината, която беше посветена на "Шанхаме" (2020), с един прекрасен звезден екип създадохме този невероятен мега спектакъл, който има 18 актьори. Музиката, която е на Николай Иванов (създател на група "Ом") получи всички театрални награди. Имаме Марина Великова, също от група "Ом", която свири на 10 различни източни инструменти." Допълни още режисьорът Елена Панайотова.

Костюмите за спектакъла са дело на Юлиян Табаков, който е сценограф и художник. Той получи номинация „Аскеер“ 2022 за костюми.

"Това са много автентични материали, някои от саритата, примерно ние сме пътували с него из Индия, някои са били до нас и на много специфични места, така че има една автентичност. Цялата сценография са персийски килими. Има направено пространство с тях, които определят различните места, в които попадат героите. Самите сцени приличат на персийски миниатюри." 

Преди и след спектакъла зрителите ще могат да се насладят на традиционно персийско и иранско изкуство, традиционни занаяти, картини. Експозицията ще бъде изложена във фоайето на кърджалийския театър, а музиканта Марина Великова ще демонстрира някои от инструментите.

"Това не е просто един спектакъл, а покана за едно културно събитие и размяна на мултикултурни ценности и запознаване." Каза още Елена Панайотова.

Чуйте разговора в звуковия файл. 




 







По публикацията работи: Мартина Дякова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Политологът проф. Евгений Дайнов: ДПС-ДПС не може да преминава през кризи

Вторият вот  на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..

публикувано на 17.04.25 в 13:31

Звук от Балканите: Хор „Ваня Монева“ с два триумфални концерта в Атина

На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..

публикувано на 17.04.25 в 12:11

Ресми Мурад: Няма смисъл да бъдем смокиновия лист на това правителство

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие.  Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Свещеноиконом Николай Величков

Не се поздравявайте с честит празник на Разпети петък, това е най-тъжният ден

Започна Страстната седмица, която приключва с „празника над празниците“, както го наричат отците. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..

публикувано на 15.04.25 в 00:58

Росица Генчева: Без роса не може да има и цветя

Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..

публикувано на 13.04.25 в 17:39

В неделя с Радка Петкова, на Цветница!

Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено.  Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..

публикувано на 13.04.25 в 17:11

Ро̀са Соколова: Да добротворим, тогава и небето ще е по-благосклонно!

Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия.  Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След..

публикувано на 13.04.25 в 16:51