Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят изложба на традиционно персийско и иранско изкуство преди и след спектакъла "Шахнаме"

Спектакълът "Шахнаме: сказание за Зал" започва от Кърджали своето национално турне. Това каза за Радио Кърджали Елена Панайотова, режисьор на спектакъла. Представлението ще гостува в 9 града на страната.

Спектакълът е носител на редица награди и номинации, сред които "Аскеер“ 2022 и ИКАР 2022 за авторска музика. Поставен е за първи път на българска сцена от Елена Панайотова и е вдъхновен от древния персийски епос "Шахнаме" или "Книга на царете".

Авторът на иранската национална поема "Шахнаме" или "Книга на царете" – Фердоуси, е един от най-именитите поети на Персия, известен като персийския Омир.

"Това е изключително известен персийски епос, който е по-голям от "Одисея" и "Илиада" взети заедно. Той е под закрилата на ЮНЕСКО за нематериално наследство на човечеството." Каза Елена Панайотова.

В основата му е една от най-красивите любовни истории от древен Иран за принц Зал, отхвърлен от баща си и отгледан от митичната птица Симург. По-късно е реабилитиран, но се влюбва в индийска принцеса и е принуден да се бори за любовта си, преодолявайки редица политически препятствия.

"Шахнаме" е спектакъл, разказан с великолепни актьори, танци и музика на живо, спектакъл, който повдига актуални теми за любовта, истината, властта и отговорността да управляваш, за изчезващия свят на човечността.

Участват актьорите Добрин Досев, Велислав Павлов, Севар Иванов, Жана Рашева, Васил Ряхов, Ралица Стоянова, Росен Михайлов, както и студентите по актьорско майсторство от НБУ Веси Методиева, Габриела Ганчева, Йоана Сиракова, Мария Игнатова, Никол Милевска, Михаил Иванов, Никола Куцев, Тони Николов, Павел Събев.

"В годините на пандемията и в годината, която беше посветена на "Шанхаме" (2020), с един прекрасен звезден екип създадохме този невероятен мега спектакъл, който има 18 актьори. Музиката, която е на Николай Иванов (създател на група "Ом") получи всички театрални награди. Имаме Марина Великова, също от група "Ом", която свири на 10 различни източни инструменти." Допълни още режисьорът Елена Панайотова.

Костюмите за спектакъла са дело на Юлиян Табаков, който е сценограф и художник. Той получи номинация „Аскеер“ 2022 за костюми.

"Това са много автентични материали, някои от саритата, примерно ние сме пътували с него из Индия, някои са били до нас и на много специфични места, така че има една автентичност. Цялата сценография са персийски килими. Има направено пространство с тях, които определят различните места, в които попадат героите. Самите сцени приличат на персийски миниатюри." 

Преди и след спектакъла зрителите ще могат да се насладят на традиционно персийско и иранско изкуство, традиционни занаяти, картини. Експозицията ще бъде изложена във фоайето на кърджалийския театър, а музиканта Марина Великова ще демонстрира някои от инструментите.

"Това не е просто един спектакъл, а покана за едно културно събитие и размяна на мултикултурни ценности и запознаване." Каза още Елена Панайотова.

Чуйте разговора в звуковия файл. 




 







По публикацията работи: Мартина Дякова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пъстър празник в Кърджали за 1-ви май

Изключителен празник създадоха за поредна година в Кърджали областната структура на БСП и любители на българския фолклор по повод Международния ден на труда и на международната работническа солидарност - 1 май. В празничния ден в Градската градина се стече пъстро множество, стотици - малки и големи - танцьори, певци, хора, които обичат българската..

публикувано на 01.05.24 в 16:41

Деца рисуват благотворително икони за новостроящ се храм

Икони, рисувани от деца, показва дни преди Възкресение Христово Регионална библиотека „Христо Смирненски”- Хасково. Изложбата под надслов „Имаш само това, което си дал” включва близо 40 рисунки на възпитаници на местната арт школа „Пастело” с ръководители Даниел Русев и Калина Чакалова. Сложната и необичайна за детско творчество тема..

публикувано на 30.04.24 в 14:31

Цветен "Вкусен следобед" с Росица Пейчева!

Във втората част на предаването ще разкажем за пътя на една млада майка, Ирина Пеева към здравословните храни. Как се прави вкусна супичка, когато имаш болен син или с която Ежко Бежко лекувал животните с гората . Защо Великден е именно велик ден и защо променя коренно борбата срещу смъртта и срещу греха . Това ще ни каже художникът Хари..

публикувано на 28.04.24 в 18:25
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56