Ситуацията в държавата в момента предполага по-внимателно харчене на семейния бюджет без да се залита към прекалено затягане на коланите.
Така най-общо и на обикновен език може да се преведе съветът, който отправи към слушателите на Радио Кърджали Георги Вулджев. Той е анализатор в една от най-големите фирми за финансови анализи в Европа. Освен това е главен редактор на „Експертен клуб за икономика и политика – ЕКИП“ – публицистичен сайт и неправителствена организация, която се занимава с оценка и анализ на икономическите политики на правителството и с изготвянето на предложения за реформи.
Като скандално и като шмекерия определи той отправеното неотдавна искане от финансовия министър Асен Василев към енергийния му колега Румен Радев Български енергиен холдинг да не начислява за миналата година определени обезценки по очаквани вземания, като чрез това се повиши счетоводната печалба на холдинга, за да се „закърпи“ държавния бюджет за тази година. „Това по отношение на БЕХ, което се прави е за мен най-очевидното, най-важното и в някакъв смисъл най-скандалното, защото аз преди не съм виждал финансов министър просто да нарежда без някаква ясна обосновка, базирана на независим одит, да нарежда на държавно дружество буквално да си промени, да пренапише вече заверен и публикуван финансов отчет, който е минал през независим одитор. Това според мен е много нередно. Сега не мога да коментирам колко е законно или не, но със сигурност от гледна точка на адекватно управление на публичните финанси изглежда много нередно“, аргументира се експертът.
Той коментира накратко някои от параметрите в предложението на финансовия министър за Бюджет 2023. Вулджев изрази съмнение доколко заложеното съкращаване на разходите най вече за издръжка основно в държавните структури е адекватна и ефективна мярка. Дългосрочният проблем, който и занапред през следващите няколко години ще се проявява все повече, е сериозното увеличение на социалните разходи, което се предприе. Миналата година държавата можеше да си позволи такава мярка, заради растящата инфлация, която напълни хазната. Сега обаче, с настъпващите промени в икономическия растеж и в движението на инфлацията, приходите не биха били същите, счита експертът.
На работещите с по-ниски месечни доходи инфлационната криза, през която все още преминаваме, се отрази най-осезаемо, тъй като тя беше концентрирана в хранителни и в енергийни стоки и услуги от първа необходимост. Според анализатора „мерките, които бяха предприети за компенсиране на отрицателните ефекти от инфлацията в по-голямата си част бяха разточителни от една страна от гледна точка на колко широк диапазон хора се раздават от населението. От друга страна не бяха достатъчно големи, не бяха достатъчно високи, за да окажат осезаем ефект и като цяло не бяха достатъчно добре таргетирани към хората, които най-много се нуждаят“.
Вулджев беше категоричен, че ако е депутат не би гласувал това предложение за бюджет. Според него с представената финансова рамка на държавата министърът търси начин „да закърпи временно ситуацията, но дългосрочният проблем, който е структурен, си остава и той е свързан с това, че траекторията на разходите е много по-нагоре, отколкото траекторията на приходите и това е проблем, който трябва да бъде адресиран, а аз не виждам това да се случва“.
Според анализатора представеният бюджет може би е добър за управляващите, доколкото ще им се изпълнят някакви политически цели, но не е добър за никой друг.
В момента в контекста на покачващи се лихви е по-рисково да се харчи агресивно. Това не значи да живеем стиснато, но да сме малко по-внимателни в харчовете си, посъветва финансовият експерт Георги Вулджев.
Това правителство ще сложи край на политическата криза от послените години в страната ни. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лиредаът на ДПС в Кърджали Ресми Мурад. „Трите партии, които участват, две от тях, като коалиционни партньори и ние, като подкрепяща политическа формация, сме с еднаква тежест в парламента. Едната политическа партия..
Сдружение "Български музеи" искат в новия бюджет на страната да бъдат заложени допълнителни средства за музеите и галериите, за да се увеличи финансирането им с около 20%. “Регионален исторически музей - Кърджали е част от музейната мрежа в страната и е член на сдружението на българските музеи, така че категорично подкрепяме това искане”, заяви..
Общинският съвет по наркотични вещества в Кърджали ще отбележи в аванс Международния ден за безопасен интернет с форум театър на младежите доброволци към институцията. Постановката е "Скритата реалност" и може да бъде видяна в петък, 31 януари, от 13 часа в залата на Общинския детски комплекс в Кърджали, каза за Радио Кърджали Валентина Грудева,..
На 31 януари изтича срокът, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си. Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, каза за радио Кърджали Нериман Сали, директор на офиса на..
Управляващите спорят за бюджета и за това дали отговаряме на критериите за Еврозоната, но за да бъде една държава стабилна, трябва да бъде стабилно и управляващото мнозинство. По тази тема Радка Петкова разговаря с политолога проф.Евгений Дайнов: " Има предпоставката да издържи доста дълго, ако участващите партии не започват да се карат по..
Причината „Демокрация за права и свободи – ДПС“ (ДПС-ДПС) да подкрепи управляващата коалиция е държавата. Почетният председател Ахмед Доган винаги е мислил повече за държавата, отколкото за партията ни. Това каза в ефира на Радио Кърджали депутатът Павлин Кръстев. „Виждаме, че ако отидем на поредни избори, както през последните три години..
Не трябва да се избързва, нужно е да бъде даден толеранс на новото правителство преди да бъде оценявано. Такова мнение изказа в ефира на Радио Кърджали политологът Мехмед Мехмед. Според него, въпреки че управляващата коалиция е съставена от политически формации от целия спектър, в бъдещата програма на кабинета вероятно ще преобладават..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478