Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Димитров: Лявото кукерско хоро се играе напук на Дявола


Групата от кукери в ивайловградския квартал "Лъджа" е единствената в Източните Родопи. Традицията е пренесена от Мала Азия, като  всеки кукер си изработва само костюма и се стреми да е  възможно по-страшен. Наскоро групата бе на фестивала Сурва в Перник, откъдето се върна със златен медал. За кукерството изобщо, за традициите и защо ги следват, Радка Петкова разговаря с Иван Димитров, ръководител на групата, общински съветник и производител на вино.
За златния медал от фестивала Сурва, Иван Димитров: "журито грабнахме с нашите автентични костюмикоито са с цървули от свинска кожа, които всеки сам ги прави. Навои, потурите, всичко е автентични от нашите наследници, дядовци, прадядовци,  от бащите на децата и просто  ние имаме единствено ляво хоро, което играем. Никъде го няма, ходили сме навсякъде и по Ямбол, и в Перник - къде ли не, в Търговище. Ние сме единствените, които играем кукерското ляво хоро. Лявото хоро се играе напук на Дявола.
Защото ние играем на Сирзи Заговезни. Това е началото на пролетта и края на зимата и това зло, което се е събирало цяла зима...Пролетта събужда земята от зимен сън, в почти всяка къща се заорава,
сее се и се гони злото, което се събрало и напук на Дявола. Играем това наше ляво хоро и гоним злото от всеки дом и благославяме за здраве и берекет, щастие и плодородие, всички да са живи и здрави. И най-важното, че към групата от доста време се присъединяват много деца, които  с желание наследяват този наш празник". 
- И това ще ви питам... Вие как се увлякохте по кукерството? По традиция ли беше?
"Преди години бащата, имам и по-голям брат, и той.....вече от тях и аз. И сега и моите деца и двете постоянно и в Перник и навсякъде, където  групата ни поканят, навсякъде децата гледат по-възрастните, защото аз съм един от най-възрастните. Просто не знам. Голям мерак, голямо нещо".
- Разбрах, че един костюм тежи до 50 кг, как се носи толкова тежко облекло?
"С мерак. Големите колани, пристягаш се, с кожата са топлиш и колкото е по-страшна е маската, толкова по-надалече бяга злото".
Така казват при нас".
-Казахте, че и малките кукери се увличат - как става това и колко са дечицата?
"увеличават се. Миналата година, благодарение на общината с ръководството направихме така, че на всички деца да има някакъв подарък, да има стимул, бяха 25  подаръка и не стигнаха.
...така стана, че някои, които бяха по-големи, им казахме просто Дръпни се настрани.... само и само да има за малчуганите. И така... Може би и стимул има - помагаме..... кожа да  ушиеш, дрехи да направиш,  цървулки кожички...
 Дори миналата година от Кърджали от "Петко Рачов Славейков" мисля, че беше училището,  тук имат познати и идват, и се обличат децата. Интересно е. 
- Идва Кукеровден. Откъде идва тази традиция? 
- Ние горе квартал "Лъджата" е било навреме село и е заселено 1914 година, когато затварят границите от  село Мандър, Мала Азия. Това са просто бежанци навремето,  1800-ата година отиват надолу и има много  богати земи в Мала Азия. Там са повече земеделци, горят  въглища и имат добро препитание. Получават хубави пари и много семейства се изселват там и  около стотина години живеят там - в Коджабунар Мандър.  Много села са. След като вече 13-а и 14-а година затварят границите, отиват една вечер и им казват "Кой каквото може да вземете".  Покъщнина, волските коли ги качват на параходите  и ги разтоварват тука в Гърция, на Ксанти и от там вече пеш идват. Лъджата е било гръцко село около 500 човека са били и заселват село лъджа. И там е имало кукери".
- Защо на един от кукерите се казва бей?
"Нашите възрастни дядовци казват така... Защото обичаят идва от там, от Турция и не е хубаво като си в Турция да казваш цар, а нали главатаря трябва да се казва бей.  И оттам е останало.  И тук вече като идват и нашите хора вече така са си решили, че остава бей.
През демокрацията около 70-етте и 80-тте години ние тогава сме били към Кърджалийски окръг...И Исторически музей в Кърджали за първи път на канят 72-а година в Кърджали участваме. И от там  вече почваме участията по Перник, по Търговище, Ямбол, във  Франция, в Лонго сме били. Сега на 7 март сме канени пак в Орестиада сме ходили няколко известни групи и в света.
Повече чуйте в разговора на Радка Петкова с Иван Димитров.

По публикацията работи: Радка Спирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ресми Мурад: Кметовете, подкрепили ДПС - Ново начало са получили ДМС

Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..

публикувано на 21.11.24 в 11:30

Бърза туршия със зеле, когато нямаш време

Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..

публикувано на 20.11.24 в 15:47

Павлин Кръстев: Новото начало има влияние в ГЕРБ

Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..

публикувано на 21.11.24 в 10:05
Васил Узунов

Засега маловодието на язовирите от каскада „Арда“ не е критично

В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..

публикувано на 19.11.24 в 16:36

Тази година е суха, но валежите в цялост не са намалели

Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..

публикувано на 19.11.24 в 16:22

Коледата идва с музика в кънтри стил

Тази Коледа ще бъде вълшебна и уютна , защото идва с музика в кънтри стил. Те звучат от новия, 12-и албум на най-успешната кънтри група у нас Lilly of the West. А знаете ли, че това е известна песен на Боб Дилън?  Албумът се състои от 10 емблематични тематични песни, между които и госпъл хит и песен на Ленард Коен ...

публикувано на 19.11.24 в 13:06
Архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”

Силистра - съкровищницата на Дунав

Силистра е древен град на брега на река Дунав, богат на културно-историческо наследство и природни красоти. Сред основните забележителности са крепостта Дръстър – една от най-древните и добре запазени крепости по Дунав, свидетелство за хилядолетната история на града, Римската гробница – уникален паметник с красиви стенописи от IV век. Близо до..

публикувано на 18.11.24 в 15:09