Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Божидар Чантарски: Българското село винаги е докосвало сърцето ми

| Интервю
6
Божидар Чантарски


А сега ви срещам с един непознат за множеството художник, който рисува българското село изключително реалистично, с умела ръка за детайла и за духа на времето, което пресъздава. Картините му са като фотографска снимка на миналото, на онова детство, което вече няма как да изживеем и за онзи бит на чистите по душа хора, които живеят в малките населени места. Сцени от завръщане от селскостопанска работа, усилния труд на нивата, или пък пасторални и зареждащи със спокойствието на картини от детството и от природата и къщите на селото се зареждат пред очите ни. Куче, което стои на стража пред рухнала къща. Старец, който е вдигнал в усилие брадвата, за да нацепи дърво. Котка, която стои пред огряна в светлина къща през есента. Божидар Чантарски е носител на първа и втора награда от конкурса за историческа живопис, на наградата "Пазител на традициите" 2014 г.,  на "Рицар на четвъртата" 2016. Има две самостоятелни изложби. Картини на автора са притежание на частни колекционери от България, Финландия, Америка, Япония, Русия, Германия и други държави. За себе си художникът казва: "Роден съм  през 1983 година в град Бургас, където и до днес живея също и творя. Завършил съм през 2005 година Факултета по изобразителни изкуства към Великотърновския университет, специалност "графика" в курса на покойния вече Мотко Бумов, на който съм изключително благодарен за всичко. Но по стечение на обстоятелствата се хванах след това с живопис и така до ден днешен. 
- Обект на вашето творчество са, цитирам - уникалната възрожденска архитектура, природата на България, както и хората, които живеят на село. Картините ви са живи, връщат ни в детството на село при баба и дядо. От личен опит ли разказвате, такова детство ли имахте или пък сте живял известно време на село?

- Ами, честно казано, съм в града, но корените и на бабите, и на дядовците са ми селски, така че може да се каже, че доста време съм прекарвала на село при тях, където съм се запознавал с бита, съответно и културата и е оставила дълбоко отпечатък в мен. Или мога да кажа, че това нещо винаги ми е докосвало сърцето и това съм искал да творя винаги.

- ..... уникална е светлината във вашите картини. Много са реалистични, много са живописни, подробни, вкарват ни точно в тунела на миналото, в детството при баба. Как успявате да направите това, много са въздействащи картините Ви.

- Честно казано, ми е трудно да го обясня, понеже тове е усещане, което аз изпитвам и искам да го покажа на платното, а няма как да го обясня с думи. Просто всичко, което съм искал да кажа, ръката върху платното ми го показва. 

- Имате много интересни сюжети, много характерни за село - възрастен мъж се връща от полска работа заедно с кучето. Куче, което стои на страж. Баба изпраща съпруга си на нивата....,деца играят на малката селска улица, окъпани от светлина. Ходите ли на място, за да улавяте част от сюжетите или което си спомняте, това пресътворявате?

- Разбира се, че ходя. Възползвам се от всяка дупка, която имам свободна да може да напусна града и да отида на село, където мога да се заредя на живо с тази енергия. Все още е жив българският дух и бит, бих могъл да кажа, и определено гледам да възпитаваме децата си по същия начин - да обичат природата ни, да обичат България, да обичат селата ни, миналото ни. 

- Тоест по някой път рисувате това, което виждате? 

-  Понеже рисувам многопластова живопис и рядко е ала прима, така че по-често снимам сюжетите си и след това в ателието си ги наслагвам върху платното и скицирам и така ги оформям.

- Няма как хората да застинат с часове, значи си ходите с апарата навсякъде?

- Възползвам се от съвременните технологии, определено, доколкото мога, за да си помагам работа в ателието.

 - Какво ви харесва най-много в селския бит, рисувате по скоро едно позабравено село...

- Много харесвам българското село като местата, които не могат да посетя, заимствам от снимки на различни български фотографи, консултирайки се с тях, защото, разбира се, не мога да обиколя абсолютно всяка махала, всяка паланка. Тези забравени, но пък истински български къщи. 

- Какво ви привлича в лицата на отрудените хора и говорите ли си с тях, когато отивате да ги снимате, за да ги нарисувате?

- .....много е важно тези хора да ви допуснат до себе си, защото в днешно време всеки се притеснява от непознати, но когато кажа, че съм художник, от там нататък се разчупват ледовете и всичко е наред.

- А изпитвали ли сте тъга, много села са обезлюдени... Ето тука скоро бяхме към Ивайловградско - Горно и долно Луково - дъхът ти направо спира от красотата, зашеметяващо е, но тези изоставени къщи....

-  Тъжно е..... много е тъжно просто, че целият живот все повече и повече се изтегля към градовете и то не към всички градове дори, а просто към два три големи града и всичко останало се обезлюдява. И просто много хора са принудени наистина буквално да изоставят имотите си, търсейки препитание в страната без изобщо да искат да се върнат. Но там идва моята работа - да ги запазя за поколенията тези къщи върху картините. 

- Това е страхотно наистина, след време това ще е някакъв вид историческа живопис, нали?

- На това се надявам и затова се мъча да ги правя колкото се може по-реалистични, за да може да бъде един вид, исторически фонд някакъв....

- Четете ли романи за село, исторически романи, вие имате и две награди от конкурса за историческа живопис.

- Харесвам историята, но в последно време ми остава много малко време за четенебуквално преди лягане. Защото имам малко дете, едно по-голямо също, които ми изискват цялото ми внимание. Но поне, което ми е в личен план вниманието да бъде ангажирано с тях.
Божидар Чантарски би се срещнал с Чудомир, ако има такава възможност, да разговаря с герой от друг исторически период. Харесва го като илюстратор, защото е сътворил много експресивни акварели.  


По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Кичка Савова

Седем години без тракийската певица Кичка Савова, но с жива памет и наследство

На 25 януари, се навършват седем години от кончината на известната тракийска певица Кичка Савова. В нейна памет и като израз на уважение към нейното творчество, Надя Щегрова,секретар на читалище “Изгрев - 1928”, в родното село на певицата – Сладун, сподели спомените си за нея. „Чест и удоволствие е да говоря за Кичка Савова. Тя беше невероятен човек,..

публикувано на 25.01.25 в 14:50

РИОСВ - Хасково: Неприятната миризма в Кърджали е от производствената база на "Хармони"

Тази сутрин остра и задушлива миризма притесни жителите на Кърджали. Лошата миризма беше усетена в централната част на града, както и в районите на Източната промишлена зона. Сигнали за инцидента постъпиха както в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Хасково, така и в медията ни. Директорът на РИОСВ – Хасково, г-жа Мариана..

публикувано на 24.01.25 в 16:48
Снимката е илюстративна

Оценката за дисциплина – от категорично „да“ до твърдо „не“

Темата за въвеждането на оценка за дисциплина се оказа голяма колкото света и противоречива почти още толкова. Това доказва мащабите на значимостта ѝ. Дискусията тепърва започва, убедени са представители на всички гледни точки.

публикувано на 22.01.25 в 13:16

Радост Николаева: "Направи ли ви впечатление, че в новия кабинет има само една жена министър?"

“Израз на недоумение и разочарование изпитах от факта, че в избраното на 17 януари правителство има само една жена министър, тъй като с този факт реално България се оказва на върха на неприятна класация в Европейския съюз, където ще делим 2-о място с Чехия. Там има само една жена министър на отбраната, също равностойна число и като следваме..

публикувано на 21.01.25 в 11:38

Милко Багдасаров: Хората в огромната си част искат редовен кабинет

Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..

публикувано на 16.01.25 в 14:45

Габриела Руменова: Мними търговци злоупотребяват с лични данни и ни подвеждат с пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва  Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.  Съобщенията гласят, че получателят трябва..

публикувано на 16.01.25 в 12:47

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35