Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково


Преди време ви срещнахме с музиканта Явор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо с тези от магазина. И двамата са сигурни, че за нищо не съжаляват, и столицата не им липсва.
Купуват и стягат стара къща, а благодарение на Интернет едно от помещенията се превръща в студио, което е нарекъл Stone House, в което Явор Русинов записва музиката си. Останалият интериор също е изпълнен еклектично и много творчески. 
Явор Русинов е продуцент, музикант и композитор. Работил с групи като "Супермакс" и изпълнители като Били Оушън и Хосе Фелисиано, който е на пряката ни линия...
По изключение, в момента музикантът е в София. "За 5 години ми се събира, може би две седмици сумарно да съм в София. Иначе през цялото време съм на село, отопляваме се с пелети цялата къща. Обаче си имаме една чудесна разкошна стара печка на дърва, която много обичаме с жена ми да се палим, защото създава уют, който не би могъл да се замени с нищо друго".

Преди време музикантът изсвири трибют на Вангелис в своето студио в Горно Луково - "Chariots of fire".

На въпроса каква музика може да чуе вечер човек, като се разкарва из Горно Луково, и дали може да му прозвучи Вангелис, отговаря:

".....това много зависи и какво си сипал да пиеш вечерта,  разбира се, но аз по принцип деля музиката на хубава и на не така добре направена, така да го кажем, не лоша. А Вангелис е музика, която отваря сетивата и дали си в планината или на морето или където и да било, усещането ти, че си човек и къде си, и че си стъпил на земята го има. /Има го и усещането, че принадлежиш на нещо по-голямо, бел. ред./. И аз се стремя в моята музика да правя същото". 

За щастие, с жена му, Нели Русинова са на един акъл и затова и двамата не съжаляват, че живеят на село. Чувстват се "абсолютно идеално". За щастие, гръцкото море е наблизо, а и София е не чак толкова на далеч. Даже е прекалено наблизо, по думите му.

Главният гъбар в семейството е Нели. Когато има гъби, излиза почти за цял ден навън.

Явор Русинов пък ги готви. За свой голям бъдещ проект разказва:

"От 25 години работя с един приятел във Виена, като съпродуцент, и сега сме точно в началото да направим един мюзикъл, който ще представя 30-те години във Виена. 

И ще е доста сложно занимание, ще отнеме, може би, към две години, за да се направи. Доста хора са ангажирани с проекта, доста скъп при това, и така че просто ще трябва да започнeм.

Идеята е да се покажат тридесетте години на Виена. Как тридесетте години са преминали през Виена със съответните празненства, с танците, които са били, храна и така нататък. Но всичко това все още се уточнява и се работи по него, но в рамките на един месец, нещата доста ще се изяснят".

Премиерата ще бъде във Виена, а още е рано да се каже и в кои други държави ще се представи мюзикълът.

За храната там Русинов казва "Много е вкусно във Виена. И бирата е много добра, директно заявявам, чудесна е бирата, няма грешка".

Русинов придвижва и друг проект.

 След "Яна", с "Големите български гласове" му предстои още работа - в момента Русинов работи с 16 момичета от хора по албума. Премиерата ще бъде през лятото в Пловдив.

Любим жанр на изпълнителя е етномузиката. "Ако седне човек да прави рок енд рол, рок енд рол правят безброй хора. И вече върховете на рок енд рола са открити. За да можеш да пребориш огромни банди, като Дъ Лед Цепелин, Ей си ди си, в тази посока, това е много трудна работа. Докато в етномузиката могат съвсем спокойно да се намерят първични образи и звуци, много е богато там и е различно от това да си  сложиш рамки и да работиш с тях, там е много отворена цялата история". И накрая:

КАК СЕ ПРИГОТВЯ ОРИГИНАЛЕН ВИЕНСКИ ГУЛАШ В ГОРНО ЛУКОВО?

Взима се колкото телешко месо, колкото и лук, примерно кило, кило и половина от двата продукта, като при яхниите. Месото не се запечатва, както ние сме свикнали, по български. Първо се запържва лукът, докато стане златен, след което се слага и месото. На това количество се слагат 4 лъжици червен пипер, една голяма лъжица черен пипер, една глава чесън и подправките - по лъжица голяма ким и майоран. Ври, Добавя се водичка. Не се добавя никакво брашно, нито домати, лукът се стопява и добавя гъстота към манджата. Подправките ким и майоран са особено важни, подчертава музикантът. 


По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Бургас ще се проведе трето издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“

През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..

публикувано на 05.04.25 в 15:50

Лазарки отново ще огласят кв. „Гледка“ с песни за здраве и благоденствие

И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..

публикувано на 05.04.25 в 15:05

За градинарите: Как зимата повлия на овощните култури и как да действаме през пролетта

Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..

публикувано на 03.04.25 в 15:40

Любители на шкембе чорбата бойкотират ресторанти

И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон.  Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..

публикувано на 02.04.25 в 14:11

Остарял закон сблъска съседи в село Бял извор

Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..

публикувано на 02.04.25 в 00:04
Д-р Кристина Бонева и д-р Антон Бонев

Семейство млади лекари предпочете Кърджали пред Франция и Шотландия

Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..

публикувано на 01.04.25 в 23:59
Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България Жоел Мейер и Нурай Садулов

Франция, мон амур! Еп.47

Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите:       Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..

публикувано на 01.04.25 в 20:31