Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три поколения момичета пренасят със сърцата си българския фолклор в бъдещето

Д-р Петя Терзиева-Петрова: Всеки българин трябва да носи фолклора ни на 100 процента

Три поколения момичета пазят с танците си жив българския фолклор в пограничния Тополовград.

Българският фолклор трябва да се пази и да се предава на поколенията напред. Това е всеизвестна истина. Всички със сигурност я знаем, но малцина са тези, които наистина влагат сърце и душа, за да го правят в действителност. Коментарът е на тополовградчани, които с удоволствие гледат изявите на момичетата от танцов клуб „Сакар“.


Формацията е създадена през 2015 г. Началото е поставено от жени и е по инициатива на ръководителя Дарина Терзиева. Впоследствие към групата се присъединяват и много деца, които с времето, заради различни причини, остават по-малко, разказва хореографът д-р Петя Терзиева-Петрова. Репертоарът им включва танци от всички фолклорни области на България, но любими са им най-трудните – шопските. Имат много награди – медали, купи, грамоти от десетките участия във фестивали. Най-ценни са им обаче срещите с хората, от които черпят знания – професори-хореографи, а също и колеги самодейци.

„Всеки българин трябва да обича българския фолклор, трябва да го пази“, категорична е Дарина Терзиева.

Трудно е да „запалиш“ днешните деца по народната музика и танци, сочи опита на Петя, „а това е най-българското и най-истинското. Българският фолклор трябва не само да го предадеш, ти трябва да го носиш в себе си 100 процента“, допълва тя.


Впечатляваща е репетиционната зала на танцов клуб „Сакар“. Първото, което посреща погледа са многобройните грамоти и награди... И снимки, много снимки от десетките участия и стотиците часове заедно – в усилия, пот, разочарования, болка, но също с невероятната емоция да си с приятели, с близки по дух хора и с неповторимите български ритми, събрали мъдростта, топлотата, красотата на народа ни.

И всичко това подредено с грижовността и обичта на три поколения танцьорки.


Ръководител на състава е Дарина Терзиева, хореограф е дъщеря ѝ д-р Петя Терзиева-Петрова, а петокласничката Дара Терзиева, внучка, е най-малката сред младите танцьорки. Танцува от тригодишна. Не се притеснява, че е най-малка. Шегува се, че е по-висока от „каките“ – Силвия Атанасова и Уарис Петрова в седми клас и Денислава Панкова в осми клас.


Девойките казват, че ходят на репетиции с удоволствие. Често, на купон със съученици, са „звездите“, защото танцуват добре. Най-трудно им е разпределянето на времето за многобройните ангажименти и подготовката на уроците. А инак всички са с много таланти. Уарис е шампионка по джудо. Дара, Сиси и Дени са майстори на художественото слово. Дени е и певица. Хореографът Петя е и актриса в любителския комедиен театър в града. Дарина също има и друг талант – сръчни ръце. Изработила е огромен гоблен с любимата си петорка – Дара, Сиси, Уарис, Дени и Петя. Подреден е на видно място в репетиционната зала. Даже завесите им са с мотиви от народни шевици. И всичко това са събрали и подредили сами, със собствени средства, време и любов.

Програмата им е запълнена до края на годината с участия във фестивали, на които „ще танцуваме от сърце“, отсича Петя. „Най-важното е, че професорите винаги оценяват нашите деца какво са постигнали и какво могат, а това е гордост за нас, защото го правим ние и се гордеем с децата си“, категорична е и Дарина. А още по безапелационни са девойките, че ще продължат да танцуват български народни танци и да пренасят традицията за поколенията напред.

Целия репортаж можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Фини прахови частици над нормата в Кърджали

През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..

публикувано на 10.01.25 в 15:20

Чакат живите коледни елхи за следпразнична гощавка в зоопарка в Хасково

Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..

публикувано на 10.01.25 в 15:10

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35