Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Тодор Галунов: Кабинет ще има само при политическо чудо

Проф. Тодор Галунов:
Снимка: Личен архив

Липсата на желание да се гласува е най-големият враг на демокрацията, „защото, ако ние не искаме да определяме кой да ни управлява, тогава кой ще определя кой да ни управлява“. Това коментира в ефира на Радио Кърджали политологът проф. Тодор Галунов.

По думите му в момента българските елити не са в състояние да си изпълнят основната функция да реализират успешно управление на държавата и в голяма част от тези елити липсва политическа отговорност, по-скоро липсва държавническа отговорност да изпълнят ролята, която им е отредил българският народ. „Виждаме, че вместо държавнически решения в техните изказвания и най-вече дела, преобладава опитът да пресметнат какво биха спечелили като електорално политическо влияние, ако управляват и какво биха загубили. И за съжаление, в последно време надделява тезата, че колкото е по-пасивна една партия, колкото е по-безотговорна и не иска да се заеме с управлението, тя толкова има по-големи шансове да качва своите проценти за някакви предсрочни парламентарни избори. На това трябва да се сложи край. Партии, които системно отказват да поемат политическата отговорност, в крайна сметка, ако толкова не могат, да отстъпят на други партии и на други лица“, категоричен беше анализаторът.

Ако политическият елит продължава да се държи по този начин, има опасност обществото да потърси друг тип партии – по-скоро антисистемни, допълни професорът. „Хората искат бързи решения, искат дори вече малко по-нетрадиционни решения и това може да се окаже опасно за традиционния тип парламентарна демокрация.

Той коментира прокрадващите се идеи за въвеждане на т.нар. гръцки модел на парламентаризъм, при който се създават изкуствени мнозинства, „което е доста опасно за представителната ни демокрация и може съвсем да ерозира изборния процес и да отблъсне избирателите от начина на правене на избори“.

Според проф. Галунов погледите на голяма част от хората са „вперени“ в евентуален нов политически проект на президента, но естеството на институцията, която представлява в момента, не му позволява да се заеме с партийно строителство.

Евентуални избори през есента ще доведат до още по-ниска избирателна активност, а това пък би дало шанс на „някакви нови формирования, които може би не знаем още, с малък брой гласове да влязат в парламента и това да разбърка още повече парламентарното статукво. Може би ще го направи интересно за анализ, но не и много ефикасно за управление“, коментира политологът.

„В момента пасивността към вота се тиражира едва ли не като престиж, но това не е повод за гордост, още повече, че в страната има и допълнителна бъркотия и ако сега се тръгне към едни нови парламентарни избори, отново ще влезем в проблема за доста обърканите конституционни промени. Те така бяха направени в частта за избор на служебен кабинет, че нанесоха сериозен удар въобще върху идеята за нормално проведени избори. „Сегашната конституционна промяна доведе до доста сериозен политически и социален хаос. В този хаос винаги е възможно да изпъкнат някои по-нетрадиционни политически решения, политически партии или партийки. Така че, тази изненада, която се появи на тези избори, може да не е последна, може да има и други. Също така не съм много сигурен дали гражданите вече няма да накажат тези няколко големи партии, които упорито показват, че не могат свършат работата, за която са избрани“, допълни той.

Хубаво би било партийността да отстъпи на експертността при назначаването на държавни постове. Така най-общо проф. Галунов коментира спешните рокади в управите в няколко областни центрове, включително Кърджали.

Според политолога „по-спокойният вариант за България е да има кабинет. Но това, което виждаме, включително и към днешна дата – трябва да стане някакво политическо чудо, за да има правителство (б.р.). Може би голямата политическа промяна да не е съвсем назряла, но се виждат някои от нейните елементи. … Някои от малките партии може да прескочи бариерата, но огромна, голяма партия, която да промени радикално нещата за два месеца към нещо изключително ново, няма как да се получи поне на този етап“, посочи изводите си проф. Тодор Галунов.

Повече подробности можете да чуете в интервюто.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57
Снимка Фейсбук

Не подценявайте запотяването на стъклата в автомобила, това може да е предпоставка за катастрофа

Есента настъпи, с нея идват и дъждовете, а  с тях и един много неприятен, даже досаден проблем, който може и да е опасен, а именно - запотяването на стъклата на автомобила. Наглед може и да се стори за някого маловажно, но знаем, че  понякога малкото камъче може да преобърне каруцата, защото и запотяването на стъклата може да  създаде предпоставка..

публикувано на 24.09.24 в 13:48

Александър Секулов: Имам блян за Източните Родопи

Последните си книги "Възхвала на провинцията" и "Корабът на сирените"   ще представи на фестивала "Мистериите на Хухла 2024" писателят, драматург и публицист Александър Секулов . Това ще се случи в първия ден на културните празници, 21 октомври, събота в двора на Костадин-Георгакиевата къща веднага след откриването на изложбата на автентични..

публикувано на 18.09.24 в 14:55

Нешко Нешев събира най-добрите български групи и изпълнители на своя юбилеен концерт

Тази есен Кърджали ще се предвърне в столицата на българската народна музика.  Световноизвестният акордеонист Нешко Нешев  събира най-добрите български групи и изпълнители на своя  юбилеен концерт - "Вечната музика на Нешко Нешев".  Орекестър "Канарите", Оркестър "Тракия" с Иво Папазов, Теодоси Спасов, Славка Калчева, Росица Пейчева, Петя Панева -..

публикувано на 18.09.24 в 13:33

И в Златоград достъпват досиетата си

Над 200 души вече получиха достъп до електронното си здравно досие в мобилните пунктове, организирани от Регионалната здравна инспекция в Смолян и в Мадан, съобщиха от институцията. В сряда, на 18 септември т.г., ще бъде организиран такъв пункт в болницата в Златоград във времето между 10.00 и 16.00 часа, каза пред Радио Кърджали главният..

публикувано на 17.09.24 в 21:48

Ерол Мюмюн: Твърденията за уволнения и репресии са предизборен популизъм (видео)

Кметът на Кърджали Ерол Мюмюн отрече твърденията на областния лидер на ДПС Ресми Мурад за уволнения, репресии и натиск, оказвани върху държавни и общински служители, както и върху и представители на бизнеса в област Кърджали, заради подкрепата им за почетния председател на партия ДПС д-р Ахмед Доган.  Според Ерол Мюмюн Ресми Мурад не представлява ДПС..

публикувано на 16.09.24 в 15:45

Ресми Мурад: Поне осем кадри на ДПС са уволнени заради подкрепата си към Ахмед Доган (видео)

Шестима служители на общинската администрация в Кърджали, директорът на "Социално подпомагане" в Ардино и заместник-кмет на община Черноочене са уволнени заради подкрепата си за почетния председател на ДПС д-р Ахмед Доган. Това обяви за Радио Кърджали областният лидер на ДПС Ресми Мурад. "От началото на месеца насам са уволнение кадри на..

публикувано на 16.09.24 в 13:56