Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приказна вечер в Кърджали с поетесата Ивелина Радионова


В приказна се превърна вечерта-среща на кърджалийци с писателката и поетеса Ивелина Радионова, родена в малкия град Провадия, близо до морето. Авторката на книгите, посветени на изоставеното и отгледано от вълчица дете Алтъна, сякаш разказваше приказки докато представя творчеството си. И не случайно - нейните повести са населявани от фигури от фолклора и легендите и се движат от света на реалното към илюзорното. Хипнотично потрепваше стария часовник в Народно читалище "Обединение 1913", докато авторката четеше и разказваше. 
Ивелина Радионова е автор на стихосбирките „България в сърцето ми”, „Златни нишки”, „Копнеж по слънце”, „В тебе аз ще остана”, „Все ти пиша, Любов” и на повестта „Алтъна”, както и на книгите с разкази "Наричат ме България" и "Обич".
Притежава награда за цялостно творчество, посветено на България и награди от конкурси, посветени на Добромир Тонев и Никола Йонков Вапцаров.
Кокичетата вече са прецъфтели, когато тя решава да се роди в малък град близо до морето. Душата й е избрала къща, стогодишна, с липа. Детството й е точена баница и динено фенерче, с което от малка пропъжда тъмнината, защото е родена да търси прекрасното. Понякога завижда на птиците, а крачетата сами я водят до крепостта Овеч, по стъпките на славните българи. Майка й държи ръката й, докато тя изписва цифрата две - докато стане лебед, като този на Андерсен. Така описа авторката секретарят на читалището Камелия Чолакова и добави:
секретарят на Народно читалище "Обединение 1913" Камелия Чолакова. Действително ми е много приятно и все едно съм у дома, видях Арда и красотите, надявам се да опозная още малко Кърджали каза Ивелина Радионова и се представи чрез думи и стих-автопортрет:
Авторката представи и съкровеното си разбиране за любовта, за която всички мечтаят и сънуват:

Ивелина Радионова обича приказките от дете. Като малка майка й ги разказвала, но малката Ива все не заспивала. Така приказките остават до край с нея. Така докато не решава сама да си напише приказка - повестта Алтъна. Ето как обаче се ражда стихотворението Пепеляшка:
Поетесата представи и повестта си "Алтъна", в която двама суеверни родители изоставят момиченцето си в гората, заради белега, който то носи. 


Часовникът в залата бавно отбеляза часа, на фона на легендата за изоставеното дете Алтъна, като така прибави приказност към разказа:


С вълнение от преживяната вечер с авторката на Алтъна, Радка Петкова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Проф. д-р Анна-Мария Борисова

С 200 на сто повече са диабетиците у нас за по-малко от 20 години

Ръст от почти 200 на сто на заболеваемостта от диабет тип 2 показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Като още по-сериозен проблем специалистите сочат факта, че половината от хората, страдащи от хроничното заболяване дори не знаят за това. Ендокринолозите предупреждават, че диабетът става все..

публикувано на 31.10.24 в 21:46

Хасково чества Деня на будителите

Хасково отбелязва Деня на народните будители с редица събития, започвайки още от вчера, 30 октомври с концертът „Танцът Живот“ на Диана Дафова. На 31 октомври ще бъдат наградени победителите в Националния конкурс „Народни будители“ за 2024 г., в който участваха ученици от 5 до 12 клас. На 1 ноември (петък) от 15:00 ч. в „Младежки център“ – Хасково ще..

публикувано на 31.10.24 в 11:35

"Световен ден на тютюна" събира производители

В Института по тютюна и тютюневите изделия в с. Марково, обл. Пловдив, ще се проведе събитие на Националната асоциация на тютюнопроизводителите – 2010 (НАТ-2010) по повод Световния ден на тютюнопроизводителите, който се отбелязва на 28 октомври. Събитието започва в 13:00 часа и ще събере тютюнопроизводители от цялата страна, търговски представители,..

публикувано на 31.10.24 в 10:40
Михаил Константинов

Проф. Михаил Константинов: Българската избирателна система работи желязно

Българската избирателна система работи безпроблемно и желязно , няма място за понятие справедливост, а за законно и незаконно . Така изборният специалист, бивш член на ЦИК и математик проф. Михаил Константинов коментира разпределението на мандатите на фона на различните резултати на двете формации, свързани с ДПС на изборите у нас и в..

публикувано на 30.10.24 в 13:31
Политиците взаимно не могат да се разберат, как ние, хората, да ги накараме да се разберат, казват членовете на СИК в Горно Къпиново

В Горно Къпиново надеждата надделява над отчаянието

Кирковското село Горно Къпиново се намира в края на България, то е последното преди границата с Гърция. "Тук не е краят, тук е началото на България", поправя ме дядо Весо, когото срещам в началото на селото. С приятели са заформили каре на карти в следобеда на изборния ден. Трудно е да се каже какво надделява в този пограничен край - отчаянието или..

публикувано на 28.10.24 в 10:56

Мая Мечева: Родопите са библейска, свещена планина

Триптих "Пейзажен хаос" в пастелни и ярки цветове представи художничката Мая Мечева за изложбата на художниците, посветена на Деня на Кърджали, 21 октомври. Дали обаче Кърджали е цветен, и в какви цветове би го описала самата тя, какъв е стилът на града от творческата гледна точка , какъв е неговият дух, кои са любимите сгради на Мая и трябва ли..

публикувано на 20.10.24 в 18:51