Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали


Кръгла маса по повод Международния ден на психичното здраве се организира на 4 октомври в Кърджали с участието на медицински специалисти, училищни педагози, лекари и гост лекар детски клиничен психолог. Тя ще се състои в конферентната зала на хотел Кърджали от 10 часа, а организатор е Общинският съвет по наркотични вещества. Повече по темата на дискусията, за психичното здраве на подрастващите и ефектите на пандемията върху психиката на младите, отчуждиха ли се хората след прекараната изолация, от разговора на Радка Петкова с д-р Сезгин Бекир, председател на организацията.
"Тя се организира по повод Международния ден за психично здраве в град Кърджали на 4 октомври и ще бъде на тема "Психични проблеми и разстройства на поведението, характерни за детско-юношеската възраст". От няколко години Общински съвет по наркотични вещества, изпълнявайки Националната стратегия за борба с наркотиците, провежда информационни кампании три пъти годишно и една от кампаниите, които провеждаме във връзка именно със Световния ден за психично здраве, на 10 октомври, който е обявен за такъв от Световната здравна организация. Тази година Световният ден на психичното здраве има мото "Моето здраве, мое право" и в тази връзка ние решихме да организираме тази кръгла маса, на която ще поканим представители на училищата в община Кърджали, но не само училищни психолози, педагогически съветници, но и работещите в медицински специалисти от кабинетите в съответните училищаКато целта ни е да привлечем тяхното внимание върху проблема, както и да им предоставим информация, която би била полезна за тяхната професионална дейност". 
"като гост-лектор сме поканили детския клиничен психолог, гл. асистент д-р Весела Кръстева-Симеонова, която е преподавател в Софийския университет и има богат опит за работа с различни поведенчески проблеми, психични разстройства, по-специално в детско-юношеската възраст. Една възраст, която е доста, бих казал, рискова по отношение на отключване на различни поведенчески психически разстройства. Специалистите знаят, че именно юношеската възраст е възрастта, в която за първи път могат да се наблюдават отклоненията в поведението или първите симптоми на развиване на психично заболяване. Поради тази причина решихме, че е изключително важно именно специалистите в училище, които имат може би след родителите най-дълго достъп до децата и младите хора, да се запознаят и с актуалните тенденции, с основните симптоми и да могат да правят диференциация между психичен проблем и разстройство, за да може да се получи своевременна адекватна помощ".
Според Сезгин Бекир много често юношите, които търсят своята идентичност, често създават впечатление, че развиват психично заболяване.

Нараства употребата на наркотични вещества сред младите хора в Кърджали, смята д-р Сезгин Бекир. Те се използват като стратегия за справяне с тревожността и депресията. Проблемът е, че се синтезират нови и нови синтетични вещества, които са общодостъпни, коментира той. 
За съжаление, центровете за лечение на зависимости са далеч от Кърджали, а Държавните психиатрични болници са сериозно недофинансирани. Добрата страна е, че така зависимият се откъсва от социалната среда, която го дърпа "надолу" - като се отдалече от града, в който живее. И още - болни от психични заболявания избягват да се лекуват, крият се и това рефлектира като агресия в обществото. Недостатъчен е ангажиментът на държавата и по отношение на психологическата и психотерапевтична помощ. По темите Радка Петкова разговаря с психолога Сезгин Бекир:




По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ибрахим Карахасан - Чънар

Правителството е по-малкото зло, въпреки че създаването му престъпи морала

Няма нищо лошо в това да има редовен кабинет, но той е сформиран с цената на много големи компромиси от всички страни и моралът, може би, остана на заден план . Такава е оценката за новото правителство на историка, писател, журналист, политически наблюдател – д-р Ибрахим Карахасан-Чънар, изразена в ефира на Радио Кърджали. Той припомни..

публикувано на 22.01.25 в 23:18
Тодор Радев

Българите са сред европейците с най-добро отношение към Китай

България е една от европейските страни, в които обществото има най-положително отношение към Китай. Страната не е също така коментирана и като група от стратегически позиционирани държави, през които се подготвя преминаването към важен транспортен коридор, свързващ Азия и Европа. Тази информация стана ясна в разговор с Тодор Радев,..

публикувано на 21.01.25 в 09:29
Иван Парнаров

Първи регионален бариста шампионат подготвят в Кърджали

Кърджали е първият град в страната, в който ще се проведе регионален бариста шампионат. На него ще се срещнат майстори на приготвянето на еспресо и всякакви напитки от кафе. 10-мата събрали кураж да премерят сили помежду си ще се борят за честа да бъдат обявени за Бариста шампион на град Кърджали. Най-добрият ще представи града ни на републиканското..

публикувано на 20.01.25 в 17:44

Над 4500 птици от 27 вида зимуват в Източните Родопи тази година

По-малко като брой и като видове водолюбиви птици зимуват тази година във водоемите на Източните Родопи, сочат наблюденията от проведеното този уикенд среднозимно преброяване. Отново най-масово е присъствието на зеленоглавите патици, а Водното огледало и Чапловата колония в Кърджали са дом на най-много птици.  Това сочат първите предварителни..

публикувано на 20.01.25 в 17:14

Болницата в Кърджали отличава най-добрите лекари и служители за 2024 г.

Награди за постижения през 2024 година ще получай отличили се лекари и служители на МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали. Инициативата е на изпълнителния директор на лечебното заведение проф. д-р Тодор Черкезов. "2024 година приключи изключително успешно за болницата и това ми даде повод да отчетем накратко тези резултати, тъй като данните..

публикувано на 20.01.25 в 14:12
Иво Инджов

Кабинетът "Желязков": Коалиция на страха или компромис в името на България

След девет месеца без редовен кабинет и седем парламентарни избора, България отново има правителство. Кабинетът "Желязков", съставен от коалиция между ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България", "Обединена левица" и "Има такъв народ", бе подкрепен и от Демокрация, права и свободи - ДПС, които ще участват в парламентарното мнозинство, но..

публикувано на 17.01.25 в 10:29

Радослав Милев: Кабинетът "Желязков" няма да изкара дълго

Предложеното правителство на Росен Желязков няма да изкара дълго време, смята областният председател на Демократична България в Кърджали Радослав Милев. Според него противоречията и несъвместимостите в това, което предлагат политическите формации, са твърде големи, за да съществува този кабинет за дълъг период от време. "Струва ми се, че малко..

публикувано на 15.01.25 в 17:37