Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Горно Къпиново надеждата надделява над отчаянието

5
Политиците взаимно не могат да се разберат, как ние, хората, да ги накараме да се разберат, казват членовете на СИК в Горно Къпиново
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

Кирковското село Горно Къпиново се намира в края на България, то е последното преди границата с Гърция. "Тук не е краят, тук е началото на България", поправя ме дядо Весо, когото срещам в началото на селото. С приятели са заформили каре на карти в следобеда на изборния ден. Трудно е да се каже какво надделява в този пограничен край - отчаянието или надеждата. Хората не виждат смисъл от безкрайните избори, но продължават да вярват в едно по-добро бъдеще. Това разбрах от дядо Весо, Валентин Хайтов, Сергей Маджаров и Милко Годуманов:
"Гласуваме България да може да се оправи. За бъдещето. България да има добро начало."
"35 години не сме видели много добро и не виждам да бъде по-добре."
"Гласуваме всяка година. Едно и също е, но гласуваме, защото се надяваме на по-добро."
Гласуваме България да може да се оправи. За бъдещето, казва Валентин Хайтов.
"По-доброто е по-високи пенсии, по-високи заплати."
"Младите ги няма. Тук от сто къщи да има 10-15 млади хора и те са над 30 години."
"Те са си те. Фукарата си е фукара. Бедният си е беден."
"Нека този път направят управление, белким държавата тръгне напред. Но не вярвам."
България не свършва тук, оттук започва, казват Сергей Маджаров и дядо Весо.
223-ма души имат право на глас в Горно Къпиново. В 17-та секция настроението на комисията е минорно. В следобедните часове избиратели няма, активността е по-ниска от тази през юни. Членовете на комисията - Андрей Маджаров, Детелина Чолакова, Гюлюзар Маджар и Йоана Йорданова, обобщават настроенията на хората, идващи да гласуват:


"Нямат желание хората да гласуват. Разочаровани са от толкова избори, избори и не искат да идват. Писна им."
"Да има правителство, да решават някакви неща, да сложат в ред тази държава вече. То ни писна на нас."
"Те в София с големите заплати, с кражбите, а бедният народ - ние, няма с какво хляба да си вземем."
"Те (политиците, б.ред.) взаимно не могат да се разберат, как ние хората да ги накараме да се разберат?"
Когато виждаме подкрепа и единство в политиците, може би и народът ще бъде единен, смятат членовете на СИК.
"С две дипломи съм, не мога да си намеря работа. Ходим да берем ягоди в Англия и Франция, а нашите поля пустеят."
"По-доброто е промяната в здравеопазването, повече работа за младите хора, да не напускаме нашата хубава родина. По-доброто се изразява в много неща - по-малко инфлация, по-ниски цени, по-високи заплати, хората да станем по-добри."
"Когато виждаме подкрепа и единство в политиците, тези, които разчитаме да направят нещо за нас, може би и народът ще бъде единен."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Габриела Руменова: Продукти и в срок на годност могат да са развалени

Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..

публикувано на 23.07.25 в 13:49

Любомир Колев от Кърджали с успешен старт на международната олимпиада по история в Париж

Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..

публикувано на 21.07.25 в 13:32

„Троица братя“: Един концерт за Родопите, паметта и звука на автентичното

В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..

обновено на 20.07.25 в 21:57

Фолклорен фестивал и празник на село Триград ще се проведат от 25 юли

Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..

публикувано на 19.07.25 в 15:00

Илинден събира кърджалийци и гости в село Опълченско

На 20 юли 2025 г. в храм „Св. пророк Илия“ в село Опълченско ще се състои тържественото честване на традиционния празник Илинден. Събитието се организира съвместно от Община Кърджали, Народно читалище „Родопски фар – 1938“ и Спортно-интелектуален клуб „Ахридос“. „Започнахме подготовката отдавна. Преди всичко искам да благодаря на Община Кърджали и..

публикувано на 16.07.25 в 11:15

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването продължаваме с два ирландски рецепти - яхния и скоун, който прилича на малка курабийка. Ще научим и легендата за келтската арфа, населявана от леприкони и какво знаят за Ирландия най-малките. Ще обогатим знанията си и за зъбите, които живеят в дивечовъдно стопанство "Женда". Очаквайте ни..

публикувано на 13.07.25 в 18:24

Фолклор, море и емоции: „Фолклорна плетеница“ 2025

От 18 до 20 юли амфитеатралната сцена в центъра на Приморско ще бъде домакин на шестото издание на Националния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието се организира от Община Приморско и сдружение „Атлиманска огърлица“, с изцяло финансовата подкрепа на общината. Фестивалът има конкурсен характер и събира на едно място изпълнители..

публикувано на 12.07.25 в 16:00