Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изненадващо е, че формацията около Пеевски победи тази на Доган

Проф. Галунов: Новите депутати са длъжни да съставят правителство

Елитът трябва да осъзнае, че държавните стоят над партийните интереси

| Интервю
2
Проф. Тодор Галунов:
Снимка: Личен архив

 Изненадата на отминалите избори беше превеса, който постигна формацията около Делян Пеевски пред тази, водена от Ахмед Доган. Партиите в новия парламент задължително трябва да се разберат и да направят някакво правителство. Не е нужно даже да е много дългосрочно, но да надмогнат партийните си интереси и да действат държавнически. Така би могло да се обобщи мнението, изказано пред Радио Кърджали от политолога проф. Тодор Галунов часове след края на изборния ден.

Тази кампания беше една от най-скучните и най-вяло проведените. Тъй като беше седмата по ред за кратък период от време, голяма част от хората бяха изгубили вярата, че могат с гласуването си да променят нещо. Фокусирането върху дела на купения вот не е добър ход. „Мисля, че е крайно време гражданите да разберат своята сила, че  трябва да отидат да гласуват, защото гласуването дава легитимност или делегитимира властта“, каза проф. Тодор Галунов.

Традиционните партии на статуквото постепенно губят част от своите позиции. Хората търсят нещо ново, но пък и не са наясно какво точно е то. „Сегашният политически елит – ГЕРБ, „Продължаваме промяната“ и другите големи формации, трябва да осъзнаят своята отговорност. Трябва да пробват да направят най-после някакъв кабинет, защото системата ще се пропука в един момент. Ще се появи желание за спасител и някой хитър политик ще увлече след себе си неясен брой гласоподаватели, а в историята радикализмът не винаги е най-доброто решение“, коментира политологът.

По думите му на преден план в мисленето на родните политици са техните междуличностни противоречия, а не партийни програми и идеи. „Поведението на елита, ако и сега не направи кабинет, ще мине границата на политическата безотговорност“, категоричен беше професорът.

„На тези избори видяхме как ДПС се разцепи, БСП уж се обедини, но не можа да надскочи себе си, ГЕРБ трудно удържа своите позиции, Промяната – също, Възраждане не расте, ИТН запази своите позиции, но сякаш тези партии и елити имат чувството за някаква политическа вечност, че каквото и да стане, те ще продължат да бъдат избирани. Това, което трябва да стане е най-после държавническо отношение, отговорност и едно малко по-разумно управление, което да изчисти техните партийни пристрастия. Държавата стои над техните партийни пристрастия. Колкото по-скоро разберат това партиите, толкова по-добре за тях“, посъветва политологът.

Според него изненадата на тези избори е преднината на формацията на Делян Пеевски, която спечели пред тази на Ахмед Доган. По думите му последният не е могъл да вложи достатъчно енергия в тази кампания или вече няма тази енергия. „ДПС трудно ще се обедини скоро“, е оценката на проф. Галунов. Една от двете формации има коалиционен потенциал. „Шансът ДПС-Доган или ДПС-Пеевски да бъдат ключов играч в следващия кабинет е много голям. Друг е въпросът дали ще могат да се разберат, тъй като кандидатите за ключов играч са много“, коментира той.

По думите му много са въпросителните около евентуалния бъдещ кабинет, но „да не забравяме, че часовникът върви вече по-бързо и че този модел на правене на политика се изчерпва и цената може да бъде достатъчно висока за самите лидери и стари политически партии.

Политиците в новото Народно събрание „са длъжни да се разберат по някакъв начин и да направят кабинет, който е достатъчно да изкара, примерно, една година, няма защо да го товарим с очакванията да прави цял мандат – една година, да се успокоят страстите“, подчерта проф. Галунов.

Повече подробности – в звуковия фал.

По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..

обновено на 15.04.25 в 11:53

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57