На този етап няма вероятност от разпадане на управляващата коалиция, защото нито една от политическите формации в управляващото мнозинство не е готова и не иска избори. Това предположение изказа в коментар за Радио Кърджали социологът от социологическа агенция „Мяра“ Яница Петкова.
Две диаметрално противоположни позиции бяха изказани от държавните ни мъже по отношение на ситуацията в света и реакцията на страната ни след необичайната среща в Белия дом между президентите Доналд Тръмп на САЩ и Володимир Зеленски на Украйна. „И двете позиции са защитени в обществото ни. Доста силно и доста поляризиращо и от тази гледна точка това, което беше казано от страна на изпълнителната власт, имам предвид премиера Росен Желязков, и това, което беше обявено и в различни изказвания на самия президент, като че ли отговарят на това разделение и поляризация в обществото ни. В крайна сметка обаче това, че двете позиции са изказани по-скоро не решава някакъв проблем във връзка с необходимостта от някакви мерки и действия в държавата ни, а наистина показва поляризация, с която свикнахме. От друга страна виждаме, че са се натрупали доста обществени проблеми и напрежение“, посочи Петкова.
Обществото ни е в едно състояние на сериозно напрежение, наболели обществени въпроси, по които доста дълго време нямахме достатъчно адекватен обществен дебат.
Склонността ни да се разделяме в две крайности се засилва в последните години. „В това отношение много често има две много шумни страни, много крайни страни и огромна част от обществото ни, което застава по средата. По-скоро в едното или по-скоро в другото, но без да търси крайност. Шумът на крайностите обаче е това, което се чува. А в много отношения нашето общество все пак е умерено и смятам, че политиците трябва да намерят тази среда, в която да не прекаляват нито с едните си – по-скоро крайно либерални възгледи, нито с другите си – по-скоро крайно консервативни отношения“, допълни анализаторът.
Има теми, които все пак ни обединяват. Една такава е необходимостта от повече дисциплина и контрол в училищата, в образователната система като цяло. Това сочат данни от последното проведено независимо проучване от агенцията. „Обществото ни се нуждае от повече сигурност, от повече стабилност“, е изводът, който се налага.
С въздишка на облекчение се прие състава на новата коалиция, колкото и да не е най-желаната. Причината е тригодишната нестабилност в управлението. Има толеранс на доверие и „по-скоро е едно запазено одобрение, което обаче много лесно би могло да се изчерпи при някакви неправилни ходове“, допусна Петкова. Одобрението към правителството през последния месец е 26.8 %, а неодобрението – 56.7 на сто. За нашата страна неодобрението към правителство и парламент е традиционно. От тази гледна точка тези данни показват „един не голям, но все пак наличен резерв на одобрение“. От друга страна, президентът продължава да запазва доста дълго време високия си рейтинг както като институция, така и като личност, сочат данните от проучването.
На този етап не се вижда вероятност правителството да падне, „няма някаква крайна нестабилност, която се вижда в обществото ни по отношение на бъдещето на правителството“, обобщи Петкова.
Въпреки напрежението от последните дни в управляващата коалиция и подкрепящата формация, тя едва ли ще се разпадне, защото „просто не са готови за избори“, е прочитът на социолога на последните събития у нас в контекста на случващото се в света.
Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..
Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота. На всеки един ден от..
Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..
Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..
Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478