"Обещаното беше за 50 % увеличение, не е уточнено и точно дали ще бъдем вързани със средната работна заплата за страната в сектора".
Обещанието е увеличението да влезе в сила от 1 май. По другите искания - трудът в психиатриите да бъдат признат за втора категория, е дадено обещание да се съзадат комисии в различните министерства. Споменати са и варианти за допълнително заплащане на извънредния и нощен труд. Обемът на този труд е голям. "Дванайсет часови дежурства, нощни, като един санитар и една медицинска сестра отговарят за около 40 болни в отделение и един лекар в цялата болница с над 200 пациента".
"това е едно добро начало, но със сигурност не е достатъчно. Правят се някакви промени, нека все пак да уточня, че ние сме Държавна психиатрична болница, при нас бюджетирането е на принципа на историческия бюджет. А ЦПЗ-ата и отделенията към университетските болници, са на съвсем друг принцип на финансиране".
В същото време "при нас се приемат изключително тежки случаи, с продължителен престой, на задължително лечение от съда, които идват пациенти, така че при нас работата, е до някаква степен и по-отличаваща се. Бюджетът не е променян с години".
Д-р Тенев е специализант. За всички специализанти в страната, стартовата работна заплата, е две минимални заплати, казва той.
"В последните години се вижда, че все повече хора имат нужда от нашата помощ. Има какво да се направи, като начало това с финансирането, би създало предпоставка, да се създадат по-добри условия в сектора". Но "само една материална база, без работещите специалисти, лекари, сестри и останалия персонал, няма какво да се получи".
"Трябва всички тези психиатрични заведения трябва да бъдат регистрирани като бази за обучение на специализанти", казва д-р Тенев.
Той вижда бъдещето си така "да остана в професията, така че надявам се, нещата да вървят към по-добро и да не бъда разочарован в бъдеще".
Според старшата медицинска сестна Лидия Асенова "материалната стимулация, по-високото заплащане ще направи по-атрактивна професията на сестрите в психиатрията, защото с тези заплати младите хора нямат желание да дойдат да работят в нашата болница. Тук са много възрастни, аз съм най-младата и съм на 47 години. Застарява професията".
По отношение на терапиите, в психиатричните болници са снабдени с най-новите терапии и лекарства.
На въпроса какво да се направи с постоянните пациенти на лечебните заведения, които остават с години на лечение, Лидия Асенова заявява: "С това се сблъскваме всеки ден, тук вече нашата работа като свърши, трябва да дойдат социалните грижи за тези пациенти и тук се къса веригата, защото ние като излекуваме острия период и си отиде в къщи, там трябва да има някой, който да го следи".
100 чевермета ще се завъртят в Златоград в началото на май . За празника на златоградското чеверме са заети всички хотели и къщи за гости не само за тази, но и за другата година . Освен нашенци, празникът става популярен и сред гърци. В ход са строежи на още места за създаване, каза още кметът на общината Мирослав Янчев. Повече за..
Третото издание на Фармфест „Красотата на Родопите“ ще се проведе на 24 и 25 май 2025 г. в Момчилград, с фокус върху местните породи животни и традиционни родопски продукти. Събитието ще събере повече от 60 изложители, включително производители на млечни продукти, месо и местни ястия. „Фармфестът започна с идеята да популяризира местното..
На 24 април се проведе обществена дискусия, посветена на въвеждането на предмет по религия и добродетели в българските училища. Събитието беше открито от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и събра над 100 участници – представители на различни вероизповедания, народни представители, учители, родители и представители на неправителствени..
Понякога животът ни изправя пред тиха, дълга битка - като тази с Лаймската болест. Ще чуете историята на Галина Алипиева - жена с огромен дух, която не просто се бори с тежкото заболяване, но и вдъхновява с откритостта и силата си. В разговора ще разберем как е открила болестта, как преминава през нея и през системата, която често не предлага..
Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..
Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..
Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота. На всеки един ден от..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478