Снощи беше десетото връчване на наградите, които Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) учреди преди 10 години за фирми, допринесли през последните 12 месеца за развитие на българо-германските икономически отношения. Неотдавна вицепремиерът Даниела Бобева заяви, че управлението на работната сила и спадането на инвестициите в България са двата големи фактора, които пречат на растежа й. Поканен за връчването на наградите като почетен гост беше министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов. Ето какво сподели той в „Нашият ден” за инвестиционния климат в страната ни:
„Най-важният извод, който си направих снощи е, че в нашата страна има присъствие на водещи в света германски фирми, което ме прави оптимист за бъдещото икономическо развитие на страната. Знаете, че германската икономика е водеща в ЕС, както и опитът им. Да не говорим, че голяма част от фундаменталните открития в Европа намират приложение именно в индустрията на Германия. Т.е. присъствието на тези германски фирми у нас е гаранция, че страната ни върви в правилната посока, а тя е пълна интеграция с европейските икономически структури. Наградите бяха за голямо предприятие, за малко и средно предприятие и за корпоративна социална отговорност. Явно германските инвеститори вършат това, което ние не сме направили досега, а именно да подготвят кадри, човешки потенциал, за да могат да бъдат развивани тези инвестиции. Това не е в моя ресор, но силно впечатление ми направи наградената фирма в третата категория за социално отговорен бизнес. Тя е инвестирала в студентски стажове и програми, финансирала е образователни проекти. Това всъщност не е практика само на награденото предприятие, то е практика на целия германски бизнес у нас. Когато формирахме новото министерство на инвестициите се оказа, че ние нямаме инвестиции, защото нямаме кадри. Чуждите инвеститори не срещат професионализъм и това е пречка пред инвестициите. Проблем е и езиковата бариера. Надявам се, че след като подготвят кадри тук, германските инвеститори ще останат и за в бъдеще в България. Те даже говорят за увеличаване, за окрупняване на бизнеса си у нас, за нови инвестиционни намерения. Като пример ще посоча, че победителят в категория „Голямо предприятие” заяви увеличаване с 600 броя на работните си места. В случая аз ще продължа разговорите с министъра на образованието проф. Анелия Клисарова и ще предам призива, който Германо-българската индустриално-търговска камара има към страната ни – да се използва по-конструктивно моделът на немското професионално образование. Аз знам, че министър Клисарова вече работи в тази посока. Това е начинът за оцеляване на нашата икономика.”
• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..
Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..
Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..
Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон, „Тишина“ от Розамънд Лъптън и „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..
„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..
Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..
Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..