Президентът на Европейския парламент Мартин Шулц заяви днес, че по негово мнение, ако Гърция се наложи да излезе от еврото, тя ще трябва да напусне и целия Европейския съюз.
В кратко интервю за британския вестник Guardian, той посочи в прав текст: Смятам, че напускане на еврозоната ще означава и излизане от ЕС.
В същото време Шулц допусна, че няма ясен законов и юридически начин, как някоя страна може да бъде изключена, или как да излезе доброволно от единния валутен блок, тъй като европейските договори не разглеждат подобен сценарий.
Законодателството по тези въпроси е неясно, допълни той.
Междувременно шефът на Еврогрупата Йерун Дейселблум определи като "много малък" шанса за постигане на споразумение с Гърция на предстоящата утре среща на финансовите министри от еврозоната.
Говорейки преди парламента на Холандия, той също така отбеляза, че Еврогрупата остава против идеята за ново "отписване" (преструктуриране) на гръцкия държавен дълг, обратно на мнението на МВФ и предупреди, че дори в случай на просрочване на задълженията (технически фалит), няма начин да се предприеме подобно действие.
Дейселблум също така предложи да бъде отложен процеса по избиране на негов наследник за шеф на Еврогрупата до юли (вместо на утрешната среща), за да може вниманието да бъде насочено изцяло върху разрешаване на гръцката криза.
Финансовият министър на Холандия ще се кандидатира за нов 30-месечен мандат начело на Еврогрупата, но той ще бъде изправен пред сериозна конкуренция в лицето на испанския му колега Луис Де Гиндос, който е кандидат за поста, намиращ подкрепа сред южните страни-членки на еврозоната, засегнати най-силно от дълговата криза в региона.
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..
През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди британския референдум, на който беше гласувано за напускане на ЕС, показва последно проучване на компанията..
Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво от октомври 2008 година, когато стартира световната финансова и икономическа криза. Индексът,..
Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността, строителството и в..
Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания по-преференциален статут спрямо този на останалите държави, извън Съюза. Би било невъзможно да се..
В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2% от БВП) и нарасна спрямо година по-рано със 180,4 млн. евро (с 0,5% спрямо юли 2015-а година),..