Шойбле все още смята, че временно излизане на Гърция от еврото е по-добър вариант

Клаус Реглинг: Без трета спасителна програма гръцката банкова система ще колабира

Германският финансов министър Волфганг Шойбле отново заяви, че временно излизане на Гърция от еврозоната би било по-добър път за развитието на страната. Шойбле, който е един от най-сериозните критици на Гърция, посочи днес пред германското радио Deutschlandfunk, че той все още смята, че би било по-добре Атина да напусне временно Единния валутен блок, за да получи ново отписване (опрощаване) на част от гръцкия дълг.

Въпреки това германският финансов министър обяви, че ще гласува "с пълно убеждение" в подкрепа на стартирането на преговори за трети спасителен заем за Гърция на насроченото за петък извънредно заседание на германския Бундестаг.

Вече сме с една крачка напред. Това е важна стъпка, каза Шойбле, след като в ранните часове на днешния ден парламентът на Гърция одобри целия пакет с реформи, изискван от европейските партньори на страната.

Той добави, че ще бъде трудно да се постигне устойчивост на дълговете на Гърция без нова "подстрижка" или отписване на част от главницата на дълга от страна на европейските кредитори, но Берлин продължава да смята, че подобна стъпка би била незаконна според договорите в ЕС.

В интервю за CNN шефът на Международния валутен фонд Кристин Лагард предупреди, че предстоят трудни преговори, за да се стигне до окончателна спасителна сделка. Силно се надявам, че всички ние можем да се движим в много стегнат график и ще можем да отговорим на предизвикателството, което е колосално, посочи Лагард.

През последните дни МВФ многократно предупреди официалните власти в еврозоната, че Гърция ще се нуждае от далеч по-голямо по размер преструктуриране на дълга, отколкото се обмисля понастоящем, тъй като наложеният на 29-и юни капиталов контрол и банкова ваканция в страната са задушили допълнително и без това отслабената гръцка икономика.

Междувременно шефът на Европейския механизъм за стабилност Клаус Реглинг предупреди днес, че ако не бъде осигурена трета спасителна програма, гръцката банкова система ще колабира и това ще има негативни последствия за цялата еврозона.

Ако преговорите се провалят, след това гръцката банкова система ще колабира, заяви Реглинг в интервю за телевизия ARD, добавяйки, че четирите най-големи банки в страната са системно значими. Според шефа на фонда ESM, ако четирите най-големи системно важни банки в страната не могат да продължат да функционират, това ще има тежки последици не само за Гърция, но и за цялата еврозона.

Реглинг посочи, че при сключване на споразумение за трета спасителна програма, Европейският механизъм за стабилност ще предостави на Гърция заем за около 50 млрд. евро


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10

Доверието на британските потребители се възстанови през септември обратно към нивото от преди Brexit

През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди британския референдум, на който беше гласувано за напускане на ЕС, показва последно проучване на компанията..

публикувано на 30.09.16 в 10:40

Солидно повишение на икономическо доверие в ЕС и негов пострецесионен връх за България

Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво от октомври 2008 година, когато стартира световната финансова и икономическа криза. Индексът,..

публикувано на 29.09.16 в 13:55

НСИ отчита стабилизиране на стопанската конюнктура в България през септември

Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността, строителството и в..

публикувано на 29.09.16 в 12:24

Матео Ренци: Brexit ще бъде много труден процес

Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания по-преференциален статут спрямо този на останалите държави, извън Съюза. Би било невъзможно да се..

публикувано на 29.09.16 в 11:30

Увеличение на брутния външен дълг на България през юли до близо 35 млрд. евро

В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2% от БВП) и нарасна спрямо година по-рано със 180,4 млн. евро (с 0,5% спрямо юли 2015-а година),..

публикувано на 28.09.16 в 13:00