Епохата на спрените поръчки

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

След време летописците ще описват тази седмица като епохата на спрените обществени поръчки. Сумата им вече надхвърля два млрд. лв.
А мотивите надхвърлят актуалното въображение.
Най-напред търговете бяха прекратени поради липса на пари. После се намесиха съмненията в тяхната прозрачност. Това ни върна в детството, където прочелият всеки от нас „Мечо Пух” помни, че пчелите винаги подозират нещо. След това обществото беше информирано, че процедурите ще се състоят, дори при завишени начални цени, защото днес пари нямаме, но утре ще имаме и всеки досегашен и нов участник е добре дошъл. Предпоследно, защото за последно никой още не е сигурен, средствата ще дойдат от успехите с контрабандата. Тя, сиромашката, е безмилостно мачкана през последните двайсетина години и по отчети отдавна трябваше да я няма. Както се казва, контрабанда може да няма, но борба и успехи има.
В този процес ние отново, като новатори дадохме своето в икономическата наука и практика. У нас думата качество при общественото строителството е малко позната, но иначе всеки възложител гледа да му излезе по-евтино. При търговете за магистрала „Хемус“ победиха тези, които поискаха два пъти повече. Сега новите начални цени ще са наоколо. Дали за година пътят е пораснал, деретата надълбочили, или баирите нависочинили, е работа на географи и геолози. И най-вече на тези, които ще пишат базисните изисквания. А то, хартията, търпи всичко, иначе все щеше да е червена.
Вероятно при новите процедури ще победят познати фирми, само че с повече. Вероятно след два-три месеца експлоатация ще почнат ремонти. Вероятно финансирането ще е от бюджета, за който ще трябват кредити. В тази теоретична спирала на вероятностите се помества и цялата обществено-поръчкова дейност на управлението ни в последния четвърт век.
Безбъдещно е онова малко съмнение, че всичкия този епохален шум, който реално не води до никакви стопански резултати се появи след няколко знакови събития, свързани по някакъв начин с България, но определяни не от нашата политическа класа. За това май не е необходимо да си медоносно насекомо, за да подозираш нещо.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49