Има хора, които никога не биха могли да останат затворени в собствения си свят, независимо от това колко комфорт и благополучие има в него. Такъв човек е проф. Минко Балкански – един от най-известните учени в света в областта на физиката на твърдото тяло, почетен професор на университета „Пиер и Мария Кюри“ в Париж, професор в Сорбоната, гост-професор в Калифорнийския университет, преподавател в Масачузетския технически университет, член на Академията на науките на Индия, единственият българин, който е членувал в Нобеловия комитет, филантроп и благодетел. Чрез специално създадената фондация „Миньо Балкански“ (на името на неговия баща) днес проф. Минко Балкански развива широка благотворителна дейност в родината си – България. В днешното издание на „Нашият ден“ проф. Минко Балкански, който от 70 години живее в Париж, беше специален гост. Попитахме го за причините отново да посети страната ни. Оказа се, че се поне две. Първата: предстоящият ежегоден конкурс по математика и физика за талантливи български ученици, който ще се проведе за 23-ти път в Софийския университет. Участниците в него ще премерят сили в две различни състезания – по математика на 14 май, а по физика на 15 май, които покриват изучавания материал по съответния предмет от 9 до 12 клас. Наградите за победителите са невероятни – екскурзия до Франция, запознаване с френската система за висше образование, а на най-изявените ще бъде осигурена възможност да продължат образованието си в най-добрите френски университети.
И всичко това – напълно безвъзмездно.
Втората причина за посещението на проф. Минко Балкански е четвъртото поредно издание на конкурса „Млад изобретател“, който дава възможност на младите български таланти, способни да създават нови машини, прибори и устройства; да изобретяват и да творят, да намерят подкрепа и финансиране – отново чрез фондация „Миньо Балкански“ и чрез нейните партньори. Предложенията на учениците-изобретатели се приемат и оценяват от специално сформирана комисия от учители, университетски преподаватели, инженери и индустриалци. Най-добрите не само че получават награди и отличия, но и пълна финансова подкрепа за всичко необходимо за реализация на изобретението им. Всички български ученици, които се интересуват от тези възможности могат да научат повече за тях от официалния сайт на фондацията.
Какво още ни разказа проф. Минко Балкански за това защо българските деца са толкова талантливи, както и за многобройните варианти на подкрепа, които той им предоставя, можете да чуете в звуковия файл.
• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..
Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..
Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..
Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон, „Тишина“ от Розамънд Лъптън и „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..
„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..
Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..
Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..