ЕЦБ повиши леко прогнозите си за инфлацията през 2016-а с оглед рязкото поскъпване на петрола

Драги отново обеща, че банката ще запази текущите или по-ниски лихви за продължителен период от време

Снимка: Капитал

На пресконференция след края на днешното заседание на ЕЦБ, на което централната банка запази без промяна основните си лихвени ставки, гуверньорът Марио Драги отново подчерта, че лихвените нива ще останат в настоящите, или в по-ниски нива за продължителен период.

В същото време ЕЦБ направи известна възходяща ревизия на своите прогнози за инфлацията и за икономическия растеж на еврозоната през настоящата година с оглед на рязкото поскъпване на петрола и по-доброто представяне на икономиката в региона през първото тримесечие.

Екипът икономисти на ЕЦБ вече очаква растеж на БВП на еврозоната от 1,6% през настоящата година - над предишна прогноза от март за растеж с 1,4%. ЕЦБ запази без промяна прогнозата за икономически растеж през следващата година на ниво от 1,7% и намали леко очакванията си за растеж през 2018-а година до 1,7% от 1,8%.

В същото време централната банка повиши слабо прогнозата си за инфлацията в еврозоната през 2016-а година до 0,2% от 0,1% през март. За следващите две години ЕЦБ запази без промяна своите очаквания за повишение на инфлацията съответно с 1,3% и с 1,6%. Това означава, че дори през 2018-а година инфлацията в еврозоната ще остане под целевото ниво на ЕЦБ от малко под 2 процентни пункта.

Въпреки възходящата ревизия на прогнозата за икономическия растеж през настоящата година, шефът на банка Марио Драги подчерта, че остават рисковете за по-слабо от очакваното повишение на БВП на еврозоната. Гледайки напред, ние очакваме икономическото възстановяване да продължава да бъде със сдържано, но стабилно темпо. Възстановяването на страните от еврозоната ще бъде ограничено от по-слабите растежни перспективи на развиващите се пазари, от необходимата корекция на финансовите баланси в редица сектори и с оглед на мудното темпо при прилагането на структурните реформи, заяви на пресконференцията "Супер Марио".

Драги подчерта за пореден път, че предприеманите от ЕЦБ мерки ще останат в сила за продължителен период от време, тъй като те спомагат за намаляване на цената на кредитите на фона на много ниското инфлационно развитие. Той отново повтори и своята "мантра", че ЕЦБ е готова да използва всички свои налични инструменти, за да осъществи мандата си за повишение на инфлацията към целевото ниво от малко под 2 на сто.

Марио Драги също така отбеляза, че предстоящият на 23-ти юни референдум във Великобритания относно нейното по-нататъшно членство в ЕС представлява един от важните рискове за икономическия растеж в еврозоната. Той подчерта, че Обединеното кралство би трябвало да остане в рамките на съюза, като от това ще спечелят и двете страни. Шефът на ЕЦБ обаче посочи, че банката е готова за какъвто и да е изход от британския референдум и че ще предприеме необходимите действия, ако види нежелано затягане на финансовите условия при евентуален сценарий Brexit.

На въпрос за Гърция, Драги отбеляза, че ще е необходимо още едно заседание, преди ЕЦБ да вземе решение за възстановяване на достъпа на гръцките търговски банки към осигуряваното от нея евтино банково финансиране посредством провежданите редовни седмични репо-аукциони. Трябва да се има предвид, че през февруари 2015-а година ЕЦБ взе решение да спре приемането на гръцки държавни облигации като обезпечения при предоставяните от нея краткосрочни заеми.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..

публикувано на 30.09.16 в 12:10

Доверието на британските потребители се възстанови през септември обратно към нивото от преди Brexit

През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди британския референдум, на който беше гласувано за напускане на ЕС, показва последно проучване на компанията..

публикувано на 30.09.16 в 10:40

Солидно повишение на икономическо доверие в ЕС и негов пострецесионен връх за България

Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво от октомври 2008 година, когато стартира световната финансова и икономическа криза. Индексът,..

публикувано на 29.09.16 в 13:55

НСИ отчита стабилизиране на стопанската конюнктура в България през септември

Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността, строителството и в..

публикувано на 29.09.16 в 12:24

Матео Ренци: Brexit ще бъде много труден процес

Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания по-преференциален статут спрямо този на останалите държави, извън Съюза. Би било невъзможно да се..

публикувано на 29.09.16 в 11:30

Увеличение на брутния външен дълг на България през юли до близо 35 млрд. евро

В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2% от БВП) и нарасна спрямо година по-рано със 180,4 млн. евро (с 0,5% спрямо юли 2015-а година),..

публикувано на 28.09.16 в 13:00