Кой е тайният шифър на исландците, който направи успешен не само футбола им, но и референдума, с който промениха основния си закон?

Айгир Сверисон
Снимка: архив БНР

Преди 4 години, през 2012 по същото време, исландците направиха своя референдум за конституционна реформа. Забележително е, че техните предложения за промяна в Конституцията са били разработени от комисия, съставена от обикновени исландци, ангажирани за подготовката на реформата. Ето защо, броени дни преди преди провеждането на българския референдум, в „Нашият ден“ поканихме за участие Айгир Сверисон – преподавател в катедра „Скандинавистика“ на Софийския университет. С него разговаряхме за това как тези хора са подготвили предложенията си за промяна в основния закон, които днес са залегнали в действащата Конституция на Исландия.

Г-н Сверисон ни разказа, че групата от 522 души, избрани на лотариен принцип, е започнала да се събира и да обсъжда най-важните въпроси от ежедневието на обикновените исландци. Въпросите са били изпращани по-най-различен начин – по телефона, през интернет – в Туитър, Ютюб и др. Членовете на комисията пък са разказвали за своята ежедневна работа и за начина по който вземат решения си или се обединяват около едно становище чрез видео, публикувано в интернет.

Впоследствие била избрана комисия от 25 души, която е трябвало да прецизира въпросите от гледна точка на тяхната законност и правова стойност. Резултатът от нейната работа е бил връчен на тогавашния им президент като окончателно предложение.

Текстът представлява изключително интересно четиво, което започва буквално със следното изречение, „което лично мен много ме радва и ме кара да бъда горд“, както се изрази г-н Сверисон: „Ние, които строим Исландия, искаме да изградим справедливо общество, като седим всички на една и съща маса.“ Изречението е било доста обсъждано, но самите исландци твърдели, че много ясно разбират за какво става дума.

„Тази фраза много прилича на типично изречение от исландския епос и в това предложение, което стои в основата на Конституцията на Исландия, са изложени идеи, които звучат приказно от гледна точка на това ,че изглеждат практически неосъществими, защото извеждат на преден план идеи, заложени в исландските приказки и саги. Това са темите за справедливостта, за равните възможности, за еднаквото ползване на благата, за т. нар. „ограничаване на злобата и безчинството на господаря“ – една много дълбока тема от исландския епос, свързана дори с един от магическите знаци, който се нарича „шлемът на Айвър“ - сподели Айгир Сверисон пред „Нашият ден“.

Думите му звучаха в ефира като утопия, утопията за справедливостта, която много от нашите съвременници считат, че си е отишла завинаги от човешката цивилизация и няма как да се върне…

Можем ли да съотнесем толкова интересния разказ на г-н Сверисон към българския референдум? Има ли някаква прилика, аналогия с българския модел? Изобщо уместен ли е въпросът?

Надяваме се, че всеки ще получи своя отговор след като чуе разговора с Айгир Сверисон – преподавател в катедра „Скандинавистика“ в Софийския университет.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49