Село Емона и хората от високото

БНР Новини
Изглед от село Емона.
Снимка: bg.wikipedia.org

Този път няма да говорим за конкретен човек, а ще ви разкажа за село Емона и за хората, които живеят в него. Емона е във високото - там, където Стара планина се среща с морето. Отгоре, от хълмовете се открива широк хоризонт и безкрайно море. Вятърът духа почти непрекъснато, но тук е така - хубавата гледка си има цена. И местните хора знаят това много добре.

И упорито се борят, например, пътят до Емона да остане все такъв - черен, който пороите през пролетта понякога изравят. Но да не се качват горе тълпи с хора и да развалят идилията им за един по-спокоен и по-нормален свят.

В кръчмата на Емона заварвам Мила от Ванкувър и Снежа, жената, която държи кръчмата, и която има право да се кара на всички. Защото е най-възрастната жена в селото. Затова местните я наричат с много любов - Емонският мъдрец. Защото е строга и справедлива, разбира се.

Иначе Емона е малко странно място - не за друго, а защото хората там, когато стане въпрос за някой друг, задължително казват - ето този е много добър човек, с него трябва да говориш, непременно той трябва да ти разкаже, ей-сега ще те заведа при него…

Изглеждат като хора, които са една и съща кръвна група.

Това е разказ за Снежа, за Мила от Ванкувър, за Марина Гачева и за Сава, за Симона, за Тихомир и всички онези, които открих там един августовски ден.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49