Да победиш онова, което не е такова, каквото трябва

БНР Новини
Николай Колев-Босия
Снимка: БГНЕС

„Анатемосайте ме. Ама няма да подкрепя Босия. Не може да си застрашаваш живота. Каузата на Босия касае живота, не смъртта. Ама той се бил жертвал за мене? Не, мерси. Животът е най-висша ценност – пред законността, пред антикорупцията, пред всичко останало.“
                              Апостол Апостолов

„Буквално всеки от нас може да бъде прегазен на пътя от шофьор, който си е купил книжката благодарение на безнаказаната корупция в транспортното министерство. Протестът и гладната стачка на Николай Колев-Босия насочват вниманието само към един от многото огромни социални и морални проблеми в България. Но животът на хиляди български граждани по пътищата не е абстрактна величина, нито дреболия. Босия прави тази жертва, за да събуди обществеността и да бъде чут, когато казва, че блокираните и корумпирани институции са безобразие, което не трябва да приемаме за даденост и срещу което трябва активно и обединено да се борим. Крайната цел на Босия е създаването на обединено гражданско общество. Нека подкрепим каузата на Николай Колев-Босия чрез създаването на многобройни видео клипчета-обръщения към Босия, в които да му покажем, че много хора разбират добре неговата нетърпимост към безобразията на властта. По този начин ще адресираме и обществеността с призив за обединени действия срещу неработещите институции.“
                              Даниела Горчева

Противопоставянето на позиции и създадената от протеста чрез гладуване на Николай Колев-Босия гражданска енергия откриха един разговор, който вероятно ще ни доведе до представата за това коя е темата, която би обединила повече хора в посока на промяна на модела, в който живеем.

В „Нашият ден“ говорим с общественика и историк Кирил Чуканов, за да разберем дали темата „корупция в автомобилната администрация“ има достатъчна тежест, за да доведе до изпълняване на искания като оставка на транспортния министър и „разтурване“, както се изразява Босия, на Народното събрание. За да разберем защо две от властите, изпълнителната и законодателната, са въвлечени едновременно в подобно искане, и дали то демонстрира, неказвайки го, че разделение на властите в страната ни на практика няма. За да разберем защо се наложи една гладна стачка да предизвика институционална реакция след наличието на сигнали, подавани от години.

И защото се питаме следното: ако една гладна стачка не може да доведе до промяна и създаване на програмно правителство, има ли кауза в този момент от 2018 година, която би могла да обедини достатъчно хора с подобни искания, и какъв е начинът да победиш онова, което не е такова, каквото трябва.

Повече чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Господната трапеза

• Заедно с ставрофорен иконом Стефан Стефанов председател на русенския храм „Св. Николай Чудотворец“ ще разговаряме както за Господната трапеза, така и за призванието на свещенослужителя. Кой е поканен на тази трапеза и кой приема или отказва. • На книжния пазар вече е новото издание на емблематичен сборник с християнски есета „Ортодоксия“ от..

публикувано на 17.12.18 в 07:50

Доброто пътува с Ретротрамвая

Доброто е там, където сте вие! Наближава Коледа! В неделя, на 16 декември от 9 до 12 часа сутрешните предавания на програма „Христо Ботев“ – „Нашият ден“ и „Семейно радио“ – Ви канят да бъдем заедно в… софийския Ретротрамвай. В името на една кауза: да бъдем съпричастни към най-самотните на празника! Вземете със себе си една коледна играчка или..

обновено на 14.12.18 в 17:22
Анелия Торошанова в студиото на

Радиото променя човешки съдби

Ролята на обществената медия и на предаването за разрешаването на частни казуси. Това е темата на предаването днес. Или как предаването „Законът и Темида“ променя човешки съдби. Ще чуете слушатели, на които сме помагали през годината-Венцислав Александров, Тодор Църев, Юлия Старчева, Павлина Илиева, адвокат Даниела Никифорова. Чуйте повече в звуковия..

публикувано на 14.12.18 в 17:07

Добрите истории

Общото между тези три романа - „Анатомия на един скандал“ от Сара Вон,  „Тишина“ от Розамънд Лъптън и   „Никой не знае часа“ от Рене Фройнд, е това, че и трите книги са майсторски написани. „Те са много различни, но в същото време ги обединява една много добре разказана история. И смятаме, че добрите истории, които ви изпращат хората, може би..

публикувано на 14.12.18 в 16:08

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим децата този уикенд? и Къде ще ходим тази ваканция? - вълнува всички родители“, каза за „Нашият ден“..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Доброто ни прави повече хора

Здравейте, казвам се Ангел Ангелов. Благодаря Ви за чудесния начин, по който оправдавате съществуването на радиото като социално значима и информативна медия. За инициативата #ДобротоТамКъдетоСтеВие изпращам кратка история от първо лице: Съпругата ми и дъщеря ми отидоха за прежда, за да се учат да плетат коледни подаръци. Аз останах в..

публикувано на 14.12.18 в 12:14

Изтече ли времето на #Metoo?

Остана ли #Metoo движение само на холивудските актриси? Издъхва ли от собствените си противоречия и къде се намира България? Отговори на тези въпроси търсят в студиото на „Нашият ден“ Геновева Тишева, председател на Български център за джендър изследвания и Катя Кръстанова , психолог от Асоциация "Анимус". "Движението тръгна от овластени жени с..

публикувано на 14.12.18 в 11:49