Първата българска кросоувър група с над 1 млн. гледания в интернет - Destiny Quartet - издаде самостоятелен албум, който вече може да бъде закупен предпремиерно. Дамите работят с италианския композитор Маурицио Абени, който направи специална версия на тангото „El choclo“ за тях. Стилистиката на клипа на „El choclo“ се отличава от всички други клипове, свързани с тангото, и вероятно на това се дължи големият интерес към него, разказват в предаването "Хоризонт до обед" цигуларката Гергана Алексиева и Ивелина Туджарова, която свири на виола. Видеото с режисьор Васил Стефанов набира огромен брой гледания. "И си мислим, че се случи една магия извън времето, извън модата, извън очакванията", допълват музикантите.
„Реално целият албум е с негови аранжименти. Маурицио Абени е мой много скъп приятел през годините. Имах шанса да работя с него преди доста години именно в Българското национално радио. Записахме много филмова музика. Той беше оркестратор, аранжор и композитор на много от проектите. Той е наш не само композитор, но е и ментор – човек, който ни дава много важни отправни точки по отношение на музиката, как да се развиваме и какво да търсим. Смятаме, че голяма част от успеха, който се случва в последните години, е благодарение на него, на неговата музика и на това, че ни визуализира с тази музика“, обясни Гергана Алексиева.
С този успех в България се чувстваме пионери в кросоувър музиката
Четирите музикални стихии подбират място за концерт у нас в началото на следващата година. Обещават в него да има лазерно шоу и изненади за другите сетива. Гергана Алексиева допълни:
„Кросоувър музиката се възприема все по-добре в световен мащаб. Това като че ли отговаря на нашето съвремие, на нашия ритъм на живот - този забързан ритъм на живот, в който трябва да възприемеш много информация, включително музиката. Кросоувър е точно този стил, който смесва старата класика, новите неща и модерните прийоми и като че ли грабва съвременния човек със страхотна сила. Ние да се чувстваме наистина все по-добре. В България се чувстваме и пионери с този успех.“
В смесването на стиловете много артисти се движат по ръба на кича, а нивото и класата трябва да се запазят
Вече не само инструменталисти, а всякакви артисти преминават в кросоувър, поясняват от Destiny Quartet: "Стилът се миксира, за да бъде по-интересно на публиката, за да има повече гледаемост. Тази т.нар. творческа еклектика, която е много трудно постижима и е ммного близо до кича. Всички, общо взето, се движат по ръба, много артисти се движат по ръба и за нас това е най-трудният момент. Хем да имаме тази модерност, хем да не загубим нивото и класата на това, което правим."
Квартетът събира представителки на четири различни зодии и четири стихии
Квартетът се е събрал по инициатива на Гергана Алексиева, спомня си Ивелина: „Гери е двигателят на нашия състав. В един хубав летен ден ми се обади, ние бегло се познавахме и нямахме лични допирни точки, с нейното предложение да направим един квартет. Дори не знаех с кого, докато не се срещнахме на първата фотосесия. Така се запознах с Лора Табакова - нашата челистка, нашата земна стихия. Другата дама е Звезделина Халтъкова - нашето „огън момиче“. Просто пак е съдба сигурно, че нашите зодиакални знаци са различни. Така се случи, че събрахме всичките стихии.“
"Последното ни видео е свързано с една приключенска мисия, която е много загадъчна. Ние правим много интересни, нетипични, нестандартни неща за класически квартет, какъвто всъщност сме. Завършваме с една много важна доставка - доставката на нашия диск", разказват още Гергана и Ивелина.
След камъка и глината човекът докосва метала. Не само с практична, но и с естетическа цел. От миниатюра до монументална творба, създаденото от метал носи душевност и красота. В ювелирното изкуство, металът се превръща в изящно бижу. Монети, медали, архитектурни елементи – металът придава стойност и достоверност. Днес изящното и приложно..
Българският композитор и концертен пианист Марио Григоров, който работи в Лондон, издаде преди дни своя солов албум, озаглавен "Присъствието на отсъствие". Албумът съдържа осем композиции. "Това съм аз и пианото", казва за проекта си Григоров. Той е ученик на световноизвестния български музикант, пианист и педагог Милена Моллова. "Свирил съм 50 години,..
Да смениш добра кариера с производството на бутикови шалове, използвайки щадяща природата технология. Това е направила Калина Михайлова, която се занимава с растителен принт. "Този скок е много личен процес. Повече от 20 години съм била във високите корпоративни сфери. Бях се поуморила. Преподредих приоритетите си след раждането на второто си..
"Българите са подложени на голям стрес и напрежение. Това е, което забелязвам тук и което е характерно за България. Второто, което ми прави впечатление е, че българите са много чувствителни, много искат да помагат на другите и това ги прави още повече податливи на стреса." Това каза в интервю за БНР Адвет Триптахи, който е четвърто поколение доктор..
"Водата е много дълбока и тайнствена материя, чието изучаване изисква методи на физиката, химията и биологията. Отскоро започнах да разбирам тази материя. Много е вълнуващо да се занимаваш с науката за водата". Това каза за предаването "Закуска на тревата" антропологът Джина Брия, която участва в международен научен форум по проблемите на водата в..
Американската писателка Тайе Селаси представи в България романа си "Отивам си е възвратен глагол". Корените на Тайе Селаси са в Африка, но тя харесва понятието "местен", защото й позволява да се чувства местна на много места по света. Живяла е в Гана, Индия, Великобритания, Италия и САЩ. "През 2014 изнесох лекция, в която говоря за това, защо си..
"Книгите в Европа вече са далеч от тези книги, с които ние сме израснали. Те са се превърнали в класика за европейския пазар, на тях се гледа като на културна ценност, но те не са актуалните теми в момента." Това каза пред "Хоризонт" илюстраторката Милена Радева, създател на сайта "Българска илюстрация": "При нас, все още на нашия пазар се..