Тази неделя в предването „Кой кой е...“ ви срещаме с Кирил Христов – възпитаник на Художествената академия в София, специалност – графика, след това – преподавател в същата тази академия. Ще ви разкажем как една изложба го отвежда в Ню Йорк, където остава и живее почти две десетилетия. В момента Кирил Христов твори и преподава в Сан Франциско, но му липсват и Ню Йорк, и най-вече София. Но мярката за красота на дадено място за него е сравнението с Балчик – защо, ще разберете, ако ни слушате!
Чуйте и как мнението на една учителка едва не отказва малкия Кирил от рисуването и как друг учител с широка душа пък му показва стаята на художествената гимназия, в която „няма чинове, а само стативи“ и в която впечатлителното момче се влюбва от пръв поглед.
Кирил Христов разказва увлекателно, непретенциозно и естествено и за малките, и за големите си успехи, за вълненията в града, който „никога не спи“, за срещите и съвместната работа с някои от най-големите постмодернисти като Джеф Куунс и Марк Костаби, за предизвикателствата и естетическите изкушения на Ню Йорк, за любимите места в София.
И на финала, малко факти – в Ню Йорк Кирил Христов създава модни колекции, архитектурни украси и елементи. Творбите му могат да се видят в галерии, музеи и частни колекции, че даже и в Медисън Скуеър Гардън. Негови архитектурни орнаменти е имало и в Конферентната зала на взривената Сграда 1 на нюйоркския Световен търговски център...
Кирил Христов е от онези художници, които са в постоянен диалог с модерните тенденции, но винаги в търсене на собственото си „аз“ в изкуството. Интересна личност, част от артистичната общност от двете страни на океана.
Чуйте интервюто.
Новата седмица започва с нови събеседници във "Форум“ – комуникаторът Гергана Костадинова и продуцентът Димитър Кръчмаров. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те дискутираха по различни теми от деня: - Разкол в управлението на столицата. "Спаси София“ се раздели с партньорите си от ПП-ДБ. Равносметката. - Антисистемните партии в парламента - Първите..
Един концерт, изпълнен с красота, оцветява афиша на София в началото на тази седмица. Той събира на сцената на може би най-красивата и аристократична зала в София четири дами, които обещават да обсипят публиката със светлина и любов, с богата сценография и специални, великолепни костюми според епохата. А музикалните параметри се простират от..
На 30 април изтича крайният срок за подаване на данъчните декларации за доходите на физическите лица, получени през 2024 година. Това е и срокът за доброволно плащане на пълния размер на 10-процентния налог. Все по-активно търсене на информация как да декларират доходи, получени от упражняването на т.нар. „свободни професии или занаяти“ и..
Брайън Адамс. Канадският славей на рока е със статут на една от най-големите легенди в историята на музиката с продадени близо 100 милиона албума и безброй хитове. Бил е №1 в над 40 държави и е изнасял концерти на шест континента. Удостоен е с Ордена на Канада, въведен е в Канадската зала на славата и има звезда на Канадската алея на славата, както..
През май предстои премиерата на новата книга на проф. Асена Сербезова "Отвъд диагнозата". Проф. Асена Сербезова е с над 20-годишен опит в лекарствения сектор, заемайки различни позиции. Професор е във Факултета по обществено здраве на МУ-София. Била е изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата към Министерството на..
Театърът и изкуството лекуват, дават крила и надежда на децата. Тази вечер е поредната премиера на филмът-кауза “Артисти за деца” в кино “Одеон”. Документалният филм и отразява една инициатива, която започва много отдавна, преди 20 години и продължава 15 години. “Когато едни млади артисти, които аз водех, попаднахме в с. Широка Лъка. Там се..