Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Био земеделието в България е бутиково, а европейските субсидии дават възможности

Снимка: Архив

Био храните - какви са предимствата от тяхната консумация, защо трябва да предпочитаме природосъобразното земеделие пред конвенционалното?

Мнение по темата в "Радиоприемница" на доц. Виолета Божанова от Селскостопанската академия и Меглена Антонова от "Грийнпийс"-България.

В отглеждането на култури вече има важни инструменти, с които се преминава от конвенционалното производство към т.н. устойчиво/екологично/. Тези инструменти включват: подходящи агро-технически практики, отглеждане на подходящи култури за съответния регион, създаване на нови сортове и иновативно селектиране.

Така доц. Виолета Божанова коментира устойчивата идентификация към отглеждането на еко продукти. Според нея, ако конвенционалното земеделие се прилага разумно, може и да не бъде опасно. Основните вреди обаче са свързани с химичните вложения, които замърсяват околната среда, създават големи разходи и намаляват биологичното разнообразие. Биологичното земеделие почива на екологични принципи за равновесие. При него не се допускат синтетични пестициди, но се използват такива, които са синтезирани по органичен начин.

Препоръчва се между 8 и 10 процента от обработваемата площ на една страна да бъде екологично селскостопанско производство. В България този стремеж е към 4-5 процента. През последните години чрез специални мерки в Оперативните  програми нарастват площите с био земеделие. В момента в нашата страна има бутиково производство на уникални хлябове, които се произвеждат с био култури, обяви доц. Виолета Божанова в "Радиоприемница" по Радио София.




Практическото използване на екологията в селскостопанското производство коментира и Меглена Антонова от "Грийнпийс"-България.

Меглена АнтоноваГолемият интерес от страна на производители и потребители се обяснява с осъзнаването на потенциала на био производството. Трудностите, свързани с него идват от това,че не е популярно, както конвенционалното. Това производство трябва да се обяснява чрез кампании и събития, твърди Меглена Антонова.

Нейните впечатления са, че най-голям интерес към био земеделието у нас проявяват дребните производители. Това са предимно млади хора, които се вълнуват от темата за опазването на околната среда. При преминаването от конвенционално към еко земеделие трябва да бъдат спасени изисквания за сертифициране. Важна част от подготовката е облагородяването на почвите, което изисква време, за да се възвърне био разнообразието в селското стопанство.

Мерките за подпомагане с европейски субсидии дават възможности за устойчиво земеделие, но е необходима промяна в нагласата към околната среда, от която си произвеждаме храната.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03