Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Време за книги

Зорница Китинска за новия (и не само) роман на Ерик-Еманюел Шмит

Наш гост в сутрешното "Радиокафе" е дамата, която е превела 16 от книгите на прочутия френско-белгийски писател Ерик-Еманюел Шмит.
Да, имах това щастие и тази привилегия и се надявам да не останат само 16 - с усмивка казва Зорница Китинска.

Интересна и доста нестандартна е личността на Ерик-Еманюел Шмит. Роден в Лион, свири на пиано, искал е да стане композитор, но щом видял Жан Маре в "Сирано дьо Бержерак", се влюбва в театъра и решава, че ще бъде писател. И успява.
Днес той е един от най-поставяните френски драматурзи (у нас се играят куп негови пиеси, сред които "Господин Ибрахим и цветята на корана", "Малки брачни престъпления", "Кики ван Бетовен" и "Хотел между този и онзи свят"), носител е на най-голямата френска награда за литература "Гонкур" през 2010-а за "Концерт в памет на един ангел", а от тази година е в състава на журито, което определя нейния носител. От 9 юни 2012 Ерик-Еманюел Шмит е академик (стол № 33) в Кралската академия за френски език и литература на Белгия. Защо в Белгия?! Защото живее в имение в Брюксел от 2002-ра, а от 2008-ма има белгийско гражданство. Има и свой собствен театър в Париж.

Шмит е изключително продуктивен автор. Тук с усмивка Зорница Китинска вмъква шегата, че няма преводач, който да превежда толкова бързо, колкото той пише и разказва (вече сериозно), че той самият споделя, че преди да "излее" книгата на белия лист толкова бързо, той дълго време я подрежда в главата си и щом седне да пише, вече е напълно готов.

За три книги на Ерик-Еманюел Шмит ни разказа Зорница Китинска, започвайки първо с "Нощта на огъня", преведена от Райна Стефанова, която първа открехна вратата за българския читател към Шмит, когато преведе "Евангелие според Пилат". И разказва за "Нощта на огъня", която самият Ерик-Еманюел Шмит определя като преживяване, за което споделя почти във всяко интервю в продължение на 20 години, за момент, в който се отделя от група екскурзианти в Сахара и прекарва една нощ под звездите, без да знае дали ще бъде открит. И чак сега събира сили да сподели тогавашното си мистично изживяване. Снимка

Зорница Китинска /на снимката/ продължава с най-новата книга на Ерик-Еманюел Шмит (преведена от нея) - "Когато бях произведение на изкуството" (на издателство "Леге Артис"), което определя кратко като малко "Пигмалион", малко "Фауст" и много Шмит. Тя вярва, че има много четящи хора в България, които не трябва да бъдат подценявани, които са отворени към различни автори, правят връзки, установяват приликите и разликите и откриват нови светове. Убедена е, че езикът на Шмит се отличава с достъпност (колкото и сложни и многопластови да са темите) и че в тази книга той не дава отговори, но ни кара да ги търсим.

И на финала стигаме до "Одисей from Багдад", първият роман, който Шмит пише по актуална тема. В нея става дума за иракски бежанец, който бяга от кризата след налагането на ембаргото там, писана е преди промените с бежанските потоци към Европа, но искам да препоръчам тази книга, за да спрем да разглеждаме тези хора като статистика. Тук Шмит се концентрира върху един човек, защото отделният човек носи трагедията в себе си.

А иначе от 16-те книги на така различния всеки път (като тематика, стилистика и търсения) Ерик-Еманюел Шмит, тя е най-силно привързана към четирите му сборника с разкази, които са великолепни. Театралът в него си прави непрестанно едни закачки и номера с читателя и дори аз, като преводач, често се смея в края на даден разказ, защото той е успял да ме подмами в капана... толкова е умел.

Чуйте разговора на Лили Големинова със Зорница Китинска.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 16.01.25: Влизане в Еврозоната, както в Шенген – след политическо решение?

Продължава седмицата, в която във "Форум" събитията и новините коментират Иво Инджов и Аркади Шарков. Днес те се спряха на темите: Финансовите предизвикателства пред законотворците: Бюджет, ДДС, Еврозона. Можем (ли) да влезем и в Еврозоната, както в Шенген – в резултат на политическо решение, а не непременно заради изпълнени критерии?..

публикувано на 16.01.25 в 18:40

Специална екипировка за зимните студове ще получат 30 бездомници

С грижа за хората, които са останали без дом, както и за тези, които сами са избрали да живеят без постоянен покрив над главата си, "Каритас" София ще раздаде на 30 бездомни хора специална екипировка за преживяване на открито в студените месеци.  Това ще се случи на 17 януари, петък от 13:30 часа на ул. “Монтевидео“ 15 от 13.30 часа (Евхаристински..

публикувано на 16.01.25 в 16:45
С факелно шествие пренасят символичния огън на Яворовата поезия от къщата-музей до паметника на поета в градския парк в Чирпан.

Яворовите дни в Чирпан - запазената традиция

“Яворовите януарски дни“, които се провеждат за 57-ми път, бяха открити на 13.01.25 , по повод 147-та годишнина от рождението на Пейо Яворов в родния му град Чирпан и продължават с различни събития до 18-ти януари. “Ние сме горди, че поддържаме традицията и тази година, въпреки обилния снеговалеж, на 13 януари, когато е рожденият ден на големия..

публикувано на 16.01.25 в 16:35
За да стигат до пистите на Витоша, хората искат повече възможности за достъп

Софиянци настояват за лесен достъп до Витоша, но не само с автомобили

Граждани протестираха мирно днес на площада пред Президентството с искания за "нормален достъп" до Витоша. Под това трябва да се разбира задължително работещи лифтове, както и повече автобуси до планината, обясни участник пред БНР-Радио София. Там не е паркинг, ограничението за автомобили от 10 до 15 ч. не е достатъчно. Защото мнозина..

публикувано на 16.01.25 в 16:15
Проф. д-р Сава Димитров

Предстои третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров"

От 17 до 19-ти януари ще се проведе Третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" . Като председател на Фондация “Проф. Сава Димитров” ректорът на Националната музикална академия проф. Сава Димитров, който е внук на основоположникът на кларинетната школа у нас, е и съорганизатор на конкурса.    В предаването “Радиокафе” той..

публикувано на 16.01.25 в 15:57

Синдикати и родители в спор за оценката за дисциплина в училище

От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" категорично настояват да се въведе незабавно оценка „дисциплина“ , която да стимулира ученици и родители, формирали добро възпитание; учителите да могат регламентирано да отправят послания, не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник; да се прилага..

публикувано на 16.01.25 в 15:45

В СОС приеха: Столичният зоопарк актуализира цените

Цените в Зоопарка ще се повишат, от 2 лв. за дете и 10 – за възрастен, съответно на 5 и 10 лева. Поскъпва и Зооучилището, стана ясно на днешното заседание на Столичния общински съвет (СОС). Пред БНР-Радио София директорът на Зоологическата градина Добромир Бориславов уточни, че ще бъде въведен и семеен билет, услугата за гидове - на..

публикувано на 16.01.25 в 14:48