Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Катя Гогова: Хапчето за спешна контрацепция може да се ползва най-много веднъж месечно

Д-р Катя Гогова, Първа САГБАЛ „Света София“

В седмицата, в която отбелязахме Световния ден на контрацепцията с мисията - всяка една бременност е желана, обръщаме внимание на методите за контрацепция и на това какви рискове крие абортът. Гост в студиото на Радио София бе д-р Катя Гогова, акушер-гинеколог от Първа САГБАЛ „Света София“. В лечебното заведение тази седмица работи кабинет за консултиране по сексуално и репродуктивно здраве. Целта е да се осигури възможност за информиран избор на младите хора - ако са решили да водят сексуален живот трябва да бъдат подготвени за това.

"Интересът на младите е минимален. Те не се интересуват от контрацепция. Проблемът идва, когато вече се нуждаят от намеса - тогава използват неправилни методи против забременяване. Не взимат предварителни мерки, информират се от интернет. Там пише най-вече за хапче антибебе - едно хапче за бърза контрацепция, но не е обяснено достатъчно добре какво представлява това хапче. Те го пият един път, втори, трети път и настъпва хормонален дисбаланс в организма", каза д-р Гогова.  

Честата употреба на хапче за спешна контрацепция има сериозни странични ефекти

Може да се получи кървене, липса на менструация, болки ниско в корема. Това хапче може да се използва най-много веднъж месечно, предупреди специалистът. Един от медикаментите може да се пие до 5-я ден от половия контакт и така да намали риска от настъпване на бременност от 1 до 3%, но младите хора го въвеждат в организма неправилно. Това може да доведе до много странични ефекти, защото хапчето представлява  голяма доза хормони - те оказват влияние върху яйчниковата функция, както и на други жлези с вътрешна секреция.

Противозачатъчните медикаменти, които се приемат всеки ден, вече са с по-ниско дозиране на хормоните и са по-безвредни, отколкото преди години. Те оказват постепенно влияния върху цялата хормонална регулация.

"Преди съветвахме жените да пият тези хапчета 3 месеца, 6 месеца и да почиват. Сега могат да пият без прекъсване, но се следят някои показатели. Има и противопоказания - мигренозно главоболие, заболявания на сърцето, тромбози", посочи д-р Гогова.  

Противозачатъчните не бива да се пият от пушачки


В никакъв случай от жени над 35 години, които пушат. При ползване на противозачатъчни е задължително да се направят изследвания, защото при определени нива на дадени хормони това може да е противопоказно. Дори и при липса на оплаквания всяка жена трябва да посещава гинеколог за профилактичен преглед поне веднъж годишно.

Д-р Гогова посочи, че ползването на презерватив пази от множество инфекции - СПИН, хепатит, HPV вирус, от предизвикано от бактерии течение при жената.

Какво представлява абортът?


"Абортът е прекратяване на бременност чрез отстраняване на ембриона от матката. Това може да стане чрез инструментариум по хирургичен път или по медикаментозен път. По нашето законодателство аборт по желание на жената може да се прави до 12-та гестационна седмица", каза д-р Гогова.

Какви са действията на противозачатъчните, как точно се извършва абортът, какви са рисковете за жената - чуйте от разговора с д-р Катя Гогова!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35