Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво да правим с текстилните и опасните отпадъци в София

Снимка: БГНЕС

Пореден случай на посегателство върху контейнерите тази събота на ул. "Шипка" 24 и на входа на Южния парк от страната на бул. "Витоша". От Столичния инспекторат коментират колко често се случва това, как и къде може да подаваме сигнали, както и какво правят при подаден сигнал. По темата говори Татяна Асенова от Столичен инспекторат. По думите й на определени локации група граждани ровят в контейнерите, след което изхвърлят отпадъците и така замърсяват околността.

"Това са едни определени 3-4 локации, които ние наблюдаваме заедно с фирмите, които имат сключени договори със Столична община. В случаи, че продължават тези посегателства, контейнерите ще бъдат преместени на други адреси", отбеляза Асенова.

Развалени контейнери има в районите "Оборище", "Триадица", "Надежда", "Връбница" и около НДК и Южния парк. В ключалките на контейнерите умишлено са слагани и клечки, за да не могат да се отключват и да се обслужват. Има и много случаи, в които те са надраскани с графити, което води до неприятен външен вид, а след тяхното почистване те отново биват надрасквани. След посегателство върху контейнер за текстил се подава сигнал и обслужващата фирма идва на място, събира текстила и го транспортира до определени площадки, където се сортира.

"Текстилните отпадъци от бита вече пета поредна година се събират разделно. Започнахме първоначално с по-малко на брой контейнери, а вече на територията на Столична община във всичките райони има 175 броя контейнери разположени на 138 локации и предстои разширяване на системата", посочи Асенова.

Сигнали за нарушени контейнери или разпилени текстилни отпадъци гражданите може да подават на оперативния център на Столичен инспекторат на тел. 987 5555, както и на телефон на фирмата, който е изписан на всеки един контейнер.

Столична община създаде проекта NoWaste - Пътеводител за разделно събиране на отпадъците от домакинствата. Целта му е да насочи, улесни и подкрепи максимално усилията на всички, загрижени за благоденствието на своята улица, своя квартал, своя град, своята планета. Има информация за видовете отпадъци и начина, по който те се изхвърлят или събират, както и къде бихте могли да бъдат предадени на вторични суровини. По темата се включи и Лили Колева - директор на Дирекция "Управление на отпадъците".

"На сайта има карта, която съдържа информация по райони и начина на изхвърляне на различните видове отпадъци, като хартия, пластмаса, метали, стъкло, електрически уреди, батерии и акомулатори, хранителни и кухненски отпадъци, текстилни, строителни, едрогабаритни, масла и опасни отпадъци", каза тя.

За момента гражданите могат да подават сигнали чрез контактния център на СО или Столичен инспекторат, но се предвижда разширяване на сайта с възможност гражданите да индикират нередности в реално време.

"Относно текстилните отпадъци, към края на 2022 година общото събрано количество е 1472 тона от общо 145 специализирани контейнери. Предадените от тях за повторна употреба са близо 700 тона, като за сравнение през 2021 година събраният текстилен отпадък е около 1205 тона", отбеляза Колева.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20