"Това са едни определени 3-4 локации, които ние наблюдаваме заедно с фирмите, които имат сключени договори със Столична община. В случаи, че продължават тези посегателства, контейнерите ще бъдат преместени на други адреси", отбеляза Асенова.
Развалени контейнери има в районите "Оборище", "Триадица", "Надежда", "Връбница" и около НДК и Южния парк. В ключалките на контейнерите умишлено са слагани и клечки, за да не могат да се отключват и да се обслужват. Има и много случаи, в които те са надраскани с графити, което води до неприятен външен вид, а след тяхното почистване те отново биват надрасквани. След посегателство върху контейнер за текстил се подава сигнал и обслужващата фирма идва на място, събира текстила и го транспортира до определени площадки, където се сортира.
"Текстилните отпадъци от бита вече пета поредна година се събират разделно. Започнахме първоначално с по-малко на брой контейнери, а вече на територията на Столична община във всичките райони има 175 броя контейнери разположени на 138 локации и предстои разширяване на системата", посочи Асенова.
Сигнали за нарушени контейнери или разпилени текстилни отпадъци гражданите може да подават на оперативния център на Столичен инспекторат на тел. 987 5555, както и на телефон на фирмата, който е изписан на всеки един контейнер.
Столична община създаде проекта NoWaste - Пътеводител за разделно събиране на отпадъците от домакинствата. Целта му е да насочи, улесни и подкрепи максимално усилията на всички, загрижени за благоденствието на своята улица, своя квартал, своя град, своята планета. Има информация за видовете отпадъци и начина, по който те се изхвърлят или събират, както и къде бихте могли да бъдат предадени на вторични суровини. По темата се включи и Лили Колева - директор на Дирекция "Управление на отпадъците".
"На сайта има карта, която съдържа информация по райони и начина на изхвърляне на различните видове отпадъци, като хартия, пластмаса, метали, стъкло, електрически уреди, батерии и акомулатори, хранителни и кухненски отпадъци, текстилни, строителни, едрогабаритни, масла и опасни отпадъци", каза тя.
За момента гражданите могат да подават сигнали чрез контактния център на СО или Столичен инспекторат, но се предвижда разширяване на сайта с възможност гражданите да индикират нередности в реално време.
"Относно текстилните отпадъци, към края на 2022 година общото събрано количество е 1472 тона от общо 145 специализирани контейнери. Предадените от тях за повторна употреба са близо 700 тона, като за сравнение през 2021 година събраният текстилен отпадък е около 1205 тона", отбеляза Колева.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...