Специално внимание ще се отдели на инвестициите в хората и човешкия капитал, като ключов фактор за икономическия и социалния просперитет на България.
Пред Радио София Григор Даулов – кмет на община Чавдар и участник в конференцията сподели, че Чавдар е един от добрите примери за взаимодействие между администрацията и бизнеса. Григор Даулов каза, че това е започнало доста назад в годините.
„Ние сме индустриален район и традиционно на територията на Средногорието, в близост до Чавдар, са разположени някои от най-големите предприятия в България, които осигуряват голяма част от брутния вътрешен продукт на страната“, отбеляза той и допълни, че през последните години сътрудничеството е много активно.
„Винаги сме били партньори и сме разглеждали нещата от взаимната свързаност, в полза на бизнеса и общината, когато говорим за инфраструктура или в сферата на образованието, туризма, социалните програми, които се осигуряват и работни места за хората с ниска квалификация…Винаги сме гледали в една посока като общинска администрация и като бизнес“, изтъкна Григор Даулов.
Той разказа и за най-голямата съвместна инициатива, която се осъществява в продължение на 2 години заедно с доцент Георги Бърдаров, наречена „Коренното село на България“, която предвижда богата фолклорна програма и базар с местни продукти. Всеки уикенд ще има концерти, спектакли, атмосфера изпълнена с коледен дух.
Даулов разкри, че фокусът на конференцията ще бъде сътрудничество в сферата на образованието между местна власт и бизнес и изтъкна, че темата е един от стълбовете в развитието на страната.
Чуйте още от разговора на Катя Василева в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..