България се нарежда по дарителство веднага след Литва и пред Виетнам, съобщава фондация Bcause, която е българският партньор в мрежата на CAF.
Отчита се значително намаляване на щедростта в България, в сравнение с предходното издание, при което страната ни заемаше 54-то място сред 119 държави.
44% от българските граждани декларират, че са помогнали на непознат, а 21% - че са дарили пари през 2022 г. България се класира в последната десетка с резултат от само 5% по третия показател от Индекса – отделено време за доброволен труд.
През 2020 г. и 2021 г., страната ни е била на 6-о място по темп на развитие в света, каза пред Радио София Елица Баракова - изп. директор на фондация Bcause.
„Сега България се връща към обичайните си нива на дарителство, показва Световният дарителски индекс. Това са нивата преди Covid, преди голямата солидарност с украинските бежанци. Разликата с предишните измервания – в българското общество липсва сякаш голямата криза, която да насити цялата година с благотворителност, за разлика от обичайния й характер, който е по-скоро кампаниен, с голям пик около края на годината и Великден“, обясни Баракова.
Собствените отчети и анализите на партньорските организации на фондацията, показват стойности различни от тези на Световния дарителски индекс. По данни на Българския дарителски форум, дарителството през 2022 г. продължава да показва ръст. Елица Баракова обясни, че разликата се дължи на методиката на изчисление.
„Ние от фондация Bcause, Българският дарителски форум и всички останали организации, отчитаме годишно своята дейност. Анализът, който предоставя Българския дарителски форум е на годишна база. Методиката на Световния индекс на КАФ е доста по-различна. Тя пита „През изминалия месец вие помогнахте ли на непознат, доброволствахте и дарихте ли“, т.е. тя по-скоро търси по-редовните явления в благотворителността в една държава. Можем да обясним голямата разлика и с това, че проучването в България се е провело в летните месеци, т.е. юни, юли и август“, уточни Елица Баракова.
Световният индекс показва още, че 4.2 милиарда души са дарили пари, време или са помогнали на непознат през 2022 година. Това представлява 72% от световното възрастно население.
Първите три страни по дарителство в класацията на CAF World Giving Index 2023 са Индонезия, Украйна и Кения.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..