България се нарежда по дарителство веднага след Литва и пред Виетнам, съобщава фондация Bcause, която е българският партньор в мрежата на CAF.
Отчита се значително намаляване на щедростта в България, в сравнение с предходното издание, при което страната ни заемаше 54-то място сред 119 държави.
44% от българските граждани декларират, че са помогнали на непознат, а 21% - че са дарили пари през 2022 г. България се класира в последната десетка с резултат от само 5% по третия показател от Индекса – отделено време за доброволен труд.
През 2020 г. и 2021 г., страната ни е била на 6-о място по темп на развитие в света, каза пред Радио София Елица Баракова - изп. директор на фондация Bcause.
„Сега България се връща към обичайните си нива на дарителство, показва Световният дарителски индекс. Това са нивата преди Covid, преди голямата солидарност с украинските бежанци. Разликата с предишните измервания – в българското общество липсва сякаш голямата криза, която да насити цялата година с благотворителност, за разлика от обичайния й характер, който е по-скоро кампаниен, с голям пик около края на годината и Великден“, обясни Баракова.
Собствените отчети и анализите на партньорските организации на фондацията, показват стойности различни от тези на Световния дарителски индекс. По данни на Българския дарителски форум, дарителството през 2022 г. продължава да показва ръст. Елица Баракова обясни, че разликата се дължи на методиката на изчисление.
„Ние от фондация Bcause, Българският дарителски форум и всички останали организации, отчитаме годишно своята дейност. Анализът, който предоставя Българския дарителски форум е на годишна база. Методиката на Световния индекс на КАФ е доста по-различна. Тя пита „През изминалия месец вие помогнахте ли на непознат, доброволствахте и дарихте ли“, т.е. тя по-скоро търси по-редовните явления в благотворителността в една държава. Можем да обясним голямата разлика и с това, че проучването в България се е провело в летните месеци, т.е. юни, юли и август“, уточни Елица Баракова.
Световният индекс показва още, че 4.2 милиарда души са дарили пари, време или са помогнали на непознат през 2022 година. Това представлява 72% от световното възрастно население.
Първите три страни по дарителство в класацията на CAF World Giving Index 2023 са Индонезия, Украйна и Кения.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..