Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жените в България получават средно с 12,6% по-ниско възнаграждение от това на мъжете

Снимка: Радио София

В женския месец, ден преди 8 март, обръщаме поглед към присъствието на жените в политиката и бизнеса.

В момента две жени ръководят институциите на ЕС – Роберта Мецола е председател на ЕП, а Урсула фон дер Лайен на ЕК. Кристин Лагард стана председател на Европейската централна банка, подкрепена от Европейския парламент, който призоваваше за повече жени на високи постове в областта на икономиката и паричната политика.

Вземането на икономически решения продължава да бъде областта, в която ЕС има най-ниски резултати по отношение на равенството между половете и представителството на жените.

У нас за голяма част от позициите предпочитаните кандидати са мъже, каза пред Радио София Екатерина Анчева – член на Съвета на жените в бизнеса в България.

„Това е заради очакването, че в голяма степен ще могат да се фокусират повече върху работата си, докато жените в по-голяма степен трябва да поемат натоварването за грижата за децата и семейството, както и свързаните с това отсъствия. Въпросът е по-скоро дали това дава отражение при оценката на професионалните качества на жените или те наистина имат шанса да бъдат оценявани наравно с мъжете“, обясни Анчева.

Тя добави, че според данните на Националния статистически институт, жените в България получават средно с 12,6% по-ниско възнаграждение от това на мъжете.

„Тази разлика нараства спрямо предишното такова измерване през 2021 г. Тогава разликата във възнагражденията е била близо 12%, докато сега клони по-скоро към 13%“, уточни Екатерина Анчева.

По думите й, най-голяма е разликата между заплащането на мъжете и жените в сектор финанси и застраховане, където процентът е 30%.

Тя добави, че има и доста примери на дами, които заемат ръководни позиции, въпреки статистиката.

Съветът на жените в бизнеса в България работи по няколко програми в подкрепа на дамите. Една от тях е Лидерска академия, в рамките на която вече 10 години, 40 жени ежегодно получават безплатна възможност да бъдат обучавани на различни умения, които да развият лидерските им качества.

„Смятаме, че присъствието на жените в бизнеса е не само полезно, а е необходимо, защото те внасят уникални умения, перспективи и опит на работното място“, каза Екатерина Анчева.

По думите й, повече жени на ръководни постове биха били от полза за икономиката.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Марин Лесев

Софийски разкази - Българските кулинарни традиции

Марин Лесев е днешният ни гост. Кое е традиционна кухня и защо се среща и скандинавска кухня в българските кулинарни книги, които той колекционира? Колко са видовете мусака? Чуйте го: "Колекцията ми на печатни издания на кулинарна тема е по-голяма от тази в Рекордите на Гинес. Най-старата на български е с 90% преводна литература. Кулинарите ни са..

публикувано на 15.06.24 в 15:00
Теодор Траянов

Адресите на любовта - Теодор Траянов

Поетът Теодор Траянов е обожествяван от любимата си Поетът-символист Теодор Траянов „живял в грях“ 14 години с актрисата и поетеса Дора Дюстабанова. От мига на тяхното запознанство, тя е убедена, че е създадена да обича и да служи на големия талант. Тяхната връзка била любима клюкарска дъвка на столичния бомонд, понеже литераторът бил женен и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00

Какво е безценното за всеки

The Sofianer се завръща! Отново търсим най-впечатляващите творби, които описват София. Този път темата ни е: Какво е безценно за теб в София – интервю с Бистра Иванова от Мулти-Култи: "Получаваме вече първите творби на артистите. Познаваме легендарните корици на Ню Йоркър, станали част от публичния живот. Има течение на световни градове, които..

публикувано на 15.06.24 в 11:30

Ранни комари

Столичани се оплакват от нашествие на комари дори и в светлата част на деня. Правени ли са обработки с препарати в близките седмици и не са ли закъснели мерките, които предприемат от СО с пръскането, което ще правят на 17-и, в понеделник? От кои столични райони ще започне работата на служителите от общината и само градинките и парковете ли ще бъдат..

публикувано на 15.06.24 в 10:58
Елена Джокович (вляво) и Станимира Мандова

Кауза - да споделяш

Инициативата за изучаване на Балкански езици , от която Американски съвет – клон България е част, търси приемно семейство за американски студент – интервю с Елена Джокович, представител на Американския съвет и Станимира Мандова, която е споделила дома си с един от студентите: "България участва от 2016 в "Yes Abroad". Основна част е приемното..

публикувано на 15.06.24 в 10:39

Всички сме минали през тези площадки и те ни свързват

Доброволческа инициатива за облагородяване на детски площадки – „ Бъди общественополезен “ тази събота от 9:30ч. ще направи първата си съвместна детска площадка в емблематичния парк в жк Младост 2 – “Парк 100 Години София”, където заедно с доброволци ще реновират няколко редки катерушки и люлки – интервю с Евлоги Вацев: "В горната част на парка сме,..

публикувано на 15.06.24 в 09:47
Бяла Слатина

"Форум", 14.06.24: Климатичните аномалии

Коментатори във "Форум" тази седмица са екологът Данита Заричинова и политическият анализатор и председател на Обединението за честни избори Стоил Цицелков. Заедно с водещата Антония Каменичка, част от темите, които дискутираха бяха: Метеорологичните аномалии. Доброволчеството при бедствия и аварии. Военна  подготовка на младите..

публикувано на 14.06.24 в 20:20