Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Показват жезъла на хан Кубрат в Казанлък

| обновено на 19.01.15 в 14:27
Пръстен-печат с монограм, сребро с позлата.
Снимка: Община Казанлък

Жезълът на хан Кубрат ще бъде представен в  гостуваща изложба, която ще бъде открита днес от 17.30 часа в залата на Исторически музей „Искра“ в Казанлък. Това съобщи директорът на музея Момчил Маринов. По думите му под един покрив ще бъдат събрани находки от времето на Велика България. Публиката ще може да види част от съкровището на хан Кубрат и старобългарското съкровище, открито край банатското село Над сент Миклош, днешна Румъния. Експонатите са от фондовете на Националния исторически музей и ще гостуват в Казанлък до началото на май. Входът за посетители е свободен, каза още директорът на казанлъшкия музей Момчил Маринов.


Цялото съкровище на хан Кубрат е съставено от над 700 златни и сребърни предмета с общо тегло 75 кг. Включва предмети с различна културна принадлежност  - с византийски произход, с ирански произход и предмети от т.нар. „степна култура“. Съкровището е случайно открито от две пастирчета през 1912 г. край с. Малая Перешчепина. То е най-голямото ранно-средновековно съкровище от стотици златни и сребърни предмети. През 70-те години на XX век българският археолог Станчо Ваклинов прокарва тезата за неговия български произход. Едва през 1984 г. Ѝ. Вернер категорично свързва находката с основателя на Велика България хан Кубрат, като разчита монограмите върху два от пръстените – „На Кубрат“ и „На Патриция Кубрат“.
Съкровището от Малая Перешчепина и обвързването му с първите години на българската държавност недвусмислено определя водещото място на България в международните отношения през VII век, категорични са историците.
Съкровището от село Над сент Миклош е открито през 1799 г в банатското село Над сент Миклош. Едва през 1884 г. е изследвано за първи път, а през 1943 г. Никола Мавродинов окончателно обвързва съкровището с българската държавност и териториалното разширение на България на запад. Съкровището е сложен феномен сред художествения метал на ранносредновековна Европа. Състои се от 23 съда с общо тегло близо 10 кг. Датира се към VII – IX век. За българския му произход свидетелства изображението на номадски вожд върху един от съдовете.Историците свързват този персонаж с представителния паметник на българското езическо изкуство – Мадарския конник. Блясъкът на съкровището от Над сент Миклош още веднъж отразява величието на българските канове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По-слаб бойкот и в Сливен

Бойкотът за пазарене във веригите днес в Сливен днес имаше по-малък отклик от първия път миналата седмица, показа репортерска проверка в пиковия обеден час. Една част от пазаруващите коментираха, че подкрепят бойкота, но за днес не са разбрали, че е..

публикувано на 20.02.25 в 17:24

Ремонтират три военни паметника в Сливенско през тази година

Област Сливен ще кандидатства за финансиране на ремонтите на 3 военни паметника през тази година, реши Областна комисия „Военни паметници". Подлежащите на ремонтно-възстановителни дейности войнишки паметници са в общините Сливен и Нова Загора...

публикувано на 20.02.25 в 17:15

Допълнителни автобуси до Гробищен парк в събота

За нормалното транспортно обслужване на гражданите за възпоменанието Задушница на 22 февруари 2025 г., събота, общинската фирма „Тролейбусни и автобусни превози" ЕООД ще осигури допълнителни автобуси до Гробищен парк, съобщават от пресцентъра на..

публикувано на 20.02.25 в 17:03

15 старозагорски училища ще се състезават в традиционната викторина „1000 причини да се гордеем, че сме българи“

Възпитаници от 15 старозагорски училища ще се включат в традиционната междуучилищна викторина „1000 причини да се гордеем, че сме българи“, която ще се проведе в навечерието на националния празник 3 март –  27 февруари 2025 г. от 14.00 часа в Културен..

публикувано на 20.02.25 в 16:58
Дамян Георгиев и д-р Антония Тодорова

Деница Манолова е новият председател на Областната организация на БЧК

Отчетно-изборно събрание на старозагорската областна организация на БЧК се проведе днес. На него в присъствието на 23-ма от общо 31 делегати бе отчетена дейността на областната структура през мандата 2021-2024 г.  За председател на събранието бе..

публикувано на 20.02.25 в 16:49

Клуб "Горди наследници" организира видео конкурс за Васил Левски

По повод 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски, клуб „Горди наследници“ към Профилирана природоматематическа гимназия „Гео Милев“ обявява второто издание на конкурс за художествено интерпретиране на тема „Васил Левски..

публикувано на 20.02.25 в 16:30

Нетрадиционна покана за бал получи учителка от СУ "Максим Горки"

Нетрадиционна покана за бал получи учителката по български език и литература от средно училище „Максим Горки“ госпожа Йорданка Раденкова.  Дванайсетокласниците са избрали да изненадат своята учителка със специална видеостена в центъра на Стара..

публикувано на 20.02.25 в 16:23
Община Хасково

Измамници се представят за служители на Община Хасково

За нов вид измама предупредиха от Община Хасково. Измамници се представят за служители на фирмата, която прави обходи по домовете за смяна на печките на твърдо гориво с климатици. Вече е постъпил сигнал от възрастна жена за опит за такава..

публикувано на 20.02.25 в 15:48

По-често полиция ще посещава селата в община Стара Загора

Областната дирекция на МВР ще създаде организация да се подобри дейността по присъствие на районните инспектори в малките населени места на община Стара Загора. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора секретарят на Общината Николай Диков. Той..

публикувано на 20.02.25 в 15:11

История и настояще в "60 минути политика" по Радио Стара Загора

Историческите аналогии са в основна тема в поредното издание на предаването "60 минути повече политика" по Радио Стара Загора. През последните дни Мюнхенската конференция за сигурността предизвика спомените от 1938 г., когато именно в Мюнхен..

публикувано на 20.02.25 в 13:52