Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общински съветници спорят за титлата и мястото за паметник на хан Тервел

Да се проведе широка обществена дискусия и допитване до гражданите на Стара Загора за мястото, на което да се намира бъдещият паметник на кан Тервел, поиска председателят на групата общински съветници от БСП в Стара Загора Борис Боричев. Повод за това стана, включеното в дневния ред на предстоящата общинска сесия, предложение монументът да се издига в северозападната част на градината, северно от Драматичен театър „Гео Милев“.  Според Боричев мястото трябва да бъде много по-просторно и да дава възможност скулптурата на владетеля да гледа на юг, към земите, които е присъединил към Първата българска държава.

През юли 2011 година Общинския съвет отредипаметникът на Тервел да се издига в затревената площ югоизточно до Съдебната палата. Четири години по-късно обаче паметник там още няма, а Инициативният комитет поиска от Общинският съвет новото място до Драматичния театър.

За корекция в предложението настоя и съветникът от ВМРО Кристиян Петков. Според него, трябва да се промени формулировката на текста, внесен за гласуване като отпадне титлата на Тервел „кан“. По думите му вторият български владетел бил „цезар“ или „цар“, а не „кан“ , титла- „неправилна и продукт на политическа доктрина“.

„Наложена е през 19 век от руски изследователи, след което българските историци Марин Дринов, Васил Златарски и Константин Иречек налагат у нас фалшивата доктрина за тюркско-татарския произход на българите и титлата „хан“, убеден е съветникът. Той твърди, че дори в „Именника на българските ханове“ няма такава титла, а записаната „ханас убиги“ в превод на български означава „княз от бога“. „Затова предложих да не допускаме грешка в нормативен документ на Общински съвет. Титлата на Тервел, доказано в много исторически извори, е „цезар“ или „цар“. Така че Тервел е първия цар на Първо българско царство“, смята Кристиян Петков. „За да не си скъсат дипломите и да ги изядат, дипломираните историци, измислилиха титлата „кан“, допълва той.

„Титлата „кан“ или „хан“ са  две различни произношения на една дума,която се среща в извори от началото на 9 век, но по реминисценция предполагаме, че и по-ранните български владетели са я носели, тъй като тя се среща във всички степни империи от периода на Великото преселение на народите и след това“, категоричен е професорът по средновековна българска история във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ Иван Лазаров . Той припомни, че има и по-късни исторически паметници, според които българският владетел е наричан „каган“ и приема, че тя е носена и от Тервел.

„Второ – титлата „кесар“, а не  „цезар“,  е почетна титла дадена на Тервел, заради помощта, която казва на Юстиниан Втори и тя не е била част от вътрешно политическата идеология на българската държава.  За вътрешна употреба вероятно е „кан“.

Професорът отхвърли и теорията на Кристиян Петков, че Тервел и всички владетели след него от Първото българско царство са се титуловали царе. „Това изобщо не е приемливо, защото титлата „цар“ започва да става актуална при Симеон Велики и за първи път я виждаме присъдена на български владетел през октомври 927 г.  на сина му Петър Първи“, излага историческите факти преподавателят Иван Лазаров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

15 места в страната подкрепят каузата „Наехме този билборд, за да няма хазартна реклама на него поне за една седмица“

За малко нашето послание щеше да бъде заглушено, но успяхме и  „Наехме този билборд, за да няма хазартна реклама на него поне за една седмица“, каза в ефира на радио Стара Загора Марио Мишев, ръководител Проекти в сдружение „Българска история“...

публикувано на 09.04.25 в 17:09

Макс Баклаян: Президентът Тръмп рестартира глобалната икономическа архитектура

Президентът на САЩ Доналд Тръмп рестартира глобалната икономическа архитектура. Това мнение изрази Макс Баклаян, основател и изпълнителен директор на Tavex.   За предаването "60 минути повече бизнес" той припомни историческото споразумение „Плаза Акорд“ в..

обновено на 09.04.25 в 14:11

Богдан Милчев:Без промяна на кадровото мислене, резултат от новите мерки за пътна безопасност няма да има

Предложените мерки са безсмислен документ, който няма да доведе до реални промени поради липса на контрол и структурни реформи. Това заяви инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност след провелата се среща в Министерски съвет. Той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38

Иван Янев:Не може да не преживееш трагедията на хората, иначе не си човек

Журналистът от Казанлък Иван Янев бе сред отличените с грамота „Достойните българи“ в годишните награди на вестник „24 часа“.  За 22-ра поредна година инициативата отличи хора и истории, които вдъхновяват с примера си за доблест, съпричастност и..

публикувано на 09.04.25 в 09:08

165 години от началото на Българския Великден

Завладяването на България в края на XIV век унищожава Търновската Патриаршия. Ръководството на църковните дела е поето от Гръцката патриаршия в Цариград. Отначало това не се отразява на отношенията между българите и гръцкото духовенство, но в края на..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

"Музиката оживява" в Пето основно училище

Музикална среща по проект организира оркестърът на Общински духов оркестър с учениците от Пето основно училище „Митьо Станев“ в Стара Загора. По идея на отдел „Култура“ и музикантите беше поставено началото на вдъхновяващо пътешествие в света на..

публикувано на 26.03.25 в 09:54
Мария Динева

Отново предлагат застрояване на гора край Богомилово

Групата на Земеделски Народен съюз в Общинския съвет на Стара Загора ще подкрепи предложението б роят на заместник-кметовете да се увеличи от петима на шестима. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора председателят им Мария Динева. Предложението ще..

публикувано на 25.03.25 в 17:21

Арх. Велимир Георгиев за предизвикателството в Стара Загора да има над 50-метрови сгради

Общият устройствен план за Стара Загора е ограничен до 24 метра височина на сградите. "Висока сграда в последно време по-скоро служи като лоша дума, а то не е точно така". Това коментира в ефира на Радио Стара Загора арх. Велимир Георгиев,..

публикувано на 24.03.25 в 16:09

СНЦ "Заедно за животните – България" става на 10 години

Днес, 22 март, Пламена Димитрова отбелязва 10 години от създаването на "Заедно за животните – България" – първата регистрирана организация за защита на животните в Стара Загора. „ Най-ценният ми проект е този за кастрация на бездомни животни,..

публикувано на 22.03.25 в 08:30

"Лъжицата на Купидон" - кулинарно състезание за хора с увреждания

На 25-ти март България ще бъде домакин на международното кулинарно състезание “Лъжицата на Купидон”. Надпреварата  има мисия – да покаже, че хората с увреждания могат да се справят успешно с ежедневни дейности, когато получат възможност и..

публикувано на 19.03.25 в 14:29