Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първан Симеонов, политолог: Ниска избирателна активност и малко преференциален вот искат партиите

Снимка: БГНЕС

Предизборната кампания протича нормално за местни избори, като партиите хвърлят много усилия в задкулисна работа и договорки, отколкото в предизборни дебати и популяризиране на програмите на кандидатите. Липсва и голям интерес от страна на гражданите- така изглежда според политолога Първан Симеонов предизборната кампания до момента.

В България от много години се провеждат демократични избори и затова не им обръщаме достатъчно внимание и сега кампанията изглежда скучна и безидейна. В обществото нарочно се насажда идеята, че вота е предрешен и няма алтернативи, но това не е така. Партиите има какво да губят на тези избори и за тях са много важни. Местната власт предлага добър медиен комфорт и значителен ресурс от европейски средства, заявява още Първан Симеонов.

Освен корпоративния вот и купените гласове от махалите , и на тези избори застъпниците ще бъдат част от манипулирания вот. Това е особено валидно за малките партии. Положителната новина, според политолога, е мажоритарния вот с преференция, който допълнително ще активизира хората, защото ще гласуват за личност. В голяма част от агитационните материали на партиите липсват номерата на общинските съветници в листата, за да се затрудни преференциалния вот. Щабовете на партиите не искат пренареждане на листите.“В много от коалициите има различни интереси и там всеки кандидат играе за себе си. Дори забелязвам огромни билбордове на кандидати за общински съветници, сякаш участват на президентски избори“- допълва Първан Симеонов.

Законът за обществените медии налага на Българското национално радио и Българската национална телевизия ограничения в отразяването на предизборната кампания и ги поставя в неравноправно положение спрямо частните медии. Информация за събития, в които участват кандидати за властта, могат да се излъчват само в платените часове, които са обозначени с определени сигнали. „ Донякъде е логично това ограничение, защото слушателят или зрителят имат право да отграничат рекламното съдържание от програмното. Не случайно изборите са една голяма рекламна пауза. При много медии е трудно да отграничиш кой говори в определен момент- пратиен щаб или журналист. Обществените медии заслужават похвала в това си усилие и се опитват все повече да превръщат кампаниите в гражданско образование. Какво правим обаче, когато има новина и тя влиза в предизборната тема. Новините стават като ценоразпис. В платено медийно време могат да се кажат големи глупости, които медията не може да контролира. Това налага адаптирането на законовите уредби за обществените медии в бъдеще. Бавно и полека трябва да се променя цялото изборно законодателство. Добре е да не става революционно и прибързано“ – заявява за Радио Стара Загора Първан Симеонов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини

Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...

публикувано на 19.10.24 в 09:29

Василка Панайотова: Доброто няма цвят или принадлежност, всички говорим на един език в една общност

„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни,  Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..

публикувано на 18.10.24 в 16:00

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции

"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..

публикувано на 18.10.24 в 08:09

Киберексперт: Все още AI се контролира от човека

В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...

публикувано на 17.10.24 в 16:56

Все повече студенти се възползват от Еразъм+ в Тракийския университет

Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..

публикувано на 16.10.24 в 12:44

Владимир Николов: Надявам се да открием още редки фосили в Трънско

Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..

публикувано на 16.10.24 в 09:30

Ниски добиви с високо качество за тютюневата суровина

Националната асоциация на тютюнопроизводителите /НАТ-2010/ настоява в писмо до министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за свикване на Консултативен съвет. От Асоциацията ще искат   да се заложи максималният бюджет , разрешен от..

публикувано на 09.10.24 в 13:50

Стара Загора се представя на форум в Лондон, който има за цел да привлече българи обратно в родината

Форум, наречен „Кариера и живот – защо в България?“ ще се проведе за втори път в Лондон на 20 октомври. Събитието се организира от платформата Bulgaria Wants You / "България те иска"/ в Кралското географско дружество в британската столица...

публикувано на 01.10.24 в 15:02
Боряна Пейчева- ръководител на BASE Стара Загора

Започна записването за BASE Стара Загора

Историята на програмата BASE Стара Загора започва през 60-те години на миналия век в Америка. Тогава се дава шанс на жените домакини да се върнат на пазара на труда със свой бизнес. Години по-късно, когато всеки може да има свой бизнес в България, BASE е..

публикувано на 24.09.24 в 14:37

Българите предпочитат демократичния свят, сочи проучване на "Галъп"

Мнозинството от българите заявяват устойчиво доверие към демократичните модели, към Европейския съюз и в по-общ план към демократичния свят. Водещи по доверие сред българското общество са европейски демокрации като Германия (50%) , Франция (39%),..

публикувано на 20.09.24 в 14:06