Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини


Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания. Професор Спасов е сред учените, които над 50 години се занимавам с изследване живота и популацията на рисовете в нашата страна, като един рядък и изчезнал дълги години вид у нас.  

"Интересът ми към риса - това красиво и потайно животно датира още от далечната 1973 година, когато бях студент и с мой приятел направихме първата експедиция в резервата "Южен Джендем" в Стара планина. Там с тежки раници дни наред обикаляхме и търсехме следи от това на практика изчезнало от нашата фауна животно от семейство котки. Срещнахме се с един каракачанин, чиито кошари бяха високо в планината и от него научихме интересни сведения за наличието навярно на рис в района. Години по-късно имах среща в Рилския манастир с библиотекаря там, който ми припомни случай от далечната 1941 година, когато е видял двама немски войници носещи тялото на убит рис. Според данни от горски служител в Странджа през 1952 година се говори, че там също е видян един екземпляр, но след това повече няма данни за неговото съществуване. Факт е, че това животно се нуждае от ловна територия на площ от 80 до 100 квадратни километра. Навлизайки във вътрешността на страната ни той се сблъсква с бракониери и има доста случаи в които се говори за убити животни от този вид. Сведения от последните години със сигурност доказват наличието на рисове в Западна Стара планина, явно идващи от Сърбия. Такъв случай имаме в района на село Стакевци близо до границата, а след това бяха видени и заснети животни в Осоговска планина в периода им на размножаване. Аз също лично аз съм виждал следи от тази котка в Осогово. Една стара идея свързана с възстановяване у нас на популацията на рис отново е на дневен ред и сега предстоят още важни крачки в тази посока. На Балканите има рисове в Албания, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Сърбия, Румъния. Можем да внесем оттам животни тук, но сякаш най-подходящ вид за нашите условия е европейският карпатски рис. Според мен именно този вид е бил разпространен в страната ни преди 70-80 години. Надявам се тази идея, свързана с разселването на рисове в България да бъде осъществена." заяви за Радио Стара Загора професор Николай Спасов, палеонтолог и зоолог от Природонаучния музей в София, човекът който от половин век изследва рисовете и търси останали такива в нашата страна. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Борислав Цеков

Борислав Цеков: Малките партии се опитват да налагат тирания на малцинствата

Трудно е да се говори за разумен изход от парламентарната криза, защото партиите страдат от дефицит на разум. Това мнение изрази в предаването „60 минути повече политика“ по Радио Стара Загора специалистът по конституционно право доц. Борислав..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Йордан Божилов

Йордан Божилов: Очертава се по-сериозна ескалация на войната в Украйна

Руската федерация ще продължи да използва всякакви сили и средства за военна победа срещу Украйна, с която да наложи своите искания за завладяване на страната. Този комента за развитието на събитията на фронта 1000 дни след началото на..

публикувано на 21.11.24 в 15:46
На снимката от ляво надясно: Петър Бозаджиев и Ивайло Янев

Водеща IT компания с интерес към Стара Загора

Представители на технологичната компания ICT Strypes са в Стара Загора за серия от срещи с ръководството на Тракийския университет, училища и местната власт. В рамките на визитата  се проучват възможностите за сътрудничество в областта на образованието..

обновено на 20.11.24 в 14:44

Каква подкрепа получават лишените от свобода?

В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип . Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на..

публикувано на 20.11.24 в 14:00
Славчо Нейков

Славчо Нейков: Липсата на политическа стабилност, води до санкции от ЕК

Политическата нестабилност е основната причина България да не изпълнява документите, под които се е подписала пред ЕК, коментира за радио Стара Загора Славчо Нейков, председател на Института за енергиен мениджмънт. Повод за този коментар на експерта са..

публикувано на 19.11.24 в 11:35

Нови реалности в отношенията САЩ – ЕС след избора на Доналд Тръмп

„Изборът на Доналд Тръмп за втори президентски мандат чертае нови реалности в отношенията между САЩ и ЕС.“ Тази оценка за вота отвъд океана в ефира на Радио Стара Загора направи българският евродепутат Радан Кънев(ПП-ДБ/ЕНП). Той коментира, че в..

публикувано на 14.11.24 в 16:53
Радослав Балкански и Деница Димитрова

Лидерите на Млада Загора: Работим много и търсим още съмишленици

Младежкият общински съвет е един от най-активните в страната. Това се доказва при многото срещи на младите активисти от Града на липите с техни връстници и колеги от цялата страна. През изминалия мандат те са реализирали над 40 проекта и..

публикувано на 14.11.24 в 16:48

Таня Димитрова, районен прокурор: Образувани са две досъдебни производства за незаконно източване на р.Сазлийка

- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна..

публикувано на 12.11.24 в 14:36

90 години Ротари в България отбелязват тази вечер в Казанлък

Изложбата "90 години Ротари в България" ще бъде официално открита тази вечер от 18.00 часа в Музея на фотографията в Казанлък, съобщиха от културния институт. Представени ще бъдат както фотографии, така и разкази и прожекция на филма "Отскубнати до..

публикувано на 11.11.24 в 13:32

Иван Янев: Основното правило в работата ни е да показваш това, което казваш

На 7 ноември 2024 г. Българската национална телевизия отбелязва 65 години от своето създаване. Преди повече от 20 години в екипа на националната телевизия попада и операторът Иван Янев, който заедно с Десислава Петкова, са настоящите кореспонденти на..

публикувано на 07.11.24 в 13:22