Онлайн медиите придобиват все по-голям пазарен дял и законодателството в това отношение изостава - контролират се по-строго печатните издания, а електронните остават без контрол, смята Хамид. Запитан дали няма конфликт на интереси Делян Пеевски да е едновременно съвносител на предложенията за законодателни промени и собственик на медии, Хамид Хамид посочи:
Той няма интерес, ако държи голям процент от медии да се осветлява. Тоест, ще видите, че това са само внушения на други медии, които се крият зад някакви фиктивни плащания и непазарно финансиране.
От своя страна юристът Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация" анализира контекста на медийната среда в България, като я нарече болна.
Дали един проблем трябва да се бори със закон е също голям въпрос, защото всяка регулация, всяко създаване на закони по отношение на медиите, граничи с опасността да бъде осъществена цензура, забранена от Конституцията, изтъкна Кашъмов.
Относно участието на Делян Пеевски в процеса по законодателна промяна Кашъмов заяви, че изобщо не се крие, че този законопроект е насочен срещу конкурентни медии. Използването на законодателство за разрешаване на спорни въпроси с конкуренцията в сферата на медиите може да представлява форма на цензура, подчерта Кашъмов:
В няколко вестника вчера е оповестена личната гледна точка на този господин, Пеевски, който казва: "Внасям закон, който ще спре спекулациите на грантовите медии". Тоест, всъщност народният представител действа, атакувайки конкуренцията, което не е редно в никоя област на стопанската дейност, но при медиите би било още по-опасно, защото използването на законодателство, за да бъдат решавани конкурентни въпроси в сферата на медиите, може да представлява форма на цензура.
Това обаче, което се предлага, е изключително странно, защото аз разбирам, че се предлага да се осветляват единствено даренията, но да не се осветляват основните форми на финансиране, а именно реклама, поръчки, кредити и т.н. Както е добре известно, хората у нас страдат от поръчковите статии, а ние няма да разберем по този закон как и кой дава поръчките.
Гледните точки по темата чуйте в звуковия файл.
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net