Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предложения за награди и отличия по повод деня на Ямбол

Снимка: yambol.bg

Съгласно Правилника за наградите и отличията на Община Ямбол две награди се връчват всяка година по повод празника на града навръх Свети Дух, който тази година се пада на 8 юни, понеделник. Със званието „Почетен гражданин на град Ямбол“ се удостояват български и чужди граждани с изключителни заслуги и особен принос в областта на хуманитарните дейности, обществено-икономическия, икономическия, социалния, културния и спортен живот на града. Наградата на Ямбол се връчва на граждани и юридически лица за значителен принос в развитието на града.

За съществен принос в литературното дело на Ямболския регион и страната и духовното развитие на община Ямбол Дружеството на писателите в Ямбол предлага със званието „Почетен гражданин на град Ямбол“ да бъдат удостоени ямболските писатели Христо Карастоянов и Любомир Котев.

Христо Карастоянов е автор на повече от 30 книги – белетристика, публицистика и поезия. Член на СБЖ и на СБП. Носител е на редица престижни национални литературни награди. По романа му „Една и съща нощ“ беше поставена пиесата „Гео“ с режисьор Иван Добчев в Народния театър „Иван Вазов“. Спектакълът беше отличен с две награди „Икар“ и три награди „Аскеер“. По негови разкази е заснет игралният филм „Следвай ме“ на режисьора Дочо Бояджиев.

Любомир Котев е член на СБЖ и СБП, зам.-председател на Дружеството на писателите в Ямбол. Автор е на 42 самостоятелно издадени книги с разкази, романи, литературна критика, публицистика, пътеписи, есеистика и народопсихология. Стотици негови разкази, рецензии, статии, публицистични произведения са публикувани в големи национални медии. Основател на първия ямболски всекидневник „Делник“, чийто главен редактор е досега. Носител е на редица престижни национални награди.

Три са предложенията до Председателя на ОбС за удостояване с Наградата на Ямбол за 2020 година.

Едното е от настоятелството на НЧ „Зора – 1945“ по повод 75 годишния юбилей на читалището и за съзидателния му и значим принос в духовното и културно развитие на общността. В продължение на 75 години то се утвърждава като обединителен духовен център за една голяма общност от града, в която съжителстват три етнически групи: българи, турци и роми. През този дълъг период читалищните дейци и техните сподвижници постоянно осъвременяват изявите в трите основни читалищни дейности – библиотечна, културно-масова и любителско творчество, като по този начин НЧ „Зора – 1945“ изпълнява мисията си да съхранява и предава на поколенията културното наследство и богатите празнично-обредни традиции и се превръща в дом за нашата духовност.

Второто предложение за Наградата на Ямбол за тази година е г-жа Николина Хаджигеоргиева, внесено от ОП на Камарата на строителите в България – Ямбол и от Обединението на жените-социалистки в град Ямбол. Тя е един от най-дългогодишните общински служители в историята на град Ямбол и втората жена кмет на Община Ямбол. Работила е в сферата на строителството. По време на нейната работа като директор на СД „Изграждане на жилищни системи“ в града ни се изграждат няколко жилищни комплекса, детски градини и училища, построен е Института за учители-специалисти (днес Факултет „Техника и технологии“ към Тракийски университет – Стара Загора). По време на своите два мандата като кмет на Община Ямбол (1995 – 2003), г-жа Николина Хаджигеоргиева работи за оформянето на ЦГЧ, за осветлението на града, започване на канализацията в квартал “Каргон“, газифицирането на административни сгради, на начални и основни училища, детски градини и ясли.

Кметът Валентин Ревански предлага с Наградата на Ямбол за 2020 година да бъде отличена г-жа Весела Пастърмаджиева за нейния значителен принос в културния и духовен живот на град Ямбол и по повод нейната 60 годишнина. От много години популярната ямболска хорова школа „Проф. Георги Димитров“ освен с името на своята създателка г-жа Стефка Пастърмаджиева, неразривно се свързва с личността и делото на г-жа Весела Пастърмаджиева – нейна дъщеря и всеотдаен продължител на традициите на тази музикална институция в Ямбол. В своя професионален и творчески път г-жа Пастърмаджиева е пример за човек, отдаден на музиката, града ни и възпитанието на поколения млади хора, преминали през редиците на ДХШ. Артистичен директор е на Тракийския хоров фестивал, който е място за срещи на хорове от страната и чужбина. Създадената от нея дамска формация с бивши възпитанички на ЯХШ в София „изнася“ културния облик на града ни в столицата. През годините ръководените от Весела Пастърмаджиева детски и дамски състави са носители на редица престижни награди на хорови конкурси в страната и чужбина. Член е на УС на Българския хоров съюз.

Съгласно Правилника за наградите и отличията на Община Ямбол предложенията ще бъдат разгледани и гласувани на сесията на Общинския съвет на 28 май.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кметът на Хасково обяви 3 януари за неучебен ден

Кметът на Хасково Станислав Дечев обяви 3 януари 2025г. за неучебен ден за всички училища на територията на община Хасково. Решение 3-ти януари да бъде неучебен ден вече взеха и други общини в Хасковска област, сред които Димитровград и Ивайловград...

публикувано на 29.11.24 в 15:36

Площадка за разделно събиране на отпадъците от домакинствата заработи в Стара Загора

Площадка за предаване на разделно събирани отпадъци от домакинствата заработи в Стара Загора . Тя се намира в квартал "Железник ". Ако хората, които  оставят разделно събрания си отпадък от бита, в края на годината са събрали 150 кг отпадъци,..

публикувано на 29.11.24 в 15:23

Ангел Стойков: Студентите в общежития отново очакват големи сметки за ток

Промяна в закона, която да позволи на студентите в общежития да заплащат ток на регулираните цени, както домакинствата. За това настояват отново от Националното представителство на студентските съвети в България. В момента студентските общежития са..

публикувано на 29.11.24 в 15:06

Кметове на погранични общини участват в кръгла маса в Одрин

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. Те участват в кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху..

публикувано на 29.11.24 в 12:51

БЧК раздаде коледни пакети на деца от Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най - уязвимите групи от населението на територията на община Болярово.  Коледни пакети получиха деца в детските градини на..

публикувано на 29.11.24 в 12:41

Честват 60 години хор "Тодор Мазаров" в Павел баня

В Павел баня организират честване на 60 години от създаването на хора за школувано пеене "Тодор Мазаров" към Народно читалище "Напред - 1903г." Съставът ще отпразнува тържествено годишнината с голям концерт в събота от 18:00 часа, а в проявите..

публикувано на 29.11.24 в 12:38

Базар за ненужни вещи и дрехи организират в Стара Загора

Базар за ненужни вещи и дрехи под надслов „Предай нататък“ организират в неделя в Стара Загора. Инициативата е на групата от Фейсбук „Старозагорски мами“ и ще се проведе от 10.00 до 16.30 на пазара „Васил Шаханов“.  Идеята е ненужни вещи, останали..

публикувано на 29.11.24 в 12:34
Община Хасково

Одобриха ново кръгово кръстовище между Хасково и Димитровград

Кръгово кръстовище ще се изгради на пътя между Хасково и Димитровград, за да се обезопаси района около отбивката за новоизграден търговски център. Днес общинските съветници в Хасково одобриха предложението на администрацията.  Съоръжението ще бъде..

публикувано на 29.11.24 в 12:19

Децата от Неделното училище и Ателието по иконопис към храм "Света Троица" ще творят за традиционния Рождественски базар

В събота и неделя, 30 ноември и 1 декември , ще изработим с децата картички, разделители за книги и други празнични сувенири , които да включим в традиционния Рождественски базар. Това съобщи за Радио Стара Загора Илиана Димова от..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

С базар събират пари за ремонт на читалището в Ръжена

Жителите на казанлъшкото село Ръжена организират благотворителен базар. Събраните средства ще се използват за ремонт на местното читалище „Светлина-2028“. За възстановяването на близо стогодишната сграда са нужни 100 000 лв., а от предните две издания..

публикувано на 29.11.24 в 09:29