Възможностите за сътрудничество и съвместна дейност обсъдиха на среща днес изпълнителният директор на „Мини Марица-изток” ЕАД Андон Андонов и ректорът на Тракийския университет доц. Добри Ярков. В срещата участваха още председателят на Съвета на директорите Николай Диков, зам.изпълнителният директор Димитър Чолаков, директорът „Икономика и финанси” Стелиан Коев и Ясен Чаушев, директор „Производствено технически въпроси”.
Това е втората визита на доц. Ярков в дружеството, от избирането му за ректор преди 10 месеца. Той призна, че е впечатлен от размерите на комплекса и мащабите, в които се работи. Според него университетът може да бъде полезен на минното дружество в дейностите по квалификация и преквалификация на кадрите, диверсификация на икономиката на региона и запазване и обогатяване на почвеното плодородие. Ректорът сподели идеята си за пилотен научен проект, който може да бъде реализиран на територията на рекултивираните след прозиводствените дейности земи на мините. По думите му, освен осъществяването на научна и производствена дейност, той ще доведе до възстановяване на биоразнообразието в региона. За реализацията му може да се привлече и европейско финансиране, според представителите на академичната общност.
Тракийският университет е помагал на дружеството с експертна помощ при разработването на европейски проекти, припомни изпълнителният директор Андонов. Той призна, че целта е да бъде съхранен най-големият му капитал – хората. Затова идеите за съвместна работа между минното дружество и университета в този аспект,ще бъдат оформени в конкретно предложение.
Доц. Ярков и представителите на академичното ръководство - доц. дн Нели Грозева, зам.-ректор по учебната дейност на ТрУ, доц. д-р Емил Славов зам.-ректор Проектна дейност и общински съветник в ОбС – Стара Загора, д-р Здравко Тодоров, директор на Националния център за професионално обучение и компетентност – ТрУ и д-р Емил Димитров, директор на Учебно опитното стопанство на университета, посетиха част от рудниците от открития въгледобив на „Мини Марица-изток” ЕАД.
Втори ден след избухналия огромен пожар в незаконен склад за автомобилни гуми в с. Чинтулово, пожарището продължава да тлее. След 20 часа на 27-и юли натрупаните хиляди стари гуми на терен от бившето АПК на сливенското село, лумнаха в буйни пламъци,..
Мерките срещу евентуалната спекула от страна на търговците във връзка с членството на България в еврозоната ще важат до 8 август 2026 година, а не до края на следващата година, както първоначално се предвиждаше. Това прие на второ четене Комисията по..
След 12:00 часа днес в Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) – Сливен е получен сигнал за пожар във вилната зона край града, в района над Андреева чешма, съобщиха от Областната дирекция на МВР. На място незабавно са..
В рамките на няколко дни в Стара Загора започнаха ремонтни дейности на двата централни парка-след Градската градина, ред е на парк „Алана“ да придобие нов вид за 150 календарни дни. Стойността на проекта е за малко над 5 милиона лева ,..
Чудотворната икона на Пресвета Богородица „Предвъзвестителка“ (позната още като „Пожарна“) ще бъде изложена за поклонение в ямболския храм „Успение на Пресвета Богородица” на 3 август (неделя) с благословението на негово високопреосвещенство Арсений...
Ситуацията с пожара в община Тополовград остава усложнена, информират от областната администрация в Хасково. Пожарът в землището на село Радовец е частично овладян. Усилията на екипите в момента са насочени основно към селата Срем и Устрем,..
Пет пожарни коли и огнеборци гасят пожар в местността Курткая до Ямбол. Огънят е обхванал сухи треви в изоставени имоти, засегната е сграда, горят и струпани автомобилни гуми. Продължат усилията за овладяване на пожара в района на елховското село..
Сбиване между две деца в Стара Загора прерасна в скандал между родители и стрелба с газов пистолет. Сигнал за инцидента е подаден около 21 часа снощи във Второ районно управление на полицията. На адреса незабавно са изпратени полицейски екипи,..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" са готови да продължат с протестите. Снощи те излязоха на поредна демонстрация пред Народното събрание в София. Атанаска Стайкова, петокурсничка от Тракийския университет участничка в протеста..
И днес ще продължат усилията на огнеборците за овладяване на пожара в района на елховското село Мелница, където снощи областният управител на Ямбол Николай Костадинов превантивно задейства системата BG-ALERT. Няма пряка опасност към момента..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net