Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валентин Вълчев: Големият длъжник в тази тежка ситуация са доболничната помощ и семейните лекари

Снимка: БГНЕС

Ситуацията с коронавируса е на косъм да излезе извън контрол, това каза за Радио Стара Загора заместник-директорът на МБАЛ "Св. Пантелеймон" в Ямбол д-р Валентин Вълчев. 

"Големият длъжник в тази тежка ситуация е доболничната помощ и семейните лекари. Колкото да се опитват да ме убеждават голяма част от семейните лекари. Как преглеждаха миналата година хора с грип? Не правят домашни посещения, консултират по телефона. В момента най-голям натиск има върху спешните звена на всички регионални болници. аз работя 23 години в спешно отделение. Постоянното влизане в триажните зони, това събличане и обличане, създава предпоставки за грешки. Правилата, които определиха от Министерството на здравеопазването не се спазват, а пациентите сами се определят за спешни. Голяма част от тях са силно притеснени и уплашени. Държат да бъдат приети в болница и така леглата се заемат от хора, които нямат толкова нужда. От д-р Лиляна Генчева, директор на РЗИ- Ямбол, разбрах, че триажните зони в ДКЦ-тата ще бъдат финансирани само от общините. Няма да има помощ от Министерството, което ще бъде проблем, защото в малките градове общините нямат такъв ресурс. Разчитаме поне на антигенните тестове, които обеща министър Ангелов".

На извънредно заседание на щаба в Ямбол решихме да обособим в ДКЦ 1 триажна зона, каза още д-р Вълчев: 

"Притеснението ни обаче е, че няма да има желаещи да работят там. И така отново се връщаме към това, че най-големият длъжник е доболничната помощ и семейните лекари. Ние сме като на война и не мисля, че в такива ситуации има място за сантименти. На първо място сме лекари и всеки трябва да си заеме мястото. Няма място за емоции".

Чест им прави и на по-големите вериги частни болници, че отвориха отделения за пациенти с ковид, сподели още д-р Валентин Вълчев:

"В нашия град също се разкриха 15 легла, но пък тогава голяма част от колегите там излязоха в болнични".

Цялото интервю на Елена Енчева с д-р Валентин Вълчев чуйте в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Първан Симеонов

Първан Симеонов: Нищо по-различно не ни очаква през политическата есен

Нищо по-различно не се задава в новия политически сезон. Всичко това вече сме го гледали в последните години. Така коментира от ефира на Радио Стара Загора началото на политическата есен у нас политологът и основател на социологическа агенция..

публикувано на 05.09.25 в 11:49

Доц. Лазарин Лазаров: Възстановяването ми като декан е малка победа, но предстоят много предизвикателства

Доц. Лазарин Лазаров, възстановен от съда като декан на Ветеринарномедицинския факултет в Тракийски университет, заяви в интервю за Радио Стара Загора, че въпреки трудностите и последиците, не съжалява за решението си да подаде сигнал за плагиатство..

публикувано на 29.08.25 в 12:05

Август: Стабилен пазар на храните, лимоните и шоколадът поскъпват

През август цените на храните у нас остават сравнително спокойни, показват данните на  Комисията по стоковите борси и тържищата. Сезонните фактори и климатичните условия определят движенията на пазара, като при някои продукти се наблюдава..

публикувано на 29.08.25 в 09:20

Цената на новия пчелен мед е 10-14 лева за килограм

Добивите от пчелен мед в страната и региона на Стара Загора тази година са много разнородни. Заради студената пролет реколтата от акациев мед е напълно пропаднала, а заради лятната суша добивът от други видове е силно намален. Това каза за Радио..

публикувано на 28.08.25 в 09:09

Ганчо Илиев, "Свят без граници": Хората в Лозенец са загубили надежда във всичко и всеки

Акцията по събаряне на над 100 незаконни постройки в старозагорския квартал „Лозенец“ остави десетки семейства без дом. Макар общината да уверява, че има готовност да настани желаещите в социални и общински жилища, за голяма част от тях това не е..

публикувано на 27.08.25 в 09:10
Огнян Драганов

Огнян Драганов: Всеки работен ден е като първи в операта

Директорът на Държавна опера - Стара Загора Огнян Драганов е една от двете номинации за почетен гражданин на Стара Загора за 2025г. Признанието идва в годината когато операта в Стара Загора отбелязва 100-годишен юбилей, а самият директор..

публикувано на 25.08.25 в 14:16
Богомил Николов

Богомил Николов: Липсата на задължителни регулации прави рисковите атракциони непредсказуеми и смъртоносни

Липсата на задължителни регулации, ежедневни проверки и конкретни изисквания към персонала прави рисковите атракциони непредсказуеми и смъртоносни, коментира Богомил Николов, изпълнителен директор на асоциация „Активни потребители“ след зачестилите..

публикувано на 22.08.25 в 08:45

Венелина Попова: Все още нямам отговор на въпросите си

През юли Административният съд в Стара Загора отхвърли жалбата на журналистката Венелина Попова срещу отказ на достъп до обществена информация по проект за изграждане на инсинератор в община Гълъбово. В решението се казва още, че тя трябва да заплати..

публикувано на 21.08.25 в 15:53
Снимка: Археологически музей „Марица-изток“

Археологически музей „Марица-изток“ в Раднево разполага с интерактивен киоск

Проектът за интерактивен киоск „Дигитален прозорец към Археологически музей „Марица-изток“, гр. Раднево“, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ за 2024 г. беше успешно финализиран. По изготвянето на неговото разнообразно..

публикувано на 21.08.25 в 14:15
Старши комисар Стоян Коев

Ст. комисар Стоян Колев: Все по-често гасенето на пожари изисква авиационна подкрепа

Голямият пожар край Стара Загора преди дни бе овладян с хеликоптер  Cougar от авиобаза „Крумово“. Военната машина, снабдена със специализирана техника за гасене „Bambi Bucket", се включи активно в потушаването на огнената стихия в..

обновено на 21.08.25 в 12:39